ütX>s niOS Bie ons op 't durp 622 VRIJDAG 16 OCTOBER 1931 No. 31 Pier wil nie. Ik zegge tegen z'nPier, Pier, je mó je brieve nog schrieve, mae um dee net of Pen 't nie 'oorde en liep de deur uut. En toen t'n venachte middag tuus kwam, toen zag t'n d'r zó vee kwaed uut, dè 'k niks durst te zegge, en 'k doch bie m'n eige, afijn 'oor, as 'um dan nie wil, dan zè'd ik Pet we motte doe. Je mó wete dat Knelia d'r van deur is. Afijn 'oor, je begriept dè nie, zo'n flienke Kedee mie vee centen en dan mie zo'n vent van niks, afijn 'oor, en 't is een nichte van ons en Pier die gaet over d'r centen.Toen m'n 't 'oorden, dacht ik dat 'um bezwieme zou, ie wier zó wit as 'n doek en most z'n eige vast 'ouwe an 'n stoele. En noe schrief t'n toch mae gin brief, en noe mot ik 'd 'et mae doen. Noe, en je begriept, dat is gin vrouwswerk, mae eigelijk bin 'k toch wè blieje, da 'k noe ök is kan zegge wae't op staet. Wan die vinten dienke mae, dazze alles kunne doe en zegge, mae ik bin ik t'r dan toch ók nog. Netl Afijn 'oor, en dè van den dog, dè liek nog toch glad nerges op; dae mö je nie over praete, dè mö je dbewe I En wulder vrouwen, ze dienke mae dè wulder niks kunnen, weetje, en damme alleenig mae goed bin om de koeien te melken, mae ik kan ik net zó goed schrieve as 'um, je dat mae weet. O mael En noe nog is wat, Pier noe kommende weeke wee nie wil schrieve, dan mot t'n 't mae glad laete en knap ik dè karweitje wè op. Noe mó je's even wachten, wan dae zie 'k noe toch 'n 'oop schimmel an de mure,die mo'k eerst 's weg doe. Zie zó. da's ebeurd't is al lied zó wat mee j' uus'ouwen; je buten klaer bin, dan kè je wee in den 'uzen beginne, 't ls vreed dè't bar is. En m'n penne spetter zó, den icnktpot zit ók vol mie dodden, ik gloove da'k t'r mae gauw wee mee uitschee. Kiek, dae gaet den dotnenee verbie; 'n beste man 'oor, niks op te zeggen, mae ie'eit'nwuuf as 'n vazze, da's zo'n stadschen mie vee praes. Mae, kwè, 'k mot toch eigelijk is gae vodderen, 'k noe al m'n tied verdae mie schrieven, en d'erpels moste al lank op 't vier. O, dae 'el je Pier net, Pier, Pier, mó jie d'r noe niks onder schrieve Ik schrieve ik nie, vandaege, zee Pier. Wa 's dè noe voe 'n vent. Afijn 'oor, ik e ik 'edae wè 'k kon doe. Je mot mae nie te nauw kieke. Afijn 'oor, 'k 'ouwe op, 'k zweete d'r van! Pier zit mae te trotte bie de buzekachel, afijn 'oor, dè kom wè wee goed, wan die meid kom wè terug, de centen mae 's op binne I Noe, dag 'oor, de groetenisse van Vrouwe van 't Hof De Ambachtsschool te Middelburg vierde deze week haar 50-jarig bestaan. Bestuur, leeraren i zich aan een feestdisch, waarvan hier een foto. ifficieele genoodigden vereenigdcn Onder groote belangstelling is de nieuwe weg Heinkenszand- 's Heerenhoek op 2 October officieel opengesteld. Het doch tertje van burgemeester van Horsigh verrichtte de plechtigheid door het lint door te knippen. Drukkerij „Cadsandria" te Breskens vierde haar 40-jarig bestaan en de heer van Veen, van wien we de vorige week reeds een foto gaven, vierde zijn 40-jarig jubileum op deze drukkerij. Foto van het personeel. De Gereformeerde Jongensvereeniging „Herman Faukel" te Middelburg, vierde haar 65-jarig bestaan bij welke gelegenheid we deze foto namen. De Mondharmonica-Vereeniging D. E. S. te Zonne- maire vierde op 11 dezer haar vijfjarig bestaan. 'gravenpolder de begrafenis plaats van den door eene auto-aanrijding noodlottig om het leven gekomen bri gadier rijksveldwachter Drevers. In tegenwoordigheid van zeer vele autoriteiten en collega's werd de kist in de groeve neergelaten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 18