VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 No. 22 witte siemoo Zoo dateert bijvoorbeeld de invoering van het onderslagrad in Europa, waarvan we op een onzer foto's een afbeelding geven, en dat voornamelijk in het Zuiden van ons land, waar waterverval of stroom niet te groot zijn, wordt aangetroffen, eerst van de veer tiende eeuw. Elders, waar de stroom sneller en het verval grooter is, wendt men boven- of terugslag-raderen aan. En ten slotte neemt daar, waar de huidige mechanisatie 't oude sy steem verdrongen heeft, de turbine de plaats in van den ouden watermolen, en wordt een der beide hoofdbronnen, waaruit de moderne mensch de energie put, welke hij bij z'n vaak gigantischen industriëelen arbeid noodig heeft. Tot de allereerst daarvoor Oude matermolen met onderslagrad in Limburg Wij Nederlanders, bewoners van een zoo waterrijk land als het onze, weten bij een ondervinding van eeuwen, welk een ont zaglijke kracht het water kan ontwikkelen, wan neer het door den nijdig vlagenden stormwind wordt opgezwiept tegen onze' dijken en kusten, alles wat zich daarachter veilig waant met ver derf en ondergang bedreigend. Maar we weten ook dat de kracht van het water, welke in onze streken veelal een gevaar beteekent, voor tal van andere bewoners van den aardbol in een zegen verkeeren kan. Wist u, lezer, dat een waterval van honderd me ter hoogte, bij een neerslag van vier kubieke meter per seconde, een energie kan ontwikkelen van 5300 P-K-, en dat, tot de ontwikkeling eener ge lijke energie, de arbeid van 110.000 werklieden noodig zou zijn En is het dan te verwonderen, dat de mensch, de enorme kracht van een neerstortende watermassa gade slaande, niet alleen getroffen wordt door het grootsche en indrukwekkende van dit natuurtafe reel, maar reeds in oeroude tijden op de gedachte kwam, om de kracht van het water dienstbaar te maken aan zijn belangen en behoeften Hij vond daartoe het waterrad uit, dat in zijn verschillende vormen reeds bij de oude Indiërs, Egyptenaren, Assyriërs en Chineezen bekend was, en in latere eeuwen in het Westen ingang vond. De sturodam in den staat Washing ton, nabij de stad Seattle, die de geheele omgening van electricileit voorziet. De muur is 6 meter dik. meer dan TOO meter lang en heejl een hoogte van bijna 400 voel. in aanmerking komende middelen behooren de voorraden van onze moe der aarde aan steenkool, hout en petroleum. Ataa~ voorts staan ons nog de schijnbaar onuitputtelijke bronnen van de natuur krachten ter beschikking, welke aan den wind, de zon en het water onttrok ken kunnen worden. De benutting van de kracht, welke door het water kan worden ontwikkeld staat op heden, in die landen waar men over sterk stroo- mend water beschikt, in het middelpunt der be langstelling. En we weten zeker, dat in de volgende jaren nog een geweldige stijging in de benutting der „Witte steenkool", zooals het water wel genoemd wordt, zal worden waargenomen. Want, zoowel als in de geheele industrie in de na-oorlogsjaren tal van uitvindin gen en verbeteringen te constateeren vielen, zoo heeft ook de hydro-electrische kracht-installatie sinds betrekkelijk korten tijd groote vorderingen gemaakt. Het was vooral de behoefte aan goed- koope energie voor het bedrijf, welke hierbij als prikkel werkte. In de moderne techniek worden op heden hoofd zakelijk drie soorten turbines gebruiktde z.g. straal turbines, de Francis- of spiraalturbines en de modernste, de Pelton- of Vleugelradturbine. De straal-turbines werken meestal bij zeer hoogen waterval, ook al staan daarbij slechts zeer kleine hoeveelheden water ter beschikking. Het watermerk te Ixmg Lake is de trveede hydro-ehftrisehe installatie nan Anwrika: Het ontwikkelt een energie van 94000 I'.K.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 12