cBok en (Blouse Herfst japonnen Wasschen en Ontvlekken 560 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931 No. 28 Er is geen kwestie van, dat de blouse in den komenden winter zal hebben afgedaan. De Parij- sche couturiers brengen juist voor dit nieuwe seizoen weer tal van modellen voor blouses. Daarbij is zoowel de gewone insteek-blouse vertegenwoor digd, welke onder den rok gedragen wordt als de ietwat langere, die zich om de heupen over den rok heen vlijt. Ook het paletot-model met revers en twee rijen knoopen is er en elegante vesten van fluweel of zijde zullen furore maken. Stel u zoo'n zwart fluweelen vest voor, van voren ver over elkaar kruisend, met nauw aanliggend schootje van breitschwanz en puntvormig inge zette stukjes breitschwanz bij de ellebogen. Of zoo'n vest van geribd fluweel, met kort schootje, van voren over el kaar sluitend met twee rijen knoopen, lange nauwsluiten de mouwen en 'n kanten kraagje langs den hals. Er is, ook bij de blouses, veel werk gemaakt van de mouwen. Denk u 'n paar lange mou wen, zóó lang en h.nsemble van beige en rund mollen rhiné. linlero en manchetten zijn gevoerd met blaume zijde, maar- mee ook ile taille is afgebiesd. Wollen japon met par- neering van opnaaisels Nu de echte zomerjurken hebben afgedaan, nu we de warmere japonnen van het vroege voorjaar vast te voorschijn hebben gehaald, staan de nieuwe herfstinodellen weer voor ons klaar. Natuurlijk wer den al die nieuwe modellen reeds ontworpen, toen wij nog genoten van de weinige zomer- sche dagen in dit seizoen. En nu, voorloopig nog profiteerend van wat onze garderobe aan warme kleeding in voorraad had, laten wij het nieuwe van dit seizoen de revue passeeren. Daar is 'n ensemble van Charlotte Oppert van wollen chiné in beige met rood, dat zeker bij vele dames in den smaak zal vallen. Elegant is de rok met heupstuk in den vorm van een strook, elegant is ook de mouw met de wijd uitvallende manchet, die, evenals de bolero, welke extra warmte geeft, met blauwe zijde is ge voerd. Practisch warm, eenvoudig aandoend en toch heel apart is de wollen japon, ontworpen door Charliane. De eenvoud van het geheel is betrekke lijk, want de vele sierlijk geplaatste fijne opnaaisels maken dit toiletje kostbaar voor wie het moet laten maken. Wie echter den moed, het geduld, de handigheid en vooral de accuratesse bezit om zelf zoo'n japon in elkaar te zetten, vindt hier een zeer goedkoope garneering. Het meer „gekleed" aandoende toilet van onze derde afbeelding is in werkelijkheid veel eenvou diger. Dit aardige ensemble van het modehuis Francis werd ontworpen in tissu Rodier, kastanje bruin met wit. De origineele garneering van wit crêpe de chine strekt zich uit tot den zoom van het jasje, dat aan het geheel de warmte geeft waaraan we juist dezen tijd zoo vaak behoefte gevoelen. k'nserpble van tissu Uodier in bruin en mil Garneering van mit crêpe tie cliine. wijd onder den elleboog, dat ze daar werden inge- rimpeld en bijeen gehouden door een gladden driehoek, waardoor het teveel in een ruimen wijden zak naar beneden valt. Deze blouse heeft bij de ceintuur een zelfden driehoek ingeknipt. waaronder het teveel ge knipte aan lengte wordt ineengerimpeld. Witte blouses, liefst met garneering van kant, zullen zeker veel gedragen'worden, temeer daar wit geschikt is voor jong en oud en flatteerend voor de meeste gezichten. Een fraai model van wit crêpe de chine heeft een kanten rand langs de groote ruim vallende revers en van dezelfde kant punt vormige, zeer wijde inzetsels in het onderste ge deelte van de mouwen, dat met een smalle manchet wordt bijeen gehouden. De rokken zijn alle zeer eenvoudig gehouden om de élégance der blouses geheel tot hun recht te doen komen en het zal ons niet moeilijk vallen een gehéél nieuw effect te bereiken enkel en alleen door het aanschaffen van een nieuwe blouse. Soms ook vormen blouse en rok van hun ont staan af één geheel bijvoorbeeld een rok van zwart crêpe satin met blouse van wit crêpe satin. PAULA DEROSE. Waschbare stoffen hebben vaak slechts alleen knijpen en drukken in lauw zeepwater noodig, om vuil van elk soort te verwijderen. Slechts indien goede zeep gebruikt wordt, zal om elk stofje vuil een laagje zeep gevormd worden, hetgeen het vuil los maakt. Alleen een goede zeep doet dit zondeY te beschadigen; om deze reden spelen soorten zeep een belangrijke rol in de schoonmaak-procèssen. Het is bekend, dat zeer delicate stoffen, zooals chiffon, zijde en andere fijne weefsels, dikwijls beter gestoomd kunnen worden. Indien u niet zeker bent van de waschbaarheid van de stof, is dit veel beter, vooral wanneer het een zeer mooi stuk geldt. Het opspoelen van een gekleurd stuk, na gewasschen te zijn, in water, waaraan een flinke scheut azijn en een lepel zout is toegevoegd, is een bekend middel om de kleur te behouden en op te helderen. Minder misschien zult u weten, dat klimop bladeren een speciale schoonmakende eigenschap hebben, daar waar het betreft het op- frisschen van donkerblauwe serge. Kook de bladeren tot ze zacht zijn met voldoende water, zoodat ze 't onder staan. Laat het koud worden, en spons er de glimmende deelen van desergemee. U kan dit verschillende malen her halen indien noodig. Laat het goed daarna in de open lucht drogen. Pers het aan den ver keerden kant op met een warm strijk ijzer en een vochtigen doek. Het water dat men voor het wasschen van kleedingstukken gebruikt, moet zacht zijn. Regen- en rivierwater isfer uitstekend voor. Om het water zacht te maken kan een lepeltje borax gebruikt worden en voor de gezinswasch soda. Nadeelig voor het goed is het, om soda met handen vol er op te gooien. Eerst oplossen is noodzakelijk. Voor het oplossen van vuil, kan ook gebruikt worden 50 gram geest van amoniak en 100 gram terpentijn-olie. Deze vloeistoffen worden door elkaar geschud en in een emmer of teil warm zeepwater gegoten; duw uw goed er in, zoodat het goed onder staat. Beter is 't ook, inplaats van stukken of kluiten zeep tusschen het waschgoed te doen, de zeep te smelten met water. Het behandelen van vlekken is een belangrijk gedeelte van de wasch, en daar, waar men er spoedig bij is, kan een leelijke vlek, bijvoorbeeld van inkt, wijn of vet, nog met succes behandeld worden. Biervlekken worden verwijderd met water en vervolgens met alkaliën. Chocolade-vlekken behandelt men eerst met spiritus en wascht ze vervolgens met zeep. Vetvlekken worden niet met water behandeld. Jus-vlekken eerst met benzine, daarna met zuringzout en ten slotte met ammoniak behan delen. Vetvlekken verwijdert men uit dikke stof door ze direct te bestrooien met magnesia of speksteen- poeder en dit te verwarmen met een strijkijzer; een stuk grauw papier op de poeder leggen. Het vet zal in de poeder trekken en wanneer men het afborstelt, zal de vlek verdwenen zijn. D. D. Z,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 16