Tv..?: Een kijkje in (ie hal van de electrische cen trale der Möhnetahperredeze turbines kunnen een productie bereiken oan fMOO kilowatt. No. 22 VRIJDAG 30 OCTOBER 1931 525 gepast worden bij alle valhoogten grooter dan 3 meter. Men gebruikt deze machines dan ook o.a. bij de Niagara-Watervallen, waaraan in het geheel 600.000 P.K. worden onttrokken, bij de laatste groote waterwerken in Amerika, en ook bij de Möhneetalsperre in Westfalen, momenteel Duitschlands grootste water bouwwerk. Deze machines, welke zulk een geweldige energie krijgen te verwerken heb ben natuurlijk reusachtige afmetingen. Zoo'n Niagara-turbine heeft bijvoorbeeld een door snede van 4.74 m. en weegt niet minder dan 54000 K.G. Een der grootste en modernste hydro-electrische installaties is wel het Shannon-waterwerk in Ierland, dat den geheelen lerschen Vrijstaat van electrische energie voorziet. Wel duidelijk blijkt hieruit van welk een onberekenbaar nut het water, de witte steenkool, is In de buurt oan de stad Soest in Westfalen beoindt zich de Möhnetalsperre, waarvan sprake is in til artikel. Rechts de -K) meter hooge slum-muur, welks lengte 650 meter bedraagt. IJnks beneden het gebouw waar de kracht pan het water in electrische energie wordt omgezet voor de landen, die met sterk stroomend water zijn gezegend. Ingeperkt en ingedamd kan het van vernielende worden omgezet in opbouwende kracht. En de millioenenbedragen, aan het oprich ten der reusachtige installaties besteed, heeft men vaak binnen enkele jaren aan voortgebrachte electrische energie weer terug. J. S. Witte Steenkool. Een der enorme hooge watervallen in de binnenlanden oan Braziliëin staat om 'n ge weldige hoeveelheid electrische energie ooort te brengen Hun kenmerk is dat het water onder den druk van zijn verval zich in een vrijen straal door het turbinerad beweegt. We treffen deze voornamelijk aan bij de hoogdrukwaterwerken in de gebergten van Zwitserland, Tyrol, Amerika, Japan enz. Het Pelton-looprad bestaat uit een stalen metaal schijf van een doorsnede van 31/2 meter, waarop een dertiental lepelvormige Dopel-schoepen uit nikkeistaai zijn bevestigd. Deze schoepen verdeelen den waterstraal door middel van een scherpe mid- denribbe, en doen de beide waterhelften nagenoeg van richting omkeeren. Dit soort turbines bezit een buitengewoon groot nuttig effect en kan toe- llet ontwerp Door den Hoooer-dam, met den bouw waarvan men reeds eenigen tijd bezig is. De eerste electrische stroom zal echter eerst in 1W> kunnen worden oj>gemekl

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 13