mono«r «li No. 36 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 613 Opschrift boven de dorpsherberg. En binnen de met zand bestrooide vloer een duif in een kooi boven de deureen zakkenbiljart en een ouderwetsche tapkast. Kwispedoors in alle hoeken, en aan de wanden reclameplaten van nu reeds niet meer be staande en vergeten producten Ook de etalagekast met de medailles van de mu- ziekvereeniging, en een ledenlijst en reg lement van de ook reedsverdwenen kegel club Ze zijn grappig, deze oude herbergen met een dikwijls kostbaren in boedel; rijkdom aan oude meubels en tegels. We zouden ze niet graag mis sen, ondanks, of mis schien juist omdat ze niet met hun tijd zijn mee gegaan. ij* i Op de minst kan er nog wel eentje genomen morden. het gezinsleven, de radio een der factoren kan zijn, die het gezinsleven weer op den ouden voet terug brengen. Zoo zijn al deze din gen niet te onderschatten hulpmiddelen in den strijd tegen den alcohol 1 Want men moet het zich niet voorstellen, alsof het verminderende drankmis bruik alleen een gevolg ware van de acties der drankbestrijders. Natuur lijk werken ook dezen, en veelal zelfs zeer hard, maar de voornaam ste factor is en blijft, dat de men- schen niet meer zooals vroeger met hun ziel onder den arm loopen en uit Gezondheid mannen De kaartclub in de dorpsherberg. Een oud Jan Klaassen spel letje in de dorpsherberg te Kapelle, die dateert van I6t7. behoefte aan ontspanning ten einde raad de herberg instap pen om zich aan drankmis bruik over te geven. Neen, de dorpsherberg van dezen tijd heeft een meer nobele taak dan het verschaffen van drank al leen. De herberg is weer ge worden plaats van samenkomst, plaats van clubleven, van ver gaderingen en uitvoeringen. Toch zijn ze naar den vorm over 't algemeen niet veranderd. En, aan de landwegen ziet men ze nog, de echte oude herberg jes 1 Voor de ramen de blauwe, met landschappen beschilderde horretjes en het grappige uit hangbord als herkenningstee- ken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 5