ZEEUWSCH Bie ons op 't durp 646 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 No. 26 tLCCTHISCH KOKEN EEN uitkomst XXXV Noe zó'k je 's vertellen,'oe Pier d'r uut'ewupt wier bie de polder. Je mö weten, dó wulder zo noe en dan vergaederienge in stad èn mie d'iengelanden. Wae dat noe eigentlijk voe dient, dó 'kan 'k je noe zoo trek nie zeggen, mae je begriepwe.dó wulder, boeren saemen te zurregen èn voe de zeedieken en de be- maeling en zó. Daevoe èn me dan zó'n soort vereeni- gienge, en dae bin dan alderlei personen die in 't be stier zitten, afijn, dó mö je varder mae gloaven. Noe was Pier, Piertje Kersuize bedoel ik, 'n stuitje derin, mae 'm kost 't nie goed vinden mie d'arre. En 'eurlui stakken d'r'oot is bie me kaore, en op 'n goeien dag,, toen 't vergaederienge was, zee de diekgraef tegen z'n Kersuize, zee 't 'un, jie bin eigenlijk vees te goed en te geleerd, om altied mae bie ons stomme boeren te zitten. Noe mö je weten, dó Kersuize altied net dee of 't 'un erg 'eleerd was. Afijn, Kersuize die dae z'n lol in, en de diekgraef zeeD'r kont! 'n plekke vekant as burregemeester in Driebroek,en noe m'n 'edocht, dae mó jie 's nae vraege, dó zou jie vast kriegen. En dan zulle ons, van 't bestier, een brief an den Kommissaeris stieren. Afijn, je begriept dó Kersuize 't nie wist 'oe dat 't *n 't Voorzitter, zee 't 'n, ik wil ik dó noe wè doen, mae dan gae k trek naer 'uus, wan dae mö 'k mie de vrouwe over praeten. Jaet.zee de voorzitter, mae je mó begriepen, dat jie burregemeester bin, je nie mi in zó'n vereenigienge van boeren kan wezen. Allee, schrap m'n dan mae voe de lieste, zee Pier en 'm gong wig. En noe mó j'ooren Kontmende weeke staet d'r in de krant, dó Piertje benoemd is »ot burregemeester van Sirjansteen, dó s 'n vee groatere gemeente ós Driebroek. De diekgraef snapte 'n d'r niks van. Ie gong 's nae Pier toe, en ie vroog 'oe dó noe in mekaore zat. Allee, zee Pier, ik wist ik allank, da gulder m'n kwiet wouê wezen, en toen 'k vlee weeke op de vergaede rienge was, wist ik dó'k burregemeester zou worren. En dae stieng den diekgraef in z'n 'emde! Die Pier, da's toch zo'n aorigen. Ie is zó op de centen, dó's bienae nie te gloaven. Ik was ik'n stuitje 'eleeit is op 't polder'uus. om m'n centen te briengen, en dae kwant Pier ók. M'n praetten zó 'n bitje, en nae 'n stuitje kwant Van 'Ee van Saevekuiters binnen. Pier keek zó 's nae z'n, en eindelienge zee 't 'n: E'k joe nie is meer 'ezien Dó kan, zee Van Ee. Zal 'k 's kieken... dó's waer ók, acht jaer 'eleen wazzen m'n 'ier saemen, en toen 'k bienae 'n segaore van je g'ad. Jaet, jong, zee Pier, dó schol weinig! Kiek, zó is 'urn noe; gin cent en gin segaore kó je van'mlos- brannett. Mae as ze bie z'n kommen voe groate diengen, voe de kerke, of voe d'ermen, dan is't 'n glad anders. En ik zegge ik mae: Je mö nie te gauw oordeelen. ee? Wan je kiekt toch bie de meeste menschen alleen an de butenkant, en wat t'r van binnen omgaet, dae weet je niks van. Allee, mae waevoe zou'k zó zwaer op d'and wezen? Ik dienke dó 't van dó diezige weer komt; dókruupt in je botten, en je kom mie j'n eige in de moeite ók. Mie kossemis3e kriegen m'n gastenden vroegeren dokter, die noe in Amsterdam is, kom mie de vrouwe en al Ie guus. En noe. begriep je wè, dó de vrouw- liën noe a an 't kelleven bin, en dó t'r gin dien'k op z'n plekke bluuft. 't ls wat, zukke stadsche fersiete, mae 't bin vrindelijke menschen, dó kó je gloaven. Afijn, 'k vertelle je d'r wè 's meer van. Tot kommende weeke, PIER VAN 'T HOF. De Burgemeester nan St. Laurens begroeiden Commissarisder Koningin. De schoolkinderen zingen den Commissaris toe. De patrouille krijgt den - nijand in 't zicht./ Vrijdag 20 en Zathrdag 21 Non. roerd te Kortgene een bazar ge houden door den Bond Dan Chris telijke meisjesnereenigingeri. Een kiekje bij de opening nan den bazar. Te St. Laurens roerd op Dinsdag 1? Son. door den Commissaris der Koningin het Raadhuis officieel geopend. E'oto nan het fraaie nieuroe gebouro. De norige meek meiden in Zeeland de examen- proenenafgenomen by de Doorgeoefende dienst plichtigen nan den nrij- milligen landstorm. De sprong met het gemeer oner den enenmichts- boom Ten behoene nan de restauratie oan het Raadhuis Ie Veere werd een penning geslagen, die aan de eene zijde noorstell hel Veersche Raadhuis en aan de andere zyde de mapens nan Nederland. Zeeland en Veere nertoont.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 6