Nerapi W'"' Pasar Boebar 2661 I Jet Lammat-raoya, een der mach tigste inkervingen in het oulkaan- lichaam. waardoor ook menige lawine of bandjir haar weg nam. de prop een periode van verbrokkeling en ver nieling volgde. Dan dalen, als onlangs, ontzet tende steenlawines langs de steile ravijnen van den berg af. De groote gloeiende steenbrokken versplinteren steeds verder, en zeik worden groote massa's geheel verpoederd tot de gloeiende stof wolken, die zich uit den zand- en steenvloed (lahar) verkeffen en in verren omtrek alle leven verschroeien en verstikken. De Goenoeng Merapi is op deze wijze dus eigenlijk steeds in eruptie. Altijd door hebben er steenlawines plaats, maar gewoonlijk beperken deze zich tot de hellingen en tot de machtige ravijnen, die in de flanken van den berg zijn gekerfd. Slechts bij ver hoogde activiteit van den vulkaan nemen de steen lawines, de gloeiende stofwolken en zelfs korte lavastroomen een om vang aan, die tot rampen als de jongste leiden kan. Het is te wenschen, dat de activiteit, welke de vulkaan de laatste weken vertoonde, na de inzinking, moge op houden, en dat heftige explosies of omvangrijke steenlawines de bevolking in het vervolg bespaard blijven. Er valt immers steeds een enorme ellende onder de getroffenen en de vluchtelingen te con- stateeren. Foto's en Gegevens danken wij aan dr. C. L. L. Kemmerling, voor malig hoofd van den Vulcanologische Dienst in Nederlandsch-lndië. B. Oude kraterwal djlÈ/ode sedert de uitbarsting oan het jaar 1881. G. POESOENG LONDON 2696 N. O. Dj. Gandoel teil. De witte wolk is eene gloeiende stofwolk, die zich oerheft uit de ravijnen, gedurende de afstorting eener laoa-lawine. groei in 1883 2814 a. begin jaar b. April c. September d. December e. groeistadium in 1888 f. in 1905 De enorme latra-prop, welke de Merapi ge regeld weer binnen zijn eigenlijke kraterroallen opbouwt, totdat de massa zich over de flanken oan den berg in de dalen stort. De kraterwal en de eigenlijke berg zjjn op deze foto niet te zien. het ontstaan oan de gloeiende ng t>an den Goenoeng Merapi lana oan de kraterprop in stort, maken stofwolken oan daaruit los.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 11