No- 6 VRIJDAG 24 APRIL 1931 103 m&m De molen van hout, nu Dan steen, heette „De Kat Boerderijtje in het land Dan Hulst. Het landschap pan Hengstdijk maar enkele bemoners hun woningen op palen in het mater boumden. Gezicht op het dorpje Kadzand, dat z'n naam zou' danken aan een kat, die op 't zand merd geoonden. En ja, op zekeren dag verschijnt in 'n waterput te Namen een zeemeer min. En de zeemeermin profeteerde „Polder van Namen zal vergaan En Bats (Bath) zal blijven bestaan." Anderen zeggen, dat de zeemeermin sprak „Namen, Namen zal vergaan, Maar de toren zal blijven staan Namen, Namen, 't zal je rouwen Dat je gestolen hebt mijn vrouwe." Maar nóg gingen de Namenaars door niet hun verkwistende weelde, 't Strafgericht kwam. Wild joegen de golven der Schelde. Hoog werd het water opgestuwd, onder de zwarte lucht waaraan geen enkele ster hing. En de dijken van den Naamschen polder brokkelden weg, het water zeulde den dijk door. Toen stortte als een lawine het bruisende element over Namen en het trotsche dorp verging in de golven. Zoo is de sage van Namen. Hengstdijk, 'n dorp in het land van Hulst, heeft z'n naam te danken aan ~'n zekeren Hendrik of Henk. Maar.... het volk ver haalt je, hoe 'n Romeinsche veldheer Hen- gius éónmaal daar met z'n paard passeerde. Hij liet er z'n paard beslaan. Naar hem werd het dorp dan ook genoemd. Hulst, het aloude stadje in z'n groenen ring van hooge, beboomde wallen, het stadje met z'n oude geschiedenis, is genoemd naar de plantde hulst, die in deze streek veel voorkomt. Maar het oude volksverhaal zegt, dat in de eerste eeuwen na Chr. de Hunnen onder aanvoering van het kleine gedrochtelijke krijgsgenie Attila ook deze gewesten bezochten. Op de plaats van het te genwoordige Hulst bouwden ze 'n burcht of heer lijkheid. En alzoo werd de plaats, die daar ont stond, Hunnenlust of Hun lust genoemd, wat Hulst werd. Zaamslagzoo heet in Vlaanderen Zwaluwslag of Zalmslag. Volgens sommigen heeft deze plaats haar naam te danken aan de groote hoeveelheid zalmen die er gevangen (geslagen) werden. Volgens anderen nes telden er tallooze zwaluwen. Het gemeentewapen vertoont dan ook drie zwaluwen. In het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren, gewoonlijk het vierde district of land van Kadzand genoemd, weten de menschen je precies te vertellen hoe de naam Kadzand ontstaan is. Je moet weten, toen de gemeente pas uit zee bedijkt was, en nog onbewoond, vond men ais eerste bewoner 'n kat op het zandOp 'n vroegere molendeur stond dan ook 'n kat op 'n zandhoop geschilderd. Die molen van hout, nu van steen, heette „De Kat," maar de naam is door het verdwijnen van de houten deur in vergetelheid geraakt. In vogelvlucht hebben we 'n greep gedaan uit de folklore van ons volk, die betrekkelijk rijk genoemd kan worden. Over verscheidene interessante onder werpen hieruit hopen we u naderhand nog te onderhouden. i i De leeuwtjes by de trap pan 't Raad huis te Zaamslag, waarvan 't eene het proDinciemapen en 't andere 't dorpswa pen, met de drie zwaluwen, vasthoudt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 3