ieeuw*cfo Hieuw* pon vctidt V ^OUOE tcemvc» Ik ieête Jan, en 'k bin geboren. Da's nog a glad, mè 'k zeg nie wiêer. Dêemee gBe te vee tied veriore' Dat doe 'k wè is een aare kieêr. 'k Bin boereknecht, zo' mö je wete En 'k diénde ginter op die stee, Mè, j' eit nog nooit zo' zout 'egete As ik het biè dien boer düe dee'l De vent die kocht een mêeger verke, Dat wou ie slachte, voe de pot. Je kHSt 'r 's éevends niks an merke, En 's oggens lag 'n dóead in 't kot. En 't 'i zo' 'n aaklig blaêewe kleure Foei, 't schuum stieng op zijn verkenssnuut Den hóes zei: „Ja! 't most toch gebeure, Want merge most 'n toch d'r uut!" Ik kan den boer nie best begriepe En docht 'oe miêen je dat noe, man? M4er ie gieng drek zijn schêemes sliepe En zèe: „Jan, geef de zoutpot an!" En stik voe stik is 't opegete, Dèe wièr nie dèt van 't kreng versmost. En ik at mee, je meugt we' wete, Mie 'k die 't affijn, om ak 'et most! Dóe zou 'k noe nog nie over spreke As 't di noe biè 'ebieve was. Mêe di gebeurde 'iets vlieweke, Dat was. docht ik, nog we' zo' kras. Toen kalfde er bie oêans een koeie! Tenminste: 'a den 't mie e die, Mie 't kalf was vee te groêat e groeie En 'k most ieêst om de vieas gde. Meniêr die kwam en gieng 't ontleeë 't Kalf lag in stikken op de vloer Want ie 'a 't glad kapot esneeë. Toen a 'ten wig was, zeg ik „Boer „Zak mè begraeve bie de hoornen MSer ie zei: „Vor de weerlicht, Jan „Bin jie noe gek, of bin j' an 't droömen „Schiet op en geef de zoutpot an." En 'k za 't m'n leven lank ont'ouwe Daê wier wee niks van 't bieest versmost Een rookbil 'angt er nog in schouwe En 't andere was mirrigkost. Bie oêans op 't Of was d'ouwe Siene Den baês z'n vaoder brocht z' a' graót 't Mensch 'a a' jaren loope kwiene En leefden van genadebroêad. Ze telde vuufentachtig jêeren Dus 't mensch was ofld en zonder kracht En z' 'i de rooze in dr' aêren; Maê gistre stierf ze, onverwacht. Toen 'a 'k dat wist bin 'k vee verschrokke Want 'k docht om 't kalf en om de keu En mie den duuster bin 'k vertrokke Want 'k was t'et dSe allange beu! 'k Docht: Nieê! die-meug ie zelf opsnoepe, Noe bi' j' nie glad genoeg voe Jan, Want deze keer za jie nie roepe: Toe jongen, geef de zoutpot an! Noe 'k gin werk, maê 'k wil nie klaêge, Daêvoe is altied vroeg genoeg Noe docht ik, 'k most 't ier is waêge 'k Bin andig mie een eie of ploeg. Ik bin gezond van lief en leeên. Ak mot, kan'k werke dag en nacht. 'k E' daê mie paêrd en karr' reeën En 'k nooit 't oogste loêan verwacht. 'k Kan zelf men bleeuwe kiel waê wasse 'k Bin 'andig mie griep, spaê en zeis Maê voe iêen dienk zak altied passé: Je krieg me noêait an menschevleis. No. 23 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931 De schietvereeni- ging „Zierikzee te Zierikzee vierde haar 25-jarig be staan en organiseer de nationale schiet wedstrijden, die groote belangstel ling trokken. De opening werd ver richt door burge meester Bannink van Zierikzee. Het kerkje te Rapenburg wordt gerestau reerd. De toren staat in de steigers. Kijkje op de werkzaamheden van de nieuwe vluchthaven te Zijpe, Gezicht op de werkzaamheden aan de sluis te Hansweert. waarvan de dijken binnenkort gereed komen. De heer de Kunger te Borsselen, sinds ruim 35 jaar agent der Prov. Stoombootdiensten op de Westerschelde, zal op 1 Sept. den dienst met pensioen verlaten. De Muziekvereen. .Har monie" te Biervliet viert 23 en 24 Aug. haar 90-jarig bestaan. Een foto van het kranige korps en marchc. Aan het Wolfaartsdijksche Veer wordt een nieuwe steiger ge bouwd. Kijkje op de werkzaamheden. Te Yerseke is de oestercampagne weer ingeluid. In tegenwoordigheid van burgemeester Gunning werden de eerste exemplaren verzonden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 19