No. 51 VRIJDAG 6 MAART 1931 1003 op alle Walchersche wegen. Ze storen zich niet aan den modernen tijd, en gaan rustig hun gang. Maar de andere typen verdwijnen. In Vlissingen zagen we nog een enkelen ellewagen een heerlijk object van genot voor de jeugd Alles verdwijnt. Ook de arreslee (al is dit niet direct een wagen) gaat verdwijnen. Alleen op Schouwen wordt dit glij-tuig nog een beetje in eere gehouden we zagen er daar enkele jaren ge leden nog eens een twintigtal bij elkaar. Alleen de kleinere typen wagens kunnen stand houden. Tentwagens ontmoet men nogal eens. Ook bestaat er geen gevaar dat de steekkar, de Deze derniseerde zeer veel in onze provincie en vooral op Walcheren gebruikte wagen lijkt'n gerno- eerde phaeton, zooals we die vroeger in 't land van Cadzand (W.Z.VI.) enkel aantrolfen. Wat Zeeland betreft, de oude, gezellige, hotsende-botsende boerenwagen raakt gelukkig niet uit den tijd. staat ook de wagen in dienst van de vernietiging, als hij in den vorm van een tank over de slag velden rijdt. En zelfs is het niet nieuw dat de wagen in den vorm van een vliegtuig boven onze hoofden zweeft, want ook het vliegprobleem is tientallen eeuwen oud. Het is dus wel heel overmoedig, om over zoo'n eerwaardig, stok-oud onderwerp iets te schrijven. En veel zal het dan ook niet zijn. Wat Zeeland betreftde oude, gezellige, hotsende-botsende boerenwagen raakt gelukkig niet uit den tijd. Hier hebben we een gebied, waar op de techniek van onze eeuw de traditie nog niet heeft verdrongen. Het is waar, dat de vrachtauto hier wel schade doet, maar over 't algemeen blijven de boerenwagens toch in eere op het platteland. Anders staat het met de vrachtwagens. Die gezellige, krakende en waggelende vehicles gaan hoe langer hoe meer verdwijnen. De auto gaat er sneller overheen, en snelheid is nu eenmaal datgene, waar het in onzen tijd voor het grootste deel'om gaat. -Een enkel wagentje ziet men nog langs de wegen schommelen. Maar nieuwe worden er niet meer aan geschaft. Dat geldt ook voor de tilbury. En dat valt meer te betreuren. Want de tilbury is een elegante wa gen, die het doét. Daarbij kan geen auto halen. Ook met de andere luxe voertuigen is het zoo. Waar is de sjees gebleven? Waar zijn de.Jan pleziers Staat de eenige phaëton die Zeeland nog rijk is niet ergens in een ver loren hoekje in Zeeuwsch- Vlaanderen Alleen de Walchersche kap- wagen kan zich nogal hand haven. Men ontmoet ze nog Wielen: vanaf het eenvoudige kamwiel, waarin een hollende hond vroeger de karn in gang hield thans doet men het ook al electrisch tot de wielen van boerenwagen, sjees, phaeton, en wat al meer als ouderwetsch een plaatsje gevonden heeft in het museum van de Middelburgsche Abdijgebouwen. Een luxe wagentype op Schouwen. handwagen en de kruiwagen van den aardbodem zullen verdwijnen. Deze zijn op den korten afstand te gemakkelijk. Och, waar zijn die leuke trouwpartijen van vroeger gebleven, als tientallen vroolijke wagens met zingende gasten over het plaveisel daverden Waar de niet minder vroolijke rijdende vereeni- gingen Alles gaat per auto.Een stofwolk, en 't is voorbij. Nee, 't is niks gedaan met dien modernen tijd. Zwieg mae stille. De vereenvoudigde kinderwagen doet het ook niet zonder wielen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 1