Zeeuvps Nieuws Pv - Bie ons op 't durp No. 25 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 503 XIV Een villa te Hulst, die werd aangekocht voor het jeugdwerk der K. J. V. in Zeeuwscli-Vlaanderen. Te Kerkwerve op Schouwen trof ons een dezer dagen de moderne manier van het lossen van graan, die we in onze provincie nog nergens zagen. De scliooven worden met de Jacobsladder in de schuur geheveld. De bekende Middelburgsche turnvereeni- ging „Medioburgum" heeft onder groote belangstelling haar 40-jarig bestaan gevierd. Foto tijdens de receptie van het bestuur. Je zA wè zeggen, die vent is noe altied op reis of 't schil nie vee, mae 'k bin ik nae Amsterdam 'ewist omdA 'n achternichte van m'n begraeven wier, en Flup van den smid gieng mie m'n mee. Je zA wè 'n bitje gek kicken, wat of 'am noe inee most gaen doen, mae 'iermee is 't zó 'elegen, dat 't 'n nae een febriek most voe d'n ouwen. Allé, en wulder toen op den trein. Noe mö je weten, da'k buten Zeeland nog nooit op 'n Ar bin 'ewist, en 'k stieng dan ök wè'11 bitje vrenid te kieken, toen we d'r ankwammen. Afijn mae mie Flup was 't nog erger, den diejen A nog nooit in den trein 'ezeten, en toen d'n om 'n karetje vroog, zee 't én „Eene nae Amsterdam en 'n plekke bie't raem." Ik kos nie mi vort van de lachl Wulder dan in de trein, en doe gieng alles goed tot Roosendael. Toen zee t'n :„Van 't Hof, 110e bin 'k toch zó stieve van 't zitten, 'k mó d'r uit. En zó temet stieng t'n op *t perron. Ik zegge: Flup, 110e j'er toch uut bin, mos je 'a effen 'n paer broadjes voe m'n aelen. En 'uni d'r op of. Mac toen gieng t'n mie zö'n juffrouw staen klessen, en toen t'n eindelienge terug was, en m'n wegrejen, toen zee t'n: „wae bin noe die vrekte broadjes? E'k z'A an joe 'egeven?" „Belneent, ik heb ik gin broadjes 'ezien," zee ik. „E menschen lieve, dan èn 'k tie bie die juffrouw elaeten." „'El je ze betaeld ök vroog ik. „Dat èn 'k net" zee-d 'urn. En toen wier 'n toch kwaedl En ik A m'n lol d'r in. In Amsterdam gieng ik nae 't sterf'uus en Flup nae de febriek. Den netaris was 't erök, en 'koorde dA'k nog 'n paer 'onderd gulden gurreven A. Kiek, docht ik dan gae ik mie Flup's nae de kemedie. En toen 'k Flup op'gedukeld A, wulder nae zö'n dienk. Me kwammen d'r binnen, da's te zeggen, ine wouwen d'r in gaen, en toen ieuw zo'n vent mie vee goud op z'11 boste ons staende en die zee, dA m'n d'r nie inkosten. Ik vroog: „Bin jie soms van de plisie mae 'um lachte, en toen wier ik kwaed, en ik zee: „Ou dan je streken mae bie je," en toen zee 'um U bent niet in avondkleeding." Afijn, 'k stieng d'r van te kieken, en Flup zee: „in'èn toch ons besten goed an," mae de kaerel lachte'11 ons mae uut. en toen wier Flup giftig en zee: „k ZA joe 's 'n pak op je bliksem geven." Toen wier 't ineens benauwd en vrindelijk en ie éit ons 'n arre plekke 'ewezen, dae most èt nog vee mooier zien, en wulder dae nae toe. DA 'eetten: de Rooie meulen," en toen m'n d'r voe stiengen, zee Flup: „dA lieken mien noe nie zö erg," mae 'k zegge: „Jie bin toch gin schietebroek? Allé, m'n gaen d'r I11, A't nie goed is, zummen 't wè zien, en dan gaen me d'r wee uut. Mae wat A m'n dae beleefd ènl Afijn, dA zA'k je de volgende kcere wè's zeggen. PIER VAN 'T HOF. Voor het laatst trok de vorige weck de Middelburgsche vacantieschool naar de duinen en aan de foto te zien, liet men zich bij hetspel niet storen door het minder fraaie weer, waarvan alle tochten eenigszins hadden te lijden. Na het spel smaken de boterhammen dubbel lekker. Muziekfeesten te St. Annatand. Bij gelegenheid van hei 50-jarig bestaan van „Accelerando", van welke vereeniging we reeds een foto gaven, werd te St. Annalaiid een festival gehouden, waaraan verschillende vereenigingen van het eiland Tholen deelnamen. Na de officieele ontvangst ten raadhuize poseerden liet bestuur en comité met den burgemeester voor ons. Tijdens een concert van „Accelerando".

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 15