Het Abattoir 1 I AAi-: üMÈÈèsSÊÈÊÊÊ Het gaat den meesten menschen als Pal lieter (figuur uit het gelijknamige boek van Felix Timmermans), die geen dieren dood kon maken, maar ze wel graag opatl Als wij ons (te) kleine stukje vleesch, lekker door Moeder de vrouw gebraden, gebak ken of gekookt, smakelijk opeten, denken we er door den regel niet aan, wat er allemaal moest gebeuren vóór dat stukje, geheel gereed voor de consumptie, op ons Een karakteristiek hoekje Dan de groote pleeschhal, waarin door groothandelaars aan winkeliers wordt verkocht, en waar ook de slagers zelf hun afdeelingen hebben. Als 't varken maar eenmaal in de roes weegplaats Dan l De welbekende vleeschwagens zijn volgeladen en kun nen hun ritten door Rotterdams straten aanvangen. Hier zien we een z.g. Schermerapparaat (links) Tm een schiefmasker (met hamer) bjjeen. Het schiet- masker heeft plaats gemaakt voor het betere Schermerapparaat. (Zie den tekst.) Wreed is men niet in het Abattoir. Men doet er, op de beste wijze, slechts wat nood zakelijk is. blanke bord prijkt. Koe of varken zijn eerst langen tijd gevoed en gemest door den veehouder, dan kwam de vee- kooper, die de beesten van den boer kocht voor den groot- en kleinhandel. Om de dieren echter „uit te ponden'' moeten ze noodwendig eerst worden gedood. Geschiedde dit vroeger meest particulier, thans zijn in alle groote plaatsen der verschillende landen abat toirs opgericht, waar de voor verbruik bestemde beesten op deskundige en minst wreede wijze worden geslacht. Dit gebeurt thans bijna algemeen door het z.g. Schermer-apparaat, genoemd naar den dier-lievenden uitvinder Dr. Schermer (Duitschland), die daar mee een zeer goede daad heeft ver richt. Het apparaat werkt snel en feilloos, terwijl 't vroeger met het schietmasker wel eens minder vlot en zeker ging. Het Schermer-apparaat wordt op den kop van het dier ge plaatst. Door een kleine vingerbeweging dringt een pin in de hersenen van het beest, dat absoluut en op slag bewus teloos wordt en kan worden afgeslacht. De pin komt automatisch weer op de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 10