No. 45 VRIJDAG 23 JANUARI 1931 893 aan te spreken. En hij durfde nauwelijks te den ken dan de volgende week, als hij weg zou wezen en zij hij wist hoegenaamd niet waar zij dan wezen zou Op Zaterdagavond stond hij een uur langer dan gewoonlijk op Effie te wachten en toen ze eindelijk de smalle deur uit kwam zag hij, dat de tranen langs haar wangen stroomden. Fred kon 't niet langer uithoudenhaastig liep hij op het meisje toe, en terwijl hij zachtjes zijn hand door haar bevenden arm stak, vroeg hij haar op den toon van een bezorgden vader of ze hem maar alles vertellen wilde. Effie vertelde, onder tranen. Het scheen, dat Blake al wat er in de afgeloopen week verdiend was had opgemaakt. Hij had zijn artiesten niet betaald en was na de voorstelling spoorloos ver dwenen. En nu stond Effie daar met nog geen vijf gulden in haar beursje, terwijl ze haar hospita nog betalen moest en op de een of andere manier moest zien thuis te komen. „Als ik geweten had hoe hij was, was ik nooit ge komen,'/ snikte Effie. „O, wat moet ik aanvangen Fred's medelijden gaf hem een groote gedachte in. „Kunt u dansen en zingen?" vroeg hij. Effie verzekerde van wel. „Ik zoek al lang naar 'n meisje om m'n nummer wat interessanter te maken," jokte Fred zonder blikken of blozen. „Maar ik kan voorloopig nog niet veel betalen" hij noemde een weeksalaris, dat tweemaal zoo groot was als dat, wat Blake haar betaalde en dat driemaal meer bedroeg dan hij missen kon „maar ik zou u later wel wat meer kunnen geven denk ik." Effie bleef midden op straat stil staan, de tra nen nog op haar wangen. „Maar hoe weet u nu of u me wel zult kunnen gebruiken „Ik heb u op het tooneel gezien,"*zei Fred en in alle oprechtheid voegde hij erbij: „U bent juist wat ik hebben moet." Fred's manager, die naast hem zat, toen Effie haar kunnen demonstreerde, was heel slecht te spreken over Fred's plan. Om te beginnen was er geen enkele reden voor het optreden van wie dan ook in zijn nummer, en dit meisje had niet het minste talent bovendien. „Zou het gaan kwam Effie vragen. „Uw haar lijkt net goud," zei Fred. Zij trok de wenkbrauwen op. „Ik bedoel," verklaarde hij haastig, „op het tooneel moet je ofwel heel blond zijn, ofwel heel donker, geen tusschending, begrijpt u „Zou ik heusch 'n kans hebben om iets te wor den vroeg Effie verlegen. „U zult nog eens zóó beroemd worden, dat u mij niet meer aankijktverzekerde Fred. Het publiek scheen echter van 'n andere mee ning te zijn. Niet het kleinste applausje kwam er na Effie's liedje en Fred had dan 'n heelen toer om de menschen door zijn charme en zijn grappen weer tot vroolijkheid te brengen. En telkens weer loog hij Effie voor, dat ze uitstekend was, te goed eigenlijk voor dit publiek. Zij geloofde hem. Maar het raakte bekend, dat Fred's nummer verknoeid werd door een meisje dat hij er, de hemel mocht weten waarom, in liet optreden. Het viel hem langzamerhand moeilijker een engagement te krijgen en hij werd slechter betaald dan vroeger. Maar hij beklaagde zich hierover nooit. Effie was nu immers in zijn nabijheid, ai was hij haar ook nog geen stap nader gekomen. Zij sprak enkel over „zaken" met hem. Hij was Fred Randow, de beroemde jongleur, en zij was een deel van zijn nummer. Maar eiken avond bad Effie, dat God haar eraan mocht blijven herinneren, dat zaken zaken waren en niets meer. Ze hadden bijna drie maanden samen gewerkt, toen het gebeurde. Na zijn laatste optreden, waarbij hij met groote moeite het publiek, dat door Effie's liedjes als bevroren scheen, weer tot vroolijk lachen en uitbundig applaus had weten te brengen, werd hem het kaartje gebracht van Sidney Belling. Hij ging toen zitten van verrassing, want Sidney Belling was de eigenaar van al de beste Engelsche