mtMC&z&SSËÊm Hoomeiuoeelde in. de Domburgsche omgeving. *^Modcrne buitens. Ter Schelde onder Koudekerke. 286 VRIJDAG 26 JUNI 1931 No. 15 liet buiten Duinvliet met de mooie plantsoenen langs den meg Oostkapeüe-Domburg. Bruggetje in den purkuanleg van Duinvliet. Indien men tot de buitenplaatsen niet de kasteelen rekent, die nog in vrij grooten getale geheel of gedeeltelijk, als ruïne of gerestaureerd, in Zeeland aanwezig zijn, dan kan men zeggen, dat bijna geen dier buitenplaatsen ouder is dan de 17e eeuw. In de periode, dat de Republiek tot groote welvaart geraakte en over geweldige rijkdommen beschikte, werd het gewoonte, dat de rijke koop lieden zich een buiten lieten bouwen, dat zij zomers bewoonden of dat zij, als zij zich geheel uit zaken hadden terug getrokken, voorgoed tot woning kozen. Ook in Zeeland was het zoo. Talrijke buitenplaatsen herinneren daar aan tijden van grooten rijkdom. Vooral op Walcheren. Dit eiland schijnt altijd een groote aantrekkingskracht te hebben bezeten. Als men van Middelburg naar Koudekerke gaat, vindt men daar alleen reeds langs den weg de buitenverblijven Toorenvliedt, Vijvervreugd, Ter Hooge, Der Boede, Moesbosch, Alberdine en Ter Schelde. En ze zijn het bezichtigen waard. Echter niet alleen op Walcheren. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland en Schouwen hebben hun fraaie buitenhuizen, zij het dan ook, dat de meeste niet zoo imposant zijn als de Walchersche. Wat een buitenplaats volledig maakt en haar de grootste aantrek kelijkheid geeft, is de tuin. Die doet 't hem eigenlijk. En nu is 't merk waardig, dat we op dit punt het oude gehandhaafd vinden. Gaat men over In de dichte bebossching van Hoogduin op Walcheren. Fraaie laan nabij West hove, een der oudste buitenverblij ven op Walcheren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 2