DEUX PIÈCES BIJKOMSTIGHEDEN VAN HET TOILET. 896 VRIJDAG 23 JANUARI 1931 No. 45 Heim ontwierp het namiddag-japonnetje van onze derde afbeelding. De puntig inge zette klokvormige rokbaan en de origineele garneering van de taille geven er iets geheel aparts aan. PAULA DEROSE. Blouse van wit crêpe de chine met wit zijden borduursel. vrouw van smaak ze altijd zóó weten te kiezen, dat het geheel een harmonischen indruk maakt. Dan zijn er nog andere combinaties het toe vallig samentreffen van 'n coupon wollen stof, juist groot genoeg voor een modernen rok en 'n voordeelig lapje zijde, of 'n oude avondjurk met nog bruikbare gedeelten, geschikt voor 'n blouse. Ook met dergelijke combinaties een tip voor al wie zooveel mogelijk profiteeren willen van de uitverkoopen zullen we niet bedrogen uit komen. De rok met blouse, zoo decreteert Parijs, is een moderne dracht, welke niet steeds een bij den rok passenden mantel behoeft ter comple teering. Men beschouwt rok met blouse als een toilet op zichzelf, dat ook onder iederen langen mantel kan worden gedragen. De blouse is vaak kort, zooals die van onze af beelding een créatie van het Parijsche Mode huis Samuels et Co. uitgevoerd in wit-crêpe de chine, met borduursel van witte zijde. Maar Het uit twee deelen bestaande toilet, waar wij geen ander woord voor schijnen te ken nen dan het Fransche deux-pièces, maakt meer en meer opgang. Daar zijn vooreerst de twee stukken welke samen één geheel vormen, een rok met blouse, welke in kleur overeenstemt met die van den rok en liefst met eenig materiaal van den rok gegar neerd is, zij het soms ook slechts met een smal ceintuurtje, wanneer de rok vervaardigd is van de een of andere sportieve wollen stof. In het andere geval worden de stoffen voor rok en blouse zorgvuldig bij elkaar passend gekozen bijvoor beeld een donkergroene rok en een schootblouse van dezelfde stof in een lichtere tint groen, met kraag, man chetten en ceintuurtje van donker groen. Of een geruite blouse met effen rok en effen garneering van de blouse. Maar behalve dergelijke deux-pièces, welke van hun ontstaan af als zoo danig waren bestemd, zijn er nog tailooze uit twee deelen bestaande toiletjes, waarvan de samenstelling meer het gevolg is van toevallige ont moetingen, oftewel economische over wegingen. Het mantelcostuum behoeft, ter voltooiing van het geheel, een blouse. Meestal worden er bij een en hetzelfde costuum meerdere blouses genomen en zoo'n blouse vormt dan niet één geheel met rok en mantel, al zal de behalve dergelijke korte blouses zijn er alleraardigste modellen met een tot over de heupen reikend schootje. Soms hebben ze het model van 'n man teltje over elkaar vallende revers met knoopenslui- ting opzij van vo ren. Soms hebben ze een rond kraagje met bijpassende Namiddagtoilet van zwart crêpe de chine, gegarneerd met witte broderie. Eenvoudig aandoende japon met origineele garneering. manchetten of 'n sierlijk schouderstuk maar al tijd hebben ze een smal ceintuurtje, dat met een gesp of een strik fom de taille wordt aangehaald. Meestal hebben de blou ses lange mouwen, maar ook het korte mouwtje, tot halverwege den elle boog reikend, is er bij vertegenwoordigd. Be halve borduursels, fijne opnaaisels en open zoo men worden ook vaak kleine, schuin geknipte volants ter garneering van de moderne blouses aangewend. Denk u zoo'n paar smalle strookjes even boven de taille, over rug en een gedeelte van het voorpand, zoodat de lijn van 'n boléro er eenigs- zins door wordt aangegeven en eenzelfde gar neering van over elkaar vallende strookjes op den bovenkant van de korte