I No. 29 VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 573 De contrabassen, met de zware,.grom mende stemmen. Zij, die in 't Philhar- monisch steeds de eerste viool spelen. Paukei actie. Rotterdam spoedig het eigen symphonie- orkest. De Engelscbman zegt in moeilijke dagen Keep smiling (behoudt uw glimlach), met eenige variatie zouden wij allen willen toeroepen Houdt en waardeert uw goede muziek, opdat we juist in deze onplezie rige tijden niet ai te zeer versomberen. Luidt het eenvoudige liedje, dat ieder een begrijpt, niet als volgt „Was muziek en zang er niet, 't Leven had geen waarde. Kommer, zorgen en verdriet Speelden den baas op aarde. Maar nu God ons dezen troost, Dien schat heeft gegeven, Doet het vroolijk lofgeschal Steeds dien vijand beven. Daarom Leve het Philharmonisch. K. de H. Hel kranige bestuur voor de lens. V.l.n.r. de heeren: W. de Jong, commissaris; H. Brein, penningm.S. Gotlib, voorz. J. Blok, secretaris en J. Takkenbos, 2e secretaris. Damespraatje in de pauze. Een verdienstelijk lid is ook de heer A. Schweit zer, talentvol componist. De solo-altist,de heer J.War- nars, toovert een muzikalen droom uit zijn instrument. sche en zelfs voor het Nederlandsche muziekleven heeft weten te maken. Zeer zeker verdient het R. Ph.O.,waarin louter ervaren beroepsmusici werken, nog in veel ruimere mate de belangstelling van alle Rotterdammers, opdat daardoor langzamer hand in vervulling ga Groot-Rotterdam 'n eigen, behoorlijk gesubsidieerd, stedelijk orkest". Tot dusver de dirigent. Dan besteeg hij weer zijn podium en direct daarna is de Fransche componist Milhaud aan 't woord, geïnterrumpeerd door de opmerkingen van den leider, die soms zeer geestig zijn. Bij tusschenpoozen klinkt het„Méér gevoel, méér kleur lichter als 't u blieft 't zijn snikken, niets dan snikken die groote trom lijkt wel een meelzak toe dan, 't moet rinkelen 'k neem hel in tempo", enz. enz. De dirigent „slaat" daarbij dikwijls zéér na drukkelijk, zoodat zijn geheele verschijning weg duikt, hoog oprijst, wiegelt, vóór- of achterover helt. 't Lijkt wel of de vonken energie om hem heen spetteren en overspringen naar de orkestleden, die doen wat hij wil. Dat is arbeid, harde arbeid van leider en leden hier is toewijding, overgave, groot en algeheel. En hoe kunnen de stadgenooten deze moeiten en inspanning, deze toewijding aan een der schoon ste en verheffendste kunsten 't best beloonen en waardeeren Door trouw de zeer goede concerten te bezoeken van het Philharmonisch Orkest, waar een program wordt geboden „voor elk wat wils". Door het Orkest te helpen en te steunen, op alle andere wijzen, zoodat de wensch van Ed. Flipse en van vele anderen waarheid moge worden: en nieuwste opvattingen, werd 't ook meer zakelijke besproken. We geven de meening van den heer Flipse hier, in totaal, even weer. „Amsterdam, den Haag, Utrecht, Haar lem en Groningen, ja zelfs Leeuwarden, Arnhem en Maastricht," aldus de dirigent, „hebben elk hun eigen stedelijk symphonie- orkest, waarvan natuurlijk het muziekleven in die steden buitengewoon profiteert. Rotterdam, Nederlands eerste handels stad, heeft géén eigen symphonie-orkest of eigenlijk toch wél 1 Want Rotterdam heeft zijn Rotterdamsch Philharmonisch orkest", waarvan een onderdeel, het Harmo nie-orkest, des zomers de pleinconcerten verzorgt, en waarvan het eigenlijke orkest, het symphonie-orkest, gedurende 't winter- muziekseizoen de bekende tien populaire Zaterdagmiddagconcerten geeft. Voor die concerten geeft de gemeente R'dam een subsidie, zoodat wij toch reeds in bescheiden termen kunnen spreken van een stedelijk orkest. Prettig vinden we het, dat het R. Ph. O. ook het vorig jaar weer zulke aardige successen bij pers en publiek be haalde. Herhaaldelijk is er op gewezen, van hoe groot belang 't R. Ph. O. zich voor het R'dam-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 9