Bie ons op t durp S22 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 No. 26 XV 'k Bin d'r glad van terug'ekommen. 'k 'Ad 't julder wè beloofd om ies te vertellen van de rooie meulen, wae m'n in'erocht waeren, mae, om je noe eerlijk de waer'eid te zeggen, ik durreve nie goed, Nie da Flup z'n eige misdraegen éit, 'oor, neent, dó glad nie, en ik, kan ik d'r buten bluven, wan 'n ouwe getrouwde vint 'oh z'n eigen altied netjes, dó spreek van eiges. Mae je weet 'oe de vrouwen bin, ee Die zoeken overa wat achter, en ik doch zó bie m'n eigen. Pier, schrief jie dae noe nie over, wan daekom je mae wee in de moeite. Allée, en noe zwieg ik mae stille I Vandaege bin 'k bie Machelien op S'irjanskinderen 'ewist. Z' 'ad lank 'ezeid, dó 'k is mos kommen, wan z' 'ad in karnmenet gurreven, en da' mos noe toch 'n zó vee mooi dienk wezen. En 't waswaerók. Afijn, weet je, 'k 'ad ik nog nooit zo'n kammenet 'ezïen. 't Was glad vol mie schuufjes in den buuk en in de pootenen mooi 'out! Overal vlammen en krek eender. Machelien was nie zó best te spreken,ze zei Noe mö je nie dienken, Pier, dó 'k dat noe an ieder een lae kieken, 'oor! Neent. ze kommen soms mie 'n man of vuve teglieke an de deur vraegen of ze 't kammenet 's maggen zien, mae ik bedanke d'r voe. Afijn, mae jie bin nog in de fermielje, weet je. Met, zee ik, mö je 't nie verkoopen Bel neenk zei ze, 'k èm d'r zelf zeven 'onderd gulden voe gegeven, want 't is 'n stik van m'n moeder, ee, en dó verkoop je nie. Daer 'ei je gliek an, zee ik. Kiek, en dó vind ik noe toch mooi, ee Teegswoor- woordig bin de guus nie mi zó. Ze zouwen 't 'emde van je Üef snokken om te verkoopen, as ze maedur- sten. En zo'n misje as Machelien die 'out d'r kam menet, en ze kos d?r t<?ch vee geld van maeken. Ik vinde ik dó mooi. Ik bin ök nog nae de winkelweke in Goes 'ewist. Noe mö'k je zeggen, dók d'r niks van begriepe. Ze praeten noe allegaere van den 8lechten tied, en 't is mie de kerremis nog nooit zó drok 'ewist as van 't jaer. En 't is nog nie of'eloopen, en dae beginnen ze in Goes wee te feesten. Mae ik zegge: je mot 't toch alle gaere zelfs beta len. O mae! A' 't 'er in die weeke vee'ekocht wordt, dan koapen ze kommende weeke nie, en zö komt 't overeen uut. Jaet, mae daer è'k in Goes nog ies moois 'ezien. Dae wazzen ze an 'n febriek an't staekenDe pliesie d'r bie en 'n 'oop mie volk, mae d'r gebeurde niks. Ik docht altied, dazze mie zó'n staeking d'r nog ó's op slogen, mae da's dan toch gin waer. Afijn, mae 't is toch 'n aorjgen tied weet jè; bie moeie Bette èn ze de derremen zó mae uut d'r lief 'esnokt; ja, nie op straet, mae in 't zieken'uus. Je belieft toch wat, ee? Dat obba is motten beleven, dó je zonder derremen kost leven! Ee 'I'm zee al tied: gin dokter an m'n lief. en ie is bienae 'onderd jaer 'eworden ök! tot kommende weeke! PIER VAN 'T HOF. Vara-feest te Vlissingen. De Zeemvsche afdeeiingen van de Vara organiseerden op Zon dag 6 September een demonstratie en zomerfeest te Vlissingen, waaraan door vele leden uit de geheele provincie werd deelgenomen. De demonstratie-optocht door de stad. N Uit den optocht met bloemen mandjes als winkelweekreclame. De Koninginnefees- ten te Yerseke. Een momentje van de zanguitvoering. ^^Koninginnedag is op ver schillende plaatsen in Zee land feestelijk gevierd en vooral voor vele kinderen was het een waar feest. Veertienhonderd kinderen demonstreerden te Goesop de Markt met fraaie oranje versieringen en groepjes, ter opluistering tevens van de winkelweek. Voor den klep- peimarsch gereed. De r ij vereent gingen*^ uit den omtrek, o.a. van Krabbetulijke en Kapelle, luister den het feest te Yerseke op )e A. J. C.crs met uitplooide vaandels n den optocht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 18