Jhuq aan Act Diatcxom bij %wolU. 490 VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 No. 21 L»e dokter had geer» antwoord gegeven', had zwijgend zijn werk voltooid en was heengegaan. Hij wist zielkundig gesproken geen raad met het geval. Het ergerde hem onuitsprekelijk. Die vrouwen, mopperde hij, verbeelden zich dat ze van èlles verstand hebben! Wat wist Anne Fernaldo van 'n kerel zoo als ze in haar huis had gehaald? Het was natuurlijk te krankzinnig om ook maar een seconde te veronderstellen, dat ze iets als liefde voor hem voelde. Maar als het doodgewone menschlievend- heid was waarom stuurde ze hem dan niet naar het hospitaal, waar het hem aan niets zou ontbreken Telkens en telkens weer deed hij zichzelf deze vraag hij stelde haar ook aan zijn vrouw, en die was misschien 't dichtst bij de waarheid, toen ze be weerde, dat het een uiting was van Anne Fernaldo's moederlijke instincten. Maar zoo was het toch ook weer niet en Devas moest zichzelf bekennen, dat hij zich vergiste, wanneer hij meende dat zijn collega door sentimenteele motieven gedreven werd. En wat Baldwin betreft, naarmate zijn geest verhelderde en zich losmaak te uit de wekenlange verdooving, openbaarde zich een sterke onwil in hem een norsch verzet tegen Dr. Fernaldo's ingrijpen in zijn onwaardig, maar vergeten inboorlingen-bestaan. Zijn groeiend besef van eigen minderwaardig heid, van de minachting die hij bij de ontwikkelde blanken moest opwekken, maakte hem onhandelbaar, sloeg uit in prikkelbaarheid en felle driftaanvallen. Telkens weer ging hij heftig tegen Devas tekeer over het feit, dat Dr. Fernaldo hem meegenomen had, terwijl hij niet wist wat er met hem gebeurde en zich dus niet had kunnen verzetten tegen haar ongevraagde inmenging. Het ver sterkte zijn minderwaardigheidsgevoel, dat hij als een willoos voorwerp in het huis van de vrouwelijke dokter was gebracht. Anne, van haar kant, hield zichzelf voor, dat hoe meer verzet haar pa tiënt toonde, hoe meer plezier het haar deed, want het was een bewijs, rede neerde ze, dat er iets van mannelijkheid, van trots, bij hem terugkwam. Maar toch had ze een misrekening gemaaktze had niet aan de moge lijkheid gedacht, dat haar eigen ziel en geest niet ongedeerd uit den strijd zou den komen. Maar er waren oogenblikken geweest, vóór ze hem van zijn eiland had meegenomen, toen zijn ziekte op het allerhevigst was geweest, dat hij zich in een soort koortsrazernij aan haar had gehecht, vastgeklemd was mis schien nog een beter woord niet alleen als aan zijn medische verzorgster, maar als de eenige blanke vrouw, die voor het eerst sinds onheuglijke tijden vriendelijk zijn hand had aangeraakt, hem verpleegde met een omzichtige toewijding, zooals een beschaafde vrouw het doen kan. En Anne, met die woestenij van jaren-zonder-liefde achter zich, was niet in staat de herinnering daaraan uit haar geest te bannen. Wat er ook verder gebeuren ging, hij had haar aangezien,alsof hij van haar hield, er was een glans van diep geluk geweest in zijn brandende oogen, wan neer ze de hut binnenkwam hij had geweigerd voedsel aan te nemen uit een andere hand dan de hare had een ander slechts met den grootsten tegen zin toegestaan hem aan te raken. Wanneer ze aan dit alles terugdacht, verdiepte ze zich onophoudelijk in de vraag, hoe het kwam, dat hij haar, nadat zij hem uit den poel van verne dering en ontaarding, waarin hij was weggezakt, weer in de beschaafde wereld had gebracht, plotseling scheen te haten. Het zou begrijpelijk zijn, wanneer zij een man haatte, die zoo diep gezonken was, maar er waren geen woorden te vinden voor de enormiteit, dat zulk een man zich durfde keeren tegen hóór. De patiënt was nog steeds uiterst zwak. Hij liep moeilijk, hinkte ten gevolge van een operatie, die zij en Devas genoodzaakt waren geweest te verrichten, maar hoe prikkelbaar en ongeduldig hij ook was, hij was toch her stellende en het herstel had een normaal verloop. Zijn oogen hadden hun suffe, glazige uitdrukking verloren, zijn hand werd vaster, zijn wonden waren bezig te genezen. Maar dat koppige, dwarse verzet van hem Hoe dicht hij ook weer bij het normale was hij kon geestelijk onmogelijk heelemaal in orde zijn geen verstandig mensch zou tegenover genoten weldaden zulk een kwaadaardige ondankbaarheid toonen. De zaak was, dat zijn schaamte hem parten speelde. Hij miste den moed om zich los te rukken om zich zonder plannen of geld in een vijandige wereld te storten de eischen der beschaving joegen hem angst aan. Maar ondanks dit alles voelde hij zijn toestand als onhoudbaar en de verholen minachting, waarmee Dr. .Devas hem bejegende, maakte de zaak nog erger. Het kwam tot een crisis op een dag, dat hij al voldoende hersteld was, om buiten te zijn en in een hangmat op de veranda lag. Dr. Fernaldo zou tot in den avond in het hospitaal bezig zijn en voor ze wegging, gaf ze hem verschillende instructies omtrent zijn diner, den tijd, dat hij moest gaan rusten en soortgelijke dingen. Misschien dat het besef van de nerveuze spanning, die tusschen hen heerschte, haar toon wat korter en scher per maakte, dan ze wel wilde, maar was dat voldoende reden om plotseling deze furie van drift in hem te ontketenen „Als u om zeven uur gaat eten, vergeet dan niet uw medicijn te nemen 1" zei ze Hij hief met een ruk het hoofd op en krijschte tegen haar „In 's hemelsnaam, laat me met rust 1 Kunt u me niet met vrede laten Als u naar het hospitaal moet goed ga dan ruk dan op of laat mij op rukken 1 Dat ben ik ook van plan morgenDrommels-nog-aan-toe, hebt u zich nog niet genoeg in mijn zaken gemengd Ze was volkomen van haar stuk gebracht. Al had haar leven ervan afge hangen, ze zou niet in staat geweest zijn, te begrijpen, wat dit opeens te be- teekenen had Want een vrouw, die niet weet wat het zeggen wil, dat een man krankzinnig verliefd op haar is, begrijpt evenmin wat het beteekent, dat een man krankzinnig woedend op haar is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 10