3* NIEUWE <S> O 742 VRIJDAG 5 DECEMBER 1930 No. 38 De nieuwe oillawyk te Vlissingen is waarlijk grootsch nan aanleg en kan wedijoeren met de mooiste woon steden of nilladorpen in den lande. kndanks de malaise, die overal heerscht, wordt er in Zeeland schrik barend veel gebouwd. En men kan ook wel zeggen overal. Zoowel in de steden als in de nieuwe woningen uit den de dorpen rijzen grond op. Men moet dit niet uitsluitend als een teeken van welvaart zien. Natuurlijk zijn er wel menschen, die een huis bouwen, omdat ze het geld er voor hebben. Maar er wordt ook veel gebouwd door menschen, die geen geld hebben. Hoe dat komt Zooals men weet, is het op 't oogenblik zeer moeilijk geld veilig en rente -gevend te beleggen. Crisis na crisis bedreigt het kapitaal. Vandaar dat de men schen gaan zoeken naar een stevig onder pand. En daarmee komen ze direct op 't terrein van de hypotheken. De toestand is momenteel zoo, dat iedereen, die een twee duizend gulden bezit, een huis van tien duizend kan bouwen. Natuurlijk heeft de hypothecaire belasting altijd bestaan. Maar zoo grif als nu heeft men er toch vroeger nooit mee omgesprongen. De kwestie ismen moet tóch èrgens met zijn geld heen. En men kan beter in het ergste geval geen rente uit betaald krijgen, dan dat men zijn geld steekt in fondsen, die niets garandeeren. Er wordt ook veel gebouwd door boe ren, die gaan rentenieren. Denk niet, dat ze dit allen doen, omdat ze „binnen" zijn. Ook hier is de schijn bedrieglijk. Een boer is tegenwoordig blij, als hij zooveel bij elkaar heeft, dat hij nèt kan leven, en geen zorgen meer voor de hof stee heeft. Hij doet de zaak liefst zoo gauw mogelijk aan kant. Dan zijn er de gemeentelijke bouw plannen, die, omdat ze nu eenmaal zijn vastgesteld, ondanks de tijdsomstandig heden toch worden uitgevoerd. Maar uit rijkdom wordt er zeker niet veel gebouwd, den laatsten tijd. Ruim en fraai is te Goes de nieume uitbouw oan het stadje, die reeds aan zienlijke afmetingen heeft aangenomen. We hebben Zeeland weer eens door kruist, en alles bekeken wat nieuw was. En dat was veel. En veel moois. Zoo b.v. het villapark bij Sluiskil en de complexen arbeiderswoningen, die noodig zijn in verband met de nieuwe fabrieken. Buitengewoon fraai is het Vlissing- sche villapark. Daar is vooral ruimte, en ook een mooie omgeving. Een frissche, moderne en vrien delijke woning te Terneuzen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 2