B ie ons op 't durp No. 27 VRIJDAG 4 DECEMBER 1931 699 Toondagen te Goes. Kijkj >p de veemarkt te Goes tydens de zgn. toondagen, die er dt vorige meek roerden gehouden. I oor het eerst on de markt oor het laatst naar de markt, als ntueel in handen van den slager komen. St. Nicolaas op visitef ter mijl Piet geschenken uitdeelt XXXVI Dae è'k dan toch eindlienge wee 's wat van Leen 'ehoord, dè was noe toch biena een jaer 'eleen. En 'k mó zeggen: schrieven kan 't'n as den besten. En daevoe zè'k dien brief 'ier mae's over schrieven, dan èn julder d'r ök wat an. Ie schrieft: Beste Pier, j' 'ei in lang niks van m'n g'oore, mae 'oe 'k an Ka, m'n wuuf, kwam. en waerom buurman Kees mie Kossemisse gin meid kreeg.dè zè'k je 110e 's netjes vertellen. Noe mö je weten, wien dè Ka is. Ka, d'r is gin knapper vrómensche in 'eel Zuid-Beveland, nie zó 'n alleve juffrouw, die d'r alleve melkeriejean kan voe de mode. neent, verentig nie.'t is een boere- meid van der musse tot an d'r klompen. Noe mö je weten, dè Ka een jaer bie mien 'ediend èas vrouwe meid, en ik begos te dienken dè ze een bitje zin in mien kreeg, en ik was een joenge joengen en 'k 'n mooie 'oeve. Mae toen vertelde'n ze m' ineens dè ze mie Kossemisse bie buurman Kees zou gaen dienen, en dè ze mie 'umsen gakkerdeerd Afijn, toen 'ebeurde 'n 't dè 'k van de landbouwtentoonstellinge, je weet dè-'d ök nog wè, tuus kwam en in de varte zag ik den toren van Kepelle, zó eengael was de locht en de tjoekens piepten in 't gos, en m'n 'ooi- roeie stieng wondermooi en 'k was in m'n 'opjes. Toen gien'k in 'uus en dae stieng Ka in de kelder bie een gelte beuter, wan beuter opmaeken kan ze goed; de ponden stiengen dae zó stieve op een reeke, en ik keek is nae Ka en ik keek is nae den beuter, en ik wis nie wat ter lekkerder uutzag, Ka of de beuter, en 'k proefde 'n is van de beuter en 'k zee: z'is ver- draoid lekker, en toen kreeg ik zö'n aorig gevoel in m'n vesjeszak en toen gaf ik Ka een kos, in d'r nikke, net onder d'r krulletjes, die van onder d'r musse kwamme. En den 'ond die mee in de kelder 'eloapen was, pienkte 'n is mie z'n oagen of 't'n zegge wou: wè wou jie eigelijk, baes? En 't liep nae Kossemisse. Ka die sukelademelk 'ekookt, net as altied, en ik roakte m'n puupe, en Ka zee niks, en de sukelade melk wier koud, en ik trokte 's an m'n puupe dieuut was. 't Was net of t'r wat tusschen 'ekommen was, 'k zee: Ka,noe mö je toch is zeggen, waerom je toch zó kwaed was, toen 'k j'een kos in je nikke gaf, en waevoe je noe eigelijk wiggaet, nae Kees. Baes, zee Ka, een fersoendeliik vrómensche laet d'r eige nie in d'r nikke kossen. En toen stieng ik op, en toen gaf ik Ka een kos dae 't oorden en Ka zee: baes, wè stoamt die lampe toch, en ze blies de lampe uut. En mie Kossemisse lei de tange in 't vier, en Kees gin meid, en ik 'n vrouwe. Noe begriep je toch zeker wè, dè t'r van schrieven niks 'ekommen is Dè was noe Leen z'n brief, en 'k mó zeggen, ie 'eit t'r goed mee 'edaen. Wan j'ei meer an 'n meid die nie van je stand is, mae goed beuter kan gemae- ken dan an zi'n floddermedam die alles an d'r lief 'angt. Ee En noe zè'k t'r is gauw nae toe gaen, 't is zonde dè de brulofteè verbie is, dè begriep je. De weken vliegen verbie; noe is 't gauw wee Kossemisse. Afijn, dè's nog 's te doen; gin werk en de vrouwe alsmae reuzelbollen bakken en zó je zou j'n eige over 'oop vreten, dae Da's dae toch ók wat, in Weumeldinge mie dien overwigl 'k 'Eb ik 'et lank zien ankommen; dè kos toch ók nie uutbluven. J' 'ei t'r glad gin zicht mie al die beamen. En je mö nie gloaven, dè 't alleenig dae zóislNecntl 't Is biena overal zó op Zuud-Beveland, en je begriep nie, dè t'r nie meer ongetokken 'ebeuren. Ik zegge lest tegen Pier verdulleme ók: man, wees jie mae voorzichtig, wan ze riejen je strak nog an moes. En 'um lachte mae, maer ik zegge: Je kan nie ge nog op je lief passen. Afijn, 'k zè d'r mae wee op 'ouwen voe deze keer, wan 'k 'n bitje griep, weet je en dan bi je toch zó duzeldig, en d'r 'elp niks as '11 glasje jenever en vroeg nae kot. Allee, tot kommende weeke. PIER VAN 'T HOF Hu.il na den arbeid. Sinl Nicolaaspakjesdie fier boot aankomen en lu-rzonden morden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 27