cDe schoonheid van (Parketvloeren CA vond toiletten 756 VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 No 29 Mill Onze teekening toont een drietal galatoiletten, waarvan wij een korte beschrijving laten volgen! 1. Avondjapon van zacht groen satijn. De brid- gecoat van bijpassende kant is van voren met een groote groen-fluweelen strik gesloten. 2. Avondtoilet van glanzend blauw crèpe- satin, waarover een kort, nauwsluitend manteltje van blauw brokaat met licht grijs bont afgezet. 3. Smaakvol avondensemble bestaande uit japon van fijne zwarte kant en korte schouder cape van wit hermelijn. Lange zwarte glacé hand. schoenen voltooien het geheel. MARGUERITE- eer en meer beseft men, dat parket-vloe ren het aanzien van 't moderne huis verhoogen, doch dit niet alleen, het is een afdoende afwerking van uw eigen huis; na 50 of 60 jaar zijn ze nog heel mooi en kunnen zelfs dan nog jaren mee gaan. Het is hier dus alleen het aanschaffen, wat mede telt. De kwaliteit van parket vloeren wordt met den tijd beter. Parket kan gelegd wor den over bestaande vloeren. De kostbare klank „par ket" doet de menschen terug schrikken voor de aanschaf fing, maar als men in aan merking neemt den langen levensduur, zal het goed- kooper, althans niet duurder komen dan andere grondbe- dekkingen te zamen, welke men in den loop der jaren ver slijt. Veel en verschillend zijn de houtsoorten, welke ge bruikt worden bij het maken van parket-vloeren, doch ei kenhout in een taaie soort is het meest geschikt. De meeste bekende patro nen zijn van gewast, gepolijst eikenhout, met of zonder rand, om een decoratief effect te maken. Ontelbaar zijn de patronen. Men heeft het ook in het ge wone rechte plankmotief, passend in een kamer met ouderwetsch meubel werk, doch bij ons zijn meer de mozaïek en haring graat-patronen bekend. indien u ze laat leggen, wordt de prijs per M.2 berekend, en het zal u beslist wel meeval len, in aanmerking genomen de duurzaam heid. Ze worden gewoonlijk gelegd van hout van 6 m.m. dikte. Het parket varieert in prijs naar de dikte, en van de ingewikkeldheid van het patroon. Parket past practisch bij elke kleur en bij elk soort meubelwerk. Het is te combineeren met elk kleurschema. Het doet koel en ge zellig aan in den zomer met het glanzende oppervlak, en in den winter warm, door den glans van het eikenhout. De mensche- lijke arbeid en tijd, noodig voor een doel treffend polijsten van moderne gronden, wordt beperkt tot een minimum, door de arbeidsbesparende vloerwrijvers. Voor het opbrengen van was kunnen aanbevolen worden speciale wrijvers van lamswol, ter wijl gewone hand- of electrische wrijvers de noodzakelijkheid van knielen voorkomen. De wrijvers kunnen verkregen worden met een waschbaar overtrek van lamswol, welke met een veer op hun plaats gehouden wor den en gemakkelijk afneembaar zijn. Deze soort wordt na gewasschen te zijn over de wrijvers gespannen, om krimpen te voor komen. Electrische vloerwrijvers gebruiken weinig stroom, en bewijzen uitstekende diensten, vooral daar waar groote vloeren gewreven moeten worden. Een kleine wrij- ver, geschikt voor het middelmatige huis houden, is voorzien van 'n draaiende cy- lindervormigen borstel van 11 l/se c.M. lang, terwijl een grooter type uitgerust is met twee cirkelvormige borstels, in tegenge stelden zin draaiende. Het wrijven van parket. Het is raad zaam slechts was te gebruiken op een schoonen vloer. Licht parket kan eerst afgeborsteld worden met een fijnsoort staal- wol, men schuurt met den nerf van het hout mede. Deze behandeling is vooral goed om vuile vlekken aan het oppervlak te verwijderen, zonder de was, die de nerf opvult, eruit te halen. Laat u niet verleiden om een soort anti-glij- preparaat te nemen om uw vloer te polijsten, het is meestal een soort vernis, hetwelk, eenmaal opge smeerd, vlug slijt waar veel geloopen wordt, het hout niet voedt, doch overdekt en nogal lastig te verwijderen is. Een vloer met een dergelijk pre paraat behandeld, moet eerst afgewreven worden met doeken in spiritus of benzine gedrenkt, om hét vernis eraf te halen, alvorens hem opnieuw met was te behandelen. Een parketvloer moet goed en regelmatig ge wreven worden, om een glad hard oppervlak te ver krijgen en te behouden. Parket-vloeren hebben om de week wasbehandeling noodig. Vooral in het begin heeft het hout voeding noodig, om slijtage te voorkomen. Een nieuw gelegde vloer absor beert een aanzienlijke hoeveelheid was, doch na de eerste toepassingen is slechts een kleine hoeveel heid noodig. Om te voorkomen, dat te veel was opgesmeerd wordt, kunt u er veel terpentijn bijvoegen, voor verdunning. Een grond, zoo be handeld, zal na eenigen tijd een hard gepolijst oppervlak verkrijgen, dat niet gemakkelijk vlekt. Wanneer het was er te dik en te vet opgesmeerd wordt, zal een vloer vuil en vettig worden, en men glijdt er gemakkelijk op uit. Het maken van was is heden ten dage wel overbodig, daar er veel goede merken bestaan, doch wilt u ze zelf maken, dan is 4 ons versnipperde was op 1/2 liter terpentijn een goede verhouding. Een paar druppels kaneel- o'ie kunnen toegevoegd worden, om den geur wat aangenamer te maken. Versnipper de was en doe er terpentijn op in een pot, zet den pot in een pan of een pot gevuld met kokend water om te smelten, liever dan direct op het vuur, want dit kan ont vlammen van de terpentijn ten gevolge hebben. Is het water koud, doe er dan weer nieuw kokend water in, totdat de was gesmolten is. D. D. L. Tn de wintergarderobe van degenen die veel uitgaan, speelt het avondtoilet een zeer groote rol. De keuze ervan is dan ook buiten gewoon moeilijk, temeer daar een nieuw avondtoilet altijd een „heele uitgave" is en een overhaast besluit ons een kleur of