h 5- BfflGTT A fciiiisall s No. 21 VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 493 dat, wanneer het gereed is, 60 routes tellen zal, met een net van 185 mijl. Hoe de ingenieurs er daar onder den grond uit wijs worden, mag de hemel weten I De totale lengte van New-Yorks stratennet men weet dat in het nieuwere gedeelte de straten allemaal kaarsrecht, als men een liniaal getrokken zijn bedraagt 4700 mij), dat is ruim 7500 K.M. In dat onont warbare stratennet reden in 1927 bijna 36.600 omnibussen en taxi's en ver voerde de fifth Avenue Coach-Company (de grootste particuliere omnibus-my) bijna 75 millioen passagiers met 400 autobussen. Er werden door 't bureau Zes dezer staats- en steenconstructies varieerden tusschen een kosprijs van vijf tot veertien millioen dollar per stuk. Van het ontzaglijke spoor- en tramwegnet, dat de groote stad op alle mogelijke manieren, in de lengte zoowel als in de breedte, doorkruist, zul len we geen gedetailleerde cijfers geven we mer ken alleen terloops op dat de gemeente New- York zelf, onafhankelijk van een groot aantal particuliere maatschappijen, in 1925 begon aan den bouw van een eigen ondergrondsch tramnet, hen der bruggen oner de Harlemrioierde Washing- lon-liridge. Het drukste verkeerspunt nun de metropool: de kruising nun Fifth-Aoenue en de hvee-en- neertigste straat. ;ii! RjPS voor rijbewijzen alleen in dat jaar 464.225 rijbe wijzen afgegeven voor particuliere wagens en 111.776 voor vracht- en handelsauto's. Vijf reusachtige, hangende bruggen overspannen de East-river en een zesde, over de Hudson, is, voor zoover wij meenen te weten, zoo goed als gereed. 13 bruggen van ander type zijn over de Harlem-rivier gelegd en voor het auto- en trein verkeer heeft men, diep onder de bedding der ri vier door, in de jaren 1900 tot 1920 twee en twintig enkele of dubbele tunnels gegraven, terwijl nog vijf groote nieuwe zijn ontworpen. Als 't u nog niet duizelt van de cijfers, zouden we u nog kunnen vertellen, dat er in New-York 1.600.000 telefoontoestellen in gebruik zijn met 'n gemiddelde van ruim zeven millioen gesprekken per dag over 1927. De postaf deeling krijgt er ongeveer 16 millioen poststukken per dag te be handelen. Men zou den stapel moeten kunnen zien om er de juiste grootte van te kunnen schatten. 'n Klein leger van 18.000 agenten, meerderen en minderen, is over de verschillende wijken verdeeld, over 85 centrale posten. De brandweer telt 7200 manschappen en 216 spuiten, plus 117 z.g. haak- en ladderbrigades. Behalve de 50 particuliere klinieken telt New- York 114 ziekenhuizen en 27 stads-ziekeninrich- tingen, met 32.000 bedden, of 5 bedden per 1000 inwoners. Tot slot nog enkele cijfers. Stadsparken telt New-York 117; openbare scholen 662. In de theaterbuurt alleen vindt men 200 theaters en bioscopen, terwijl volgens de laatste gegevens er in totaal 414 zijn. Het aantal kerken bedraagt ver over de duizend. Interessant We zouden het meenen want denkt u dit alles, plus wat we, om niet te uitgebreid te worden, niet konden vermelden, eens in, ge groepeerd op ongeveer eenzelfde oppervlak in ons land, verdeeld b.v. tusschen Amsterdam en Den Haag over een strook van 40 K.M. breedte. Heef de bevolking van ons land, samengeperst op die betrekkelijk geringe oppervlakte En dan klagen we nog vaak dat we te dicht op elkaar wonen I VIATOR. n frachtig kijkje op de grootste stad nun de nieuwe wereld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 13