ÊEUWSCï1 ■BHK Bie ons op 't durp Zeeuwsche Omroep 582 VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 N°- 29 XVII Gilles Daane is uut Amerika terug. Ie A vroeger A's wegèwist, nae België, mae op 'n goeien dag gong 't mis mie z'n zaek, en toen ók z'n vrouwe nog d'r van deur, en toen zee 't'R: Pier, ik bluve gin dag langer 'ier. Ik zegge: dA riemt! En 'urn zee: Sjuist, dA's waer, mae 'k meen het. En 'ie is gegaen. En noe kwam t'n dan toch is terug mie 'n prachtigen auto, die d'n mie 'n knoapenfebriek A verdiend. Je zou toch zeggen I Ee Me kwammen 'n tegen op 't durp biè de teute. Arjaen was t'r ök bie, en ie zee: belle, belle, Gilles toch, wA kan d'r toch merakel vee beuren. En je bin tóch glad nie veranderd ók. Bel neennik, zee Qilles, mae toen zee Arjaen: mae 't is toch wé glad andets, ee? Oezó vroog Gillek. E' kiek, zee Arjean, A jie een rleksdaelder op de grond zie liggen, dan lach jie mae is in j'n eigen, en je loapt deur. Mae A üm (dA was ik) en ik 'n cent op de wigt zien liggen, dan vechten me d'r om. Ee Bel neent, zee ik, mae jie 'ei toch wè 'n bitje glieke. En ik zegge ik: Je kan beter 'onderd gulden schnld èn as 'onderd gulden in de spinne. Zó? zee Gilles, mae 'urn snapte 't nie. E, dan mó je mae's kieken. As ik 'onderd gulden in de spinne liggende èn, dan slaep ik nie, 's nachs. Mae Ak 'onderd gulden schuld an joe èn, dan slaep jie nie. Ee? En dan kom ik mie Nieuwjaar de rente betaelen, en dan kriek een stoel en 'n Borrel en 'n schaar, en m'n bin allebeie blieje. Ee Mae Gilles, die zee ineens zeg e, Pier, is Piete nog altied mie die kerel uut dA spul? Bè jaet, zeejen wulder, en Arjaen zee nog: das voe 'eur toch ök niks, 'um altied bezopen, en de kinders gin kleeren an! En ik keek is nae Gilles, en 'k docht, kiek, docht ik, zö bie m'n eiges, die 'ei noe de centen, mae ie is t'r toch nie beter van 'eworren. Fn toen 'k tuus kwam, èn 'k de vrouwe is op d'r schoeren èslaegen en è'k ézeid: Vrouwe, jie bindt toch 'n best wuuf, dae 1 Dae kom je wè 'n bitje laete mee, zee 'eur. Beter laete dan glad nie, zee ik, en ik gieng den 'of in, want 't was toch zukken prachtigen weer, je zou den 'eelen dag wè buten willen bluven. Noe Is t'r in Vlissingen wee 'n banke feliet, zó bluven me noe mae an de gank. En 't is toch zónde, weet je, wan 't wazzen beste menschen, en 't komt alleenig deur den slechten tied. Mae je bin je centen toch mae kwiet. Nie dat ik dae noe bie 'oor, wan ik èn alles In iepeteeken en 'k èn ök wat 'uusjes laeten bouwen, mae voe 'n óop menschen is 't 'n slag, weet je. En ik dienke bie m'n eigen: D' ouwe kouse voe d'n dag. Pier, en onder de bedstee Afijn, de groetenisse van PIER VAN 'T HOF Hallo! hallo hier is de persdienst van den officieelen Zeeuwschen Omroep. Het verder vertellen van deze berichten is geoorloofd. Men meldt ons uit Kapelle, dat daar voor de jeugd een cursus is geopend voor het leeren verpakken en sorteeren van fruit. Ons dunkt, dat de jongens te Kapelle veel liever een cursus zouden volgen in hel plukken van fruit zonder dat de eigenaar van den boomgaard dat bemerkt. In een zeer deftige Zeeuwsche gemeente heeft een even deftige sociëteit geweigerd, den vee-arts als lid aan te nemen. Deze heeft hierop terug geschreven, dat hij dit jammer vond voor de leden zelf. Het zou zoo gemakkelijk voor hen zijn, wanneer ze bij plotse linge ongesteldheid hem bij de hand hadden. Uit Ovezande wordt ons geschreven, dat tennadeele van 'n werkman een rjjwiel ontvreemd is, dat hij in een droge sloot, vlak bij het land waar hij werkte, neergelegd had. 