Bie ons op durp 462 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931 No. 23 HJWUUIi Ondanks het minder gunstige weer mogen V.V.V. en de Winkeliersvereeniging van Terneuzen terugzien op een groote drukte tijdens de georganiseerde winkelweek en daaraan verbonden optocht. 't Is kerremis op 't durp. Vroeger deeien ze die inluu'en, in a e dó doen ze teegswoordig me mê. Mae de kerremisse is toch a heel nie mê,wat 'at t'n ewist is, ee? Da was in mien tied aórs, zou 'k zó dienken. Je gieng dan mie 'u 'eele kooie joengens en meiden op stap, en j' dan om zó te zeggen'n vast pregram, mae da's alles of'eioopen. Nee, 't is niks mê. En dae kom nog bie, dó de menschen gin centen mê ér. Ze ga en vee ttiir nut, den lesten tied. En vroeger spaer den de menschen alles bie mekaere, alleenig voe de kerremisse en d'aórre 'oogdaegen. Noe, ik bin d'r nie 'ewist. Nee, ee, wulder ouwentjes 'ooren dae nie mir tuus. De vrouwe ei me nog overg'aele om één aevend mee te gaen. Je mó weten, dat 't bie ons de gewente is, dat één aevond d'ouwe menschen ók nog 's gaen dansen bie Verton op 't durp. Dan speulen ze niks as ouwerwetsche dansen, walsen en polleka's, en dan de beentjes van de vloer, ee? Mae ik 'ad ik d'r gin zinnig'eid in. Vrouwe, è'k 'ezeid, gae jie mae dansen, mae ik bluve tutis. 'k E' wee last van de rimmetiek. Zöe, ei je wee 's wat? zee ze. Jie kriegtaltied rim metiek 'ad 'tl 4ar is nut wil. ik zegge: gee mien noe mae '11 glaesje meekrap op brandewien, da's 't er goed tegen, en gae jie mae dansen. Alleenig zeker? vroeg ze kwaed. Ik zegge ik: Ga jie mae mie Piet van Sluus mee of mie Jan Koeler, 't kan mien niks verschillen. En dat'ei ze toen'e daen. Afijn, ze kwam 's nachts om vier uure tuus, eu z' A zó vee plezier 'ad; ze zag't er glad rood van. Ik zegge j' ei toch nie te vee glesjes rooie liefde 'e dronken? Mae toen wier ze kwaed. en ze zee gin woord mê. En dó duur noe A drie daegen, en 'k èn d'r glad gin spiet van. Die vrouwlien toch, ee Mae dat èk je nog nie verteld, dazze vannacht in'ebroken èn bie Piete Vermeule. Piete is nog fer- mielje van m'n, mae toch erg varre, en dae èk ök awee gin spiet van wan gierig dó dót wuuf dannis isl Ze loapt in 'uus altied op d'rbloate poaten,anders slieten d'r kousen te vee, zei ze. En d'r'anden wascht ze altied in de melk, wan dó proef je toch nie, en waeter kos wè gin geld, mae de pompe sliet d'r van. Toen d'r man 'esturreven was, wou z'n laeten begrae- ven in 'n kist van ouwe planken van 't verkeskot. De knecht most die ttimmeren, mae den dieje'n verdijde'n èt. En z'n orrelozie en knoapen, eit ze d'n eigesfen dag nog verkocht. Afijn, je begriep wè wó voe 'n mensch a tat is! Noe, midden in den nacht 'oorde ze zon vremd geluud, en 'eur uut bedde mie 'n zwaere klippel. En verentig, in de mooie kaemer stieng 'n vint, die d'r mie de pooke te lief gieng. Mae de dochter was zó d'achterdeure uut, en die an de velwachter. Die kwam dan 's op z'n kousses an 'ebiesd, mae tóen was 't nie mi noadig, wan de vint 'ad 'm 'esmeerd. Mae'urn toch nog geld mee'enomen, en toen Piete dó'oorde, kreeg ze drek 'n beroerte. Z'is noe wi 'n bitje in d'r ouwe doen, maer dazze d'r cente'n kwiet is, dó ver giet ze nooit. En noe è'k mae 'n aarre griengel op de voordeure laeten maeken, wan zo'n kaerel werk nog 's in de fennielje, en èk noe nie vee geld. och nee, ee. ienkel zo'n spaerduitje, ik zou ik 't toch nie graeg kwiet willen wezen, 't is 4 zwacr genogt mie de mayonnaise in de landbouw. Noe, 'k scheeë d'r mee uut, wan de vrouwe ei biest 'emaekt, da's melk van 'n kalfskoeie, mó je weten, en dae bekom je wee '11 bitje van. De kerremis is verbie en de rimmetiek vanzelfs ók. Tot kommende weeke, PIER VAN 'T HOF. 7 V Terneuzensche Winkeliersoereeniging „Klimop" organiseerde van iO lot l J 15 Aug. een winkelweek, waaraan een reclame-optocht werd verbonden. Bovendien werd ter herinnering aan het feit, dat de schorren, waarop ler- neuzen later werd gebouwd, 650 jaar geleden werden ingedijkt, op voorstel van den voorzitter, den heer v. d. Bruele, een vijfjarig plan ontworpen om te komen tot het oprichten van een monument, voorstellend o.a. den neus vorm van het voormalige schor, waaraan Terneuzen zijn faam dankt. r,en en ander in den optocht herinnerde aan dit plan en gaf n afbeelding van het voor 650 jaar ingepolderde schor. Reclame voor de Hollandschekaas. <<De „Neuzenwagen" in den stoet,herinnerend aan de in poldering van het schor, waarop Terneuzen werd gebouwd. Daarachter rolt de ton van het „Nosefonds" voor het op te richten mo nument. 'n Reuzenbakker in den stoet. /Het symbool van de 11 Winkeliersver. „Klimop" De Terneuzensche meisjes maken reclame voor zichzelf.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 18