No. 42 VRIJDAG 2 JANUARI 1931 823 zes ho 500 H. apotde F»n allei terwijl zij nog zeer goed in staat waren, hun be drijf uit te oefenen. Daar door werd aan de bedrij ven kapitaal onttrokken, dat bij een groot bedrijf voor een groot deel als reserve bewaard kon blij ven. Immers, de oude boer moest leven en hij deed dit óf van de rente van zijn overgespaard geld, óf van hetgeen zijn zoon hem uitbetaalde. In goede jaren was hiertegen geen bezwaar, maar in de kwade jaren bracht dit systeem meni- gen boer te gronde. De rentestand daalde zoo als ook nu 't geval is of er moest 'n uitkeering worden gedaan, die niet in overeenstemming was met den gang van het bedrijf. Deze toestanden heb ben wij o.a. op Schouwen leeren kennen, waar veel boeren gingen rentenie ren, wanneer zij een 30 40.000 gulden hadden overgespaard. Van de rente, welke 'n dergelijk kapitaaltje geeft, kan weinig meer af. En in crisis tijd gaat het fout Zoo zien wij dus, hoe in Zeeland verschillende gewestelijke factoren tot verergering van den toestand hebben samengewerkt. Het grootbedrijf bevindt zich echter in een gunstiger positie. We moeten ons in dit artikel beperken en kunnen dus slechts globaal op enkele dingen wijzen. Over de reserves spraken we reeds. Voorts is het een groot voordeel van het groot bedrijf, dat nooit alles op één kaart kan worden gezet. Wij bedoelen hiermee, dat een klein bedrijf relatief meer suikerbieten zal verbouwen dan in het grootbedrijf (in verband met uitdoen e.d.) mogelijk is. Voorts werkt het grootbedrijf met een minimum aan krachten en materiaal. Er kan hier sprake zijn van een economische werk- verdeeling, die het kleinbedrijf uit den aard der zaak niet kan toepassen. Hier vooral raken wij een belangrijk punt. Het grootbedrijf dirigeert zijn middelen waar zij noodig zijn. Alles is daar voortdurend in gebruik. En het kleinbedrijf moet van tijd tot tijd zijn paarden op stal zetten en zooals in dezen tijd arbeids krachten ontslaan. Hier is de kern der zaak. En we wijzen op de voordeelen van het grootbedrijf om het klein bedrijf zijn fouten te toonen. Niet, dat wij zonder meer het grootbedrijf boven het kleinbedrijf zouden willen stellen. GeenszinsWanneer het laatste goed georganiseerd is, heeft het alle reden van bestaan. Maar is het goed georganiseerd Ook in den winter blijven de runderen, in tegenstelling met het algemeen gebruik op de Hollandsche boerderijen, buiten. En driemaal daags worden ze aan voederbakken gevoerd. Wij kennen Zeeland en de Zeeuwen en weten, dat maar al te zeer het spel koninkje-op-eigen-erf" wordt gespeeld. En om dat deze crisistijd de boe ren noodzakelijk tot elkaar brengt, zouden we hun wel willen toeroepen Nu is het de tijd tot het leggen van de basis voor een hech te eenheid. Nu de nood hoog is, kan men wellicht inzien, dat blijvende sa menwerking hoog noodig is, en het belang is zoowel van den boer als van den arbeider. Zal men zulks in zien Wij hopen het van ganscher harte. Daartoe toch dient deze beschou wing, welke ons werd in gegeven op een wande ling door den Wilhelmina- polder. Van dit bedrijf mogen bijgaande foto's voor zich- zelve spreken. Wij willen besluiten met den wensch, dat de Zeeuw- sche landbouwers het niet zullen laten bij een en kele vergadering (te Goes), maar dat zij nog veel zullen samenkomen om samen te werken voor hun belangen, die tevens het grootste belang voor heel Zeeland vormen. v. Br. Na het schrijven van dit artikel vernamen wij, dat men op Walcheren reeds de koppen bij el kaar steekt om tot blij vende samenwerking te komen. Moge dit voor beeld alom navolging vinden 1 'JU* De machinist in actie bij de dorschmachine, die in werk verricht. dit jaargetijde haar machtig vele mistig zen va i or mall an nu r groot enierei

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 3