t No. 16 VRIJDAG 3 JULI 1931 321 Hij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van deQymnastiekvereeniging „Volharding"teGoes werd aldaar de Kringuitvoering gegeven van den Zeeuwsch-Brabantschen turnkring, waar aan door de meesteZeeuwsche clubs werd deel genomen.De jubileerende vereeniging„Volhar- ding"tijdens de wedstrijd pyramiden en groepen Tijdeus de oefeningen aan rek derheeren van V.T.V. (Vlissingsche turnvereeniging. Gymnastiek, hoe weinig vermag deze sport nog de aandacht te trekken van hen, die haar niet werkelijk beoefenen. De toeschouwers zijn meestal ouders, vrienden of kennissen van turners of turn sters. Zij komen meer als begeleiders of om hun kinderen of vrienden eens te zien werken, dan voor de gymnastiek zelve. Het is ook alleszins verklaarbaar, ofschoon mis schien niet te verdedigen. Het publiek wil wedstrijd en bovenal wedstrijden met de noodige opwinding Overzicht tijdens de gezamen lijke vrije oefeningen der meisjes. Een zomersche dag was het Zaterdag j.l., toen de Goesche Gymnastiek Vereeni- ging „Volharding" haar zustervere nigingen mocht ontvangen. Hoewel „Vol harding" eerst op 21 November haar 40-jarig bestaan viert, werd nu reeds ter gelegen heid daarvan de Kring-Uitvoering van den Zeeuwsch-Brabantschen Turnkring te Goes gehouden. Dames van „Medioburgum" uit .Vliddel- 0urH tijdens de oefeningen <>p de brug. „Volharding" uit üoes bij de oefeningen op het paard. en spanning. Al naarmate de vertoonde tak van sport hieraan voldoet, beweegt zich de belangstel ling in stijgende of dalende lijn. Begin bij voetbal, de meest opwindende sport die hier beoefend wordt; zij heeft de meeste belangstelling de loopnummers op een athletiek-wedstrijd trekken meer belang stelling dan de andere nummers, omdat de span ning grooter is. Een gymnastiekuitvoering als de onderhavige mist heelemaal een wedstrijdkarakter, en daarom ontbreekt de noodige spanning. Het deel, dat nog wedstrijd is. is voor het publiek, althans voor een groot deel, niet te beoordeeien. Beoordeelen van gymnastische prestaties, is voor iemand, die deze sport niet tot in de puntjes kent, onmogelijk. Men heeft dan ook den uitslag, zooals zij door de jury is opgemaakt, met de gedachte „het zal zoo wel goed ziin" te aanvaarden. Toch kan de toeschou wer bij nauwkeurige beschouwing van 't gebodene, zonder nog een bijzonder talent te bezitten voor het beoordeelen van gymnastische prestaties, op een uitvoering als de Goesche voldoende genieten. Wat werden daar geen staaltjes van vlugheid en kracht getoond. De gymnastiek brengt echter niet alleen vaardigheid en kracht, welke in 't dage- lijksch leven zoo goed te stade komen, doch men kan van deze sport ook bewonderen de schoonheid van beweging en vormen. Men bedenke evenwel, dat dit alles slechts kan bereikt worden door ge regelde oefening. Zonder moeite wordt deze alzij- Kruiniugen en Kapelle nanien gezamenlijk deel aan het vereenigingsturnen. Urugoefeningen der heeren. dige ontwikkeling van 't menschelijk lichaam niet verkregen. Hoofddoel is toch de ontwikkeling van 's menschen lichaam, wedstrijd en uitvoering is slechts bijzaak, slechts een middel van propaganda voor de goede zaak. En wij persoonlijk kunnen het ontbreken van het wedstrijdwezen apprecieeren, omdat naast de voordeelen, aan wedstrijden ver bonden, toch ook altijd de zwarte kant is het zich verongelijkt gevoelen door de ééne of de andere partij. Misgunstigheid en egoïsme zijn nu eenmaal den mensch eigen en het zou al een groot wonder zijn, wanneer zij bij de gymnastiek ontbraken. Wij hebben Zaterdag vi'rschillende goede, fraaie oefeningen gezien, we hebben minder goede gezien. We willen echter geen critiek of lof brengen, doch waardeeren de wijze, waarop allen hun best deden, ter verbreiding van de gymnastiek, één der schoon ste sporten. Wij zagen den mensch op schoone wijze uiting geven aan zijn kunnen. Door trouwe en volharden de oefening zijn sluimerende krachten ontwikkeld, handigheid en vlugheid veroverd. En bovenal een gezond lichaam, de beste woonplaats voor een gezonden geest, zooals de spreuk van K.N.G.V. terecht zegt „Mens sana in corpore sano."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 17