Bie ons op 't durp 382 VRIJDAG 24 JULI 1931 No. 19 VIII Noe bin 'k dan 's nae de gemeenteraed 'ewist. 'k Mó zeggen: mooi is 't 'et er; ommenebie zó mooi as in Ter Goes en dae is 't ók mooil Afijn, me zaeten dae allegaere rond 'n taefel, en den burgemeester in de midden. En die vroog of m'n d'r allegaere wazzen, en ik riep ik: Ola! mae da deugde 'n nie, wan je mos j'n mond 'ouwen, a je niks 'evrogen wier, of je most 't et eerst vraegen of je ies moch vraegen. Kaerel, den timmerman, die neffen me zat, die zee: dienk 't er nou om, van 't Hof, je bien 'ier nie op de kla'banke, je mot 'ier meer zwiegen as praeten, da's je geraojen, ars tuusteren ze toch nie nae wat je zeit. Bè zó, zee ik, noe, ik zal ik m'n mond wè toe- niepen. En toen luusterde 'n ik 'n stuitje* De burge meester 'iel 'n lange riddenansie over de lantaeren- paeien op 't durp. Noe mó je weten, da Kneel, de gemeentewerkman, die mos verreven, en toen 'eit ie ze zuiver 'emaekt. Jao, 't is toch mae waer, glad van zuiver. En daevoe was de burgemeester kwaed, wan zuivere lantaernpaelen, da's niks, die 'ooren in 'n zael en niet op straete. Afijn, dè was ik glad mie z'n seens, en dat èn 'k 'ezeid ók. Voorzitter, zee ik, j'eit bie 't rechte ende, en dè wil ik je vertellen ók. En toen wier 't an- 'enoraen en Kneel zou d'r voe op z'n teste kriegen. Toen zee de burgemeester, dat de Wurvelwigt be- straet most worren. Afijn, dè was ik glad mie z'n eens, en dat èn 'k 'ezeid ók. Mae toen kwam Arjaen de Beste voe den dag en die zee: Voorzitter, waevoe mot noe die wigt bestraet worren, a wulder mie onze klompen in de modder bluven steken? En d'r bin allegaere blaaijen ók, d'r is 'winters gin deurkommen an. Mae toen wier Ko Riekse 's even giftig, en die riep: BI je noe glad beschoefeld, nie doen 'oor,voor zitter! Dè vraegt 'urn allenig niaer, omdat 't umsen wigt is. En toen schrèten z'allegaere deur mekaere en 'k kos d'r gin woard van verstaen. De burgemeester sloog mae mie z'n 'aemer op de taefel en da 'd 'ielp 'n bitje. En toen 't stille 'eworren was, giengen ze stemmen, en toen stemden 'eel de Kroovoe 1 Noe, vee meer was 't er nie te doen, en toen 'emmen nog 'n bitje geklest en toen was 't acht uure. Mae toen 'k tuus kwam, was de deure dicht. Ik riengelde 's an de klienke, mae 't bleef stille. Toen gieng 'k achterum, mae dae was ók niemand. Allenig zie 'k bure Janne staen en die'n schrèt: mae men- schen, lieve Pier, bin jie 'ier? Ei je 't dan nog nie g'oore bè neent, zee ik, wè gaet 't er omme? E maar menschen, Pier, je vrouwe is van de trap 'esoenkeld en z'eit enbeen 'ebroken! Bï je noe glad in j'n oot! riep ik. Bè neent, zee Janne, 't is waer, en z'èn ze mie den auto g'aeld en nae Goe 'ebrocht, nae 't zieken'uus. Wè vertel je m'n noe! Afijn, menschen, je begriep wè dè 'k noe nie ml schrieven kan. M'n oot is vol mie muzenisten. PIER VAN 'T HOF. De Bond van gediplomeerde oud-leerlingen der Land- en Tuinbouw-wintercursussen in Zeeland hield op Dinsdag 14 Juli zijn jaarvergadering te St. Maartensdijk (Tholen). Het fraaie passagiersschip Meigenlandder Antwerjxm-Amerika Ijjn op de Schelde. De Kampioen van Sluis, Gascon d'Ahea van Gebrs Aernoudi maakt een eereronde. Een beeld van vergankelijkheid en van vervlogen kampioensillusies op het feestterrein. Kop van een 1 e-prijsvaars op de rundveetentoon stelling. Een tweetal ri valen, die de jury voor een zeer moeilijke keuze stelden. Op 14 Juli werd te Sluis de zesde fokpaarden- en rundveetentoonstelling gehouden, maar een keur van pracht, dieren was aangevoerd. Een der meest aantrekkelijke nummershet voorleiden van de vierspannen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 18