mouwtjes, waarvan de onderkant glad blijft. Een alleraardigste, jeugdig aandoende versiering. Behalve al deze deux-pièces is er nog iets der gelijks, dat echter meer speciaal bestemd is om als „gekleed" toilet te dienen de lange tunique, meestal licht van kleur, over een donkeren rok. Voor zoo'n tunique, die even over de knie reikt, zouden we een te kort geworden japonnetje, dat overigens nog wel te moderniseeren is, kunnen gebruiken. Er zullen misschien echter slechts weinig vrouwen zijn, die zoo'n tunique met gratie weten te dragen. Maakt hij den in druk van een te korte japon, welke op deze wijze wordt opgedragen, dan kan het effect natuurlijk niet anders dan teleurstellend zijn. Maar de élé gante verschijning die zoo'n lange tunique zóó weet te dragen, dat ze terstond de illusie geeft van 'n nieuw modesnufje, zal er furore mee maken. Het namiddag-toilet van onze twee de afbeelding van het modehuis Raffin et Price heeft de moderne basque, het klokvormige schootje, dat nu zoo modern is en een aparte garneering van taille en mouwen. De japon van zwart crêpe de chine is gegarneerd met witte broderie. Weinigheden ter opfleuring Vi/eet ge hoe een avondjapon van verleden jaar aardig gemoderniseerd kan wor den Door een kleine cape van kant of chiffon. Zoo'n cape wordt dan aan den ach terkant tamelijk lang genomen tot aan de heupen en rondt zich af naar voren toe. Krijgt de japon dan nog 'n paar inzet- sels 'n paar slippen ter verlenging bij voorbeeld of eenige andere garneering uit het materiaal van de cape dan zal het geheel er weer zeer modern uitzien. Van bont gebloemde zijde of brocaat kunnen de bridge-coats worden gemaakt, de korte manteltjes, welke aan 'n eenvoudig japonnetje een modieus effect geven. Dan zijn er de strikken, groot en klein, waarmee blouses en japonnen zoo aardig kunnen worden opgefleurd. Strikken dienen niet alleen ter afsluiting van de ceintuur, maar in kleinere editie worden ze aange bracht op de taille, bij de halssluiting, achter bij den hals met lang over den rug neerhangende einden en zelfs aan de ellebogen. Overgeschoten lapjes georgette, chiffon en crêpe de chine kunnen uitstekend dienen voor de gar neering van kraagjes en manchetten. De zijde wordt schuin in smalle reepjes geknipt, welke tot biais worden ingevouwen. In sommige gevallen zal het aan te raden wezen, om er even 'n rijgdraad door te halen. De aldus verkregen zeer smalle biais worden dan, zooals de bijgaande teekeningetjes dat aangeven, met op regelmatige afstanden van elkaar staande steken vastgenaaid. De zijde voor het bewerken neemt men dan in afstekende kleuren. Op deze wijze kan niet alleen een oud japon netje aardig worden opgeknapt, doch vindt men ook een sierlijke en weinig kostbare garneering voor nieuwe japonnen. De biais worden dan ge nomen van het materiaal der japon van japon- stof en garneeringsstof, wanneer de japon in af stekende tint gegarneerd is, of van effen bij passende kleuren bij een gebloemd toiletje. Kraag en manchetten zelf worden gemaakt van room- of ecru- kleurige wasch- bare zijde, mousseline of batist. Bij een zwarte japon kan men liet onderste randje zwart ne men, vastge- Een aardige garneering voor kraagjes en manchetten: smalle reepjes chiffon, georgette of dunne zijde met op gelijke afstanden geplaatste steken, in afstekende kleur, opgenaaid naaid met bijvoorbeeld turkooisblauwe zijde en het tweede randje turkoois- blauw, met zwarte zijde vastgenaaid. Het werkje is zeer eenvoudig, weinig kostbaar en maakt een buitengewoon aardig effect. THéRèSE.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 15