theaters, en eer hij nog van zijn verrassing was bekomen stond de groote man voor hem. „Mijn agent heeft me over u gesproken," zei hij. „Ik heb zooeven uw nummer gezien. Ik kan u 'n contract aanbieden voor verschillende thea ters om te beginnen 'n optreden van drie weken in de Kroon, met 'n optie voor drie jaar. 20 pond in de week. Wel Fred kon nauwelijks spreken. „Ja," zei hij flauwtjes en toen „Dank u." „Er is één voorwaarde," vervolgde Belling. „Dat meisje moet er uit. Je kunt haar pensioen geven, of haar verdrinken of met haar trouwen dat kan me geen zier schelen als je ze maar kwijt raakt. Ze is gruwelijk vervelend 1" Fred had hem wel willen ranselen. Maar in plaats daarvan zei hij eenvoudig „Als mijn partner niet mee wordt opgenomen in "het contract, neem ik het niet aan, meneer Belling." Belling was eerst te verbaasd om te kunnen antwoorden. Dat zoo'n provinciaaltje dat tegen hem durfde zeggen 1 „Kom, beste jongen, doe niet zoo mal," zei hij toen. Maar Fred liet zich niet bepraten hoe de ander ook pleitte en schold om beurten. „Nou, slaap er nog maar eens over," zei hij ten slotte. „Dan zul je wei verstandiger worden." „Beter uw tijd verder niet aan mij te verspillen," vond Fred en mopperend liep de groote man de deur uit. Fred bleef stil zitten bij de tafel, terwijl hij naar Effie's portret keek. En hij bekende zichzelf nu, wat hij al lang geweten had, dat zij langzamer hand zijn nummer verknoeide en dat ze nu voor altijd zijn kans verknoeid had om vooruit te komen. Een half uur later kwam Effie binnen. „Ik neem onmiddellijk mijn ontslag," zei ze. Fred keek haar sprakeloos aan. „Ik vertrek morgenochtend vóór het ontbijt ik zal u dus niet meer zien het ga u goed." „Effie, dat meen je toch niet? Wat bedoel je? Wat ga je doen Waar ga je heen „Dat is van geen belang," zei Effie koeltjes; ze had nog geen plannen gemaakt. „Adieu." „Wat heb ik nou aan m'n staatt?" „Wil je mij dan niet vertellen waarom je zoo opeens weg wil?" vroeg Fred, die z'n ooren nog steeds niet gelooven kon. „Dat zal wel niet noodzakelijk zijn." „Neen, heelemaal niet noodzakelijk. Maar ik wou 't zoo graag weten. Wil je 'Dme heusch niet vertellen Heb ik iets verkeerds gedaan Effie haalde gejaagd adem. Zij beet zich op de lippen. „Nou, als je 't dan weten wilt," zei ze toen, „je hebt tegen me gelogen. Waarom zei je aldoor, dat ik uitstekend was, als meneer Belling zegt, dat ik gruwelijk verdelend ben Wat heb ik je ooit gedaan Waarom kon je me niet de waarheid zeggen Je zei, dat ik te goed was voor de lui hier en onderdehand hebben ze me aldoor uitgelachen. Jij liet me hopen en denken, en en gelooven, dat ik nog eens 'n groote actrice zou worden. Je wist, dat 't allemaal leugens waren. Je wist, dat ze me allemaal uitlachten En nou nou heb je dat contract van Belling laten schieten ora mij. Hoe durf je Hoe durf je Was 't nog niet genoeg, dat je me aldoor belogen en' bedrogen hebt Enfin, ik heb er nou genoeg van. Ik ga en je zult me nooit weer zien nooit weer Maar ze maakte geen aanstalten om te gaan, en tranen van teleurstelling, van verdriet en ont goocheling stroomden haar over de wangen. „Waarom zeg je niets?" vroeg ze. „Je staat daar, of je geen drie kunt tellen 1 Waarom heb je dat gedaan Even was het stil, toen zei Fred „Omdat ik je lief heb, Effie." Zoo werd het contract met Belling toch nog geteekend, en de wereldvermaarde jongleur werd Fred Randow zonder meer. Zijn naam stond met groote letters op de programma's zonder eenige toevoeging, waarmede het hoogtepunt van zijn roem bereikt was. Effie werd mevrouw Randow. Zij verknoeide Fred's nummer niet meer, en zij zorgde er ook voor, dat een ander het niet verknoeien zou.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 12