't Zal het beste zijn dat deze ongeluksvogel voor taan zijn fiets in een natte sloot opbergt. Toen een landbouwer te Oostkapelle dezer dagen de laatste restanten uit zijn mestput verwijderde, (herfstopruiming) ontdekte hij nog een groot stuk ijs, dat hij er des winters ingeworpen had. *De keuringsdienst van waren zit sindsdien in dui zend vreezen, dat de Zeeuwsche slagers aan deze nieuwe en voordeelige ijskast de voorkeur gaan geven boven die, welke ze thans in gebruik hebben. Men meldde ons uit Tholen, dat een bewoner van dit eiland op een reis naar Bergen op Zoom met het trammetje zijn koffertje met geld vergat. Hoewel het trammetje nog '11 paar keer op en neer was gegaan, werd des avonds de schat ongedeerd weergevonden. De bladen roemen de eerlijke passagiers. Ja, die zijn eerlijk! Vooral in trammetjes waar zoo goed als nooit iemand in zit I In lerseke en in tal van andere plaatsen zijn dames van de trap gevallen en hebben armen en beenen gebroken. Vreemd behoeft men dit niet te vinden. De roemruchte Zeeuwsche herfstschoonmaak is weer begonnen 1 Te 's Gravenpolder is Zaterdagavond een fanfare concert gegeven, dat zoo geanimeerd verliep, dat de politie in de lucht heeft geschoten, om de menschen van de straat te krijgen. Gelukkig zijn de 's Graven- poldenaars niet sportief, want anders hadden ze dien knal gehouden voor het startschot en waren opnieuw begonnen. Uit Aardenburg seint men ons, dat tijdens de fees telijkheden brand uitbrak in een vlasmijt. Eerst waren de brandweermannen niet te vinden en later wilde de nieuwe spuit wel vonken maar geen water geven. Als 't nu ook juist branden moet, wanneer 't feest is, zou je ook dwars worden Tot de volgende week, dames en heeren! Piet van den Berge, een krasse en ge ziene inwoner van Dreischor, vierde Dinsdag j.l. zijn tachtigsten verjaardag. Het mosselseizoen is er weer en het transport van uit Philippine is in vol len gang. Zelfs de vrouwen helpen een handje bij het laden, terwijl de stoere "baas" rechts op de foto den be zem hanteert en toe kijkt. Niet erg ga lant tegenover het zwakke geslacht. Op Zaterdag 26 September trok voor het laatst in dit seizoen het ..Wandelconcert" door Middelburgs straten,en een groote menig te volgde deze sinds twee jaar bestaande vredige, en velen be vredigende manifestatie, waardoor de geheele sfatf van de Middelburgsche muziek kon genieten. De heer D. Peeman Ie Vlissingen herdacht den dag, waarop hij zich vóór 40 jaar aan de muziek ging wij den. Verschillende vereeni- gingen in Middelburg en Vlisingen hebben van zijn muzikale medewerking ge profiteerd en doen zulks nog Te Middelburg heeft deze week de overdracht plaats gehad van de nieuwe brandweer, die in de nieuwe uniform een pittigen indruk maakt. Een deel der brandweer oefent en laat zich even kieken in de mooie uniform. Kerkconsecratie en pastoors installatie te Heikant (gem. St. Jansteen). Overzicht bij de nieuwe kerk te Heikant tijdens de kinderzanghutdc voor Mgr. Hopmans en de verwelkoming van den eer sten pastoor, den Zeereer- waarden heer E, Doens. Het Middelburgsche Muziekcorps van voor 30 jaar, waarbij de heer Peeman zijn mu zikale loopbaan begon en waarvan hij een foto ter reproductie in ons blad afstond.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 18