Goenoeng -i in Mtim 2640 We hebben allen met droefheid, in ont stellende bijzonderheden, gelezen over de rampen, welke eene verhoogde werking van den Goenoeng Merapi in de hem omringende streken van Java veroorzaakte. De dood van honderdtallen inlanders en verwoesting van uit gestrekte oppervlakten vruchtbare cultures daarbij dakloosheid van vele duizenden gevluchte bewoners zijn het gevolg van het omlaagstorten der overweldigende massa's lava-puin en lava- stof, welke de vulkaan voortdurend op zijn top opstapelde. De Goenoeng Merapi heeft een merkwaardig eruptie-karakter; hevige erupties, waarbij groote hoeveelheden lava en asch uitgeworpen wor den, waren hem in den laatsten tijd vreemd. De lava stijgt klaar blijkelijk heel langzaam op door de kraterpijp, vult daarna de krater- ruimte op. Slechts een dunne korst aan de opper vlakte koelt af; de berg stuwt deze prop lava, die van binnen zeer heet, maar taai is, steeds hooger op, tot wel een derde van haar eigen hoogte. Van de schets, welke wij op deze bladzijden publiceeren, kan men den groei van deze lavaprop aflezen, Wanneer men de ge schiedenis van den G. Merapi nagaat, blijkt, dat zich herhaaldelijk een zelfde lava-prop moet gevormd hebben, terwijl ook bekend is, dat na iedere groeiperiode van Z. W. Dj. Koening A. A' Krater vóór 1883 Hoe de Goenoeng Merapi zijn lava-propt* net De Goenoeng Merapi gezien oan het buitenverblijf van den sultan nan Djokja te Selok, tijdens een periode nan verhoemteit. I Het Blonkeng-raoijn is het meest aan lava-stortingen onderhevig en ook thans meer hebben enorme lamines haar tveg door dit ravijn gekozen. +~-^De Goenoeng Merapi van den kant van Solo gezien, termijl vulkaangassen door den krater ontmijken Op onderstaande foto ziet stofmolken, zooals ook thans geteisterd hebbentermijl de lamines van de helling naar vergruizelde Westelijke prop 2963 Juli 1920. G ANJAR

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 10