En daar heb je den man me* de harmonica 1 onder haar boerenmuts weggedoken als een vogel tje, weer ijverig te breien. Rikketikketik gaan de vlugge naalden. Heele dagen zit ze maar voor haar raam en breit, breit. Waar gaan toch al die kousen en panlappen naar toe, zou je zoo zeggen Een type is ook de oude visscher, die altijd 's avonds in „Het volle glas" komt. Hij zegt nooit 'n woord, stapt naar den toog, maakt 'n bewe ging van drinken, en 't glas staat voor hem. Hij drinkt het in één teug uit, betaalt (altijd met losse centen) en verdwijnt zwijgend als hij is gekonven. Ook de.oude brigadier is een type. Ik moet hier opmerken, dat alléén oude menschen typen zijn. Dat komt, omdat, sommige menschen vastroesten in een gewoonte of eigenaardigheid, zonder welke VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1931 Echte typen waarom zouden ze er in Zeeland niet zijn Ze zijn er overal, de menschen die opvallen omdat ze karakteristiek zijn in hun soort. Natuurlijk hoeven ze niet op te vallen, om dat ze b.v. alleen bijzonder gekleed zijn. Integen deel, meestal doet de „kop" 't. En in alle rangen en standen treft men ze aan. Kijk dat oude heertje, gedoken in zijn astrakankraag, die er uitziet als een modern profeet, en eiken morgen precies tien uur zijn krant gaat halen. De,juffrouw van den bakker op den hoek (óók een type) zet altijd de klok gelijk, als hij' voorbij komt N o 24 Zeeuwsche typen langs de Kade. En daar heb je den man met de harmonica, die eiken Donderdag de stad doorkruist. Hij is vermoedelijk een oud-zeeman, heeft een bruin verbrand gezicht en draagt een ver sleten Zuidwester. Hij gaat van huis tot huis, en zijn weemoedige deuntjes maken sentimenteel. Wonderlijke be koring, die harmonica-muziek op straat. Ze is zoo heel anders als we ze binnen hooren. En daar zit het oude vrouwtje, He* type van den Oostelijk Zeeuwsch- Vlaatnschen landman.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 2