koftdow den VRIJDAG 2 JANUARI 19.21 Kik der zes hofsteden heeft dertig paarden ter beschikking. Een fraai gezicht leveren de prachtige dieren voor den ploeg. Geheel het jaar door wordt het werk zoo verdeeld, dat steeds, zooals ooknuindenwinternog.de paarden aan het werk kunnen gehouden worden (jez.ichl op een der zes Ito steden van den IfiOO II grooten Wilhelminapolder Indertijd schreven wij naar aanleiding van de crisis in land- en tuinbouwbedrijf een arti kel over bedrijfsconcen- tratie. Nu de crisis aan houdt, en het einde er van vooralsnog niet te bespeuren valt, meenen wij er goed aan te doen, een en ander speciaa voor Zeeland nog eens nader onder oogei; te zien. Vooral, omdat alles wat over de crisis wordt ge schreven en gesproken, voor Zeeland slechts onder het noodige voor behoud kan worden aan vaard. De reden hiervan ligt voor de hand.Want het zal duidelijk zijn. dat het een groot ver schil maakt, waar en on der welke omstandig heden men zijn bedrijf uitoefent. Daarom moet men voorzichtig zijn met het accepteeren van allei lei beschouwingen zienswijzen, die in gee geval op alle landbouw gebieden onveranderd va toepassing kunnen ziji Nu verkeert Zeelan geenszins in gunstig conditie. In de eerst plaats neemt de versnif pering van de bedrijve voortdurend toe. Zeelan mist het beklemrecht, elf het bedrijf van vach ongesplitst doet overgaa op een der zoons. Zeeland komt het vee vuldig voor, dat meerdei zoons in het boerenbedri gaan, met het gevol| dat de groote bedrijve steeds meer gaan dwijnen. Een noodzakelijk gi volg van deze versnippering is een vermeerderde vraag na grond. En zoo ziet men, dat ondanks de minder gunstig omstandigheden in den landbouw, de koop-en pachtprijzen va den grond voortdurend worden opgedreven, tot in het abnormali Hier kan men dus moeilijk spreken van invloeden van hu ten, die niet te keeren zouden zijn. Integendeel, voor hi grootste gedeelte ligt de oplossing van deze kwestie in d handen der hoeren zelf. In dc tweede plaats is Zeeland in een ongunstige positii omdat de bedrijven juist in de crisisjaren in handen zijn g< komen van een jonge generatie, die zich dadelijk voor grool moeilijkheden zag geplaatst. Veel boeren gingen rentenierei tic directie van de N.V Wilhelminapolder te midden der velé werklieden, die dit jaar wegens 50-jartgen trouwen dienst gedecoreerd werden in het aardappelbedrijf van den Wilhelminapolder worden thans de pootaardappelen gesorteerd en over het geheele land verzonden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 2