4^ 612 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 No. 36 urne nom de /.ank. Vroeger was, veel meer dan tegenwoordig, de herberg 'n toevluchts oord voor de ongetrouwde jonge mannen en voor dege nen onder de getrouwden, die al hun vrije avonden niet aan den ketting wil den liggen, maar van meening wa ren, dat de huis vader ééns per week afstand mocht doen van zijn waar digheid, om zich in de dorpsherberg te gaan vermaken. De herberg want hoewel er in vroeger tijden ook wel meer dan één herberg in de meeste dorpen te vinden zal zijn geweest, was er op eik dorp tóch maar één her berg die de herberg was. En die was eigenlijk zoo'n beetje officieele instel ling. De verschillende vereeni- gingen hadden er hun vergader lokaal ook de jongelingsver- eenigingen, de z.g. „joenge joengers" die er op gezette tijden samen kwamen om zich Vs6*-' Hij feestelijke gelegenheden komen ..joenge joengers". nroolijk geluimd, />er fiets naar de naburige dorpsherberg. te vermaken op een wijze die in dezen tijd onze waardeering niet ineer kan vipden. Bij de dorpsherberg stopte ook de vrachtrijder, en de om nibus, als deze er was, legde ook altijd even aan. Maar dit officieele karakter heeft de dorpsherberg op den duur wel wat verloren. Er kwamen er meer, en bovendien kwam de aanloop van door gaande klanten, die maar even kwamen om een glaasje naar binnen te wippen. Het echt- huiselijke, dat de herberg kon hebben, ging en gaat nog meer en meer verdwijnen. En geen wonder. Het huiselijke vindt men tegenwoordig meer in het eigen huis dan vroeger. De moderne wetenschap is den mensch hierin tegemoetge komen. Het uitgebreide nieuws in de krant; de aardige popu laire lectuur in de weekbladen, en vooral de radio, maken dat men meer dan vroeger geneigd is, om thuis te blijven. Zeker is het wel, dat in onzen tijd van ontbinding van

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 4