Het vertrek der rijders uit 't dorp. 1024 VRIJDAG 13 MAART 1931 No 52 De deelnemers aan het strarijden komen op het dorpsplein bij elkaar; zelfs de paarden schijnen elkaar te begroeten na een langen winter op stal te hebben gestaan. J^e Vtrafeesten zijn meer in de meeste dorpen van Hest-Schoumen gehouden. Na een periode Dan inzinking is er de laatste jaren eenige opleving gekomen in dit eeuwen oude gebruik, waarvan zich het ontstaan in het grijs oerle den verliest. Gissingen van allerlei aard omtrent beteekenis van dit voorj aars festijn zijn gemaakt. Het moord strarijden doet denken aan strand- rjjden, mat met de handeling overeenkomt. In een lange rjj trekken de strarijders met hun rossinanten naar het strand, maar de paarden in zee morden geleid om de pooten ie spoelen, als omstandigheden Dan het meer en van den materstand dit toelaten. En de gewone Derklaring van dit gebruik luidt, dat de paarden in het zilte nat een geneesmiddel vonden tegen de gevreesde paardenpootziekte, melke door het lange verblijf in den stal tijdens den winter kon optreden. Haar een meer wetenschappelijke verklaring brengt het moord „stra" in ver band met het Laijjn- sche moord Just ratio", waarmee dan bedoeld zou morden, dat de Romeinen reeds op deze manier hun paarden reinigden, en het stra rijden een voortzetting van dit Romeinsche gebruik zou zjjn. Hoe het ook zij, mij achten het gebruik aardig ge noeg om er toe op te mekken, dat dergelijke ceremoniën door het Zeeumsche volk in eere morden gehoudenEeni ge foto's mogen voor de overigens eenvoudige rij jool spreken. De voorman te paard. De rit over het strand, het eigen lijke strarijden volgens eenlgen. Met de paarden te water, het eigenlijke strarijden volgens anderen, waarmee dan bedoeld wordt de reiniging der paarden. Een jeugdig strarijder.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 4