Hier, tlrink de' melk uit dit glas! Een marktscène in het binnenland van Brunei. Het dorp Tutong, een der vele, die tot het oude Sul tanaat van Brunei behooren. sultan, wenschten zijn geluk te deelen. De eene wenschte zijne vrouw, de tweede zijn macht, de derde zijn maaltijden. Zij besloten, moed te vatten en den sultan hunne wenschen toe te vertrouwen. De merkwaardige boodschap werd den sultan over gebracht en deze ontbood de drie mannen bij zich. „Gij wilt dus mijne vrouw hebben vroeg hij den eerste. „Ja." De sultan beval een slaaf, hem een kokosnoot te geven, hij opende die en goot de helft der melk in een glas. De onderdaan gehoorzaamde. „Drink nu de rest van de melk uit de kokos- schaal 1" Ook dit geschiedde. „Welke melk was de beste „Sama." (Beide hetzelfde). „Aha 1 Ziet ge, zoo is het ook met de vrouwen. Van hoogeren of van lageren stand, ze zijn alle gelijk. Neem dus een vrouw uit uw eigen stand, dan zult ge gelukkig worden." Daarop riep de sultan den tweeden onderdaan. „Gij wilt dus mijne macht bezitten „Ja, o sultan." Dan nam de sultan een zwaard, hing dit aan een haar op en beval hem daaronder te gaan zitten. Maar bevend van angst weigerde de Kadaan en de sultan sprak „Zie, ik heb de macht, maar immer zweeft boven mijn hoofd het zwaard aan een haar. Gij hebt niet den moed, daar onder te treden. Gij zijt dus niet geroepen om de macht uit te oefenen." Tot den derden sprak de sultan „Gij zijt van de drie dc bescheidenste, en ik wil uw wensch vervul len. Gij kunt iederen dag de resten van mijn eten komen halen Primitieve verbindingsbrug in hel hart van Brunei; het hooge huis op den achtergrond is dat van een der overgebleven edelen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 7