\3GV 606 VRIJDAG 16 OCTOBER 1931 Vereenigingen van allerlei soort ontstonden: men kan bijna geen richting bedenkendie niet Iwiir jeugdberoeging heeft. Hier een optocht van een belangrijke groep der A.J. C. roep*"1 In gesloten gelederen en steeds groeiende rijen defileert de K.J. V. in Zeetuvsch- Vlaanderen. Ook in onze provincie mogen we van een ge organiseerde jeugdbeweging spreken. En als we den toestaffd van de jeugd vergelijken, bij die van 'n vijf en twintig jaar geleden, dan moeten we zeggen, dat de jeugd van nu een veel rijker en ook gezonder leven heeft. Het is er ove rigens verre van, dat onze jeugd, de jeugd van dezen tijd, nu ook veel geluk kiger zou zijn dan de vroegere. Wel is het zoo, dat veel moois thans binnen het bereik wordt gebracht van kinderen, die vroeger op hun tiende jaar al moesten werken, en dat is voorzeker iets prachtigs, maar in groote lijn moeten we zeggen, dat de moderne jeugd beweging geboren is uit de nooden van onzen tijd. Kon men vroeger de kinderen de straat op stu ren om hen daar te la ten spelen, dit gaat niet meer. Overal dreigen ge varen op den publieken weg, en de officieele speel plaatsen kunnen deze gevaren niet geheel weg nemen. En dan, als de kinderen ouder worden, dreigen weer andere ge varen. Kroeg, bioscoop en dancing trachten om strijd bezit te nemep van het kind, en te vroeg raakt het op paden, die zelfs vele ouderen nog dienen te vermijden. Zoo is het de nood van den tijd geweest, die hier naar middelen deed zoeken, om het kind binnen de grenzen van een gezond en natuurlijk leven te houden. Daarbij kwam een vernieuwing van het opvoedkundig stelsel. Men ging inzien, dat men kinderen niet roekeloos kon straffen, zonder hun daarmee schade toe te brengen. Het kind miste iets, als men het de straat ver bood, en daarom kwam men tot de leus geef het kind iets anders. En dat andere was de jeugdver- eeniging. Vereenigingen van allerlei soort ont stonden. Men kan bijna geen terrein of geen rich ting bedenken, die niet zijn jeugdbeweging heeft. En deze heeft, indien ze goed wordt geleid, zeer veel nuttigs. Niet alleen, dat de jonge menschen worden beziggehouden, maar men tracht hen met-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 2