HUIS- TUIN EN KEUKEN 512 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 No. 26 wandelt de inbreker je huis binnen en voor geld speurt de politie hem weer op (dit laatste bij voor uitbetaling). En als we dan den anderen dag in de courant, die anderen voor geld laten drukken, lezen, dat de brandkast van den weledelen heer lan Pieterszoon Coen van zijn klinkende en rui- schende ingewanden is ontdaan en dat daarvoor een brandkastdeur van 45 of meer centimeter dikt werd opengesneden, dan stapel geld eens voor je uit te spreiden, zoodat je overtuigd was, dat die nullen werkelijkheid waren We zouden den ingenieur van de dikste brandkas- tendeur wel willen interviewen om hem te vragen, of hij ook zoo'n onopenbaar sluitstuk heeft. Doch dan blijkt, dat de prijs van zoo n deur boven het Geld Wat doet de p. mensch daar niet voorDagen, we- l 7 ken, maanden oefenen menschen zich om zes emmers te laten balan- ceeren op het puntje van hun kin tracht een wielrijder op een fiets zonder wielen, subsidiair wielen van een zeer bijzonderen vorm, in alle mogelijke bochten te rijden en te rennen en onderwijl over zichzelf heen te krui pen zwoegt een rekenend hoofd dag in dag uit over boeken en staten, slechts onderbroken door een kop koffie in de morgenuren en een soort thee des namiddags; peutert een horlogemaker in de binnenste binnensten van klokken en uurwerken en belasting-ontvangers in de zakken der menschen; tracht de een het Kanaal over te zwemmen en de ander erover heen te vliegen, terwijl een derde 'n geregelden bootdienst onderhoudt. Voor geld blijkt ons hieruit over duidelijk, dat niet al leen de pogingen om geld te krijgen, energie behoeven, maar ook om het te houden. En dan zouden we ons heele bezit wel mee willen nemen in onze porte feuille, indien we zeker waren, haar niet te ver liezen. We staren arg wanend bankgebouwen aan en trachten ons zelf te laten vermurwen door de meest klinkende namen en het ontzet tende aantal nullen, dat achter,.reserves" hangt. We zouden zoo'n direc teur, indien het niet zoo gek stond, willen vragen, om dien heelen bedrag.dat je bij elkaar gespaard hebt, uitgaat en er dus niets meer te bewaren valt. En als we dan zien, hoe iemand zijn bankbil jetten van tien, vijf en twintigen honderd gulden maar heel nonchalant in zijn vestjeszak draagt, en zijn klinkende munten in z'n broekzak laat glij den, dan weten we zeker.dat deze methode de juiste is en heel schuchter probeeren we hetzelfde. Doch des avonds komen we al tot de conclusie, dat de voornaamste op onverklaarbare wijze ver dwenen zijn. Spaarbanken springen (of directeuren doen het zelfde den trein in), banken gaan failliet, brand kasten worden geforceerd, portefeuilles worden gerold en vestjeszakken blijken te „openbaar". En iederen dag wordt het probleem zwaarder, je zorgen grooter en je geld minder. En toch zijn er tallooze betrouwbare manieren, om je geld te bewaren. Of die in alle opzichten safe zijn Ja, absoluut veilig is niets op dit ondermaansche. Ik ken menschen, die hun woning niet durfden ver laten uit vrees overreden te worden, en die thuis in een stukje kalfsvleesch gestikt zijn. Dat is nu De hoeksteen van het huisgezin. Hoe gij een twijfelachtige ets, op uw huwelijksdag cadeau gedaan, ten nutte kunt maken. Achter zoo'n prul, zoekt, niemand iets.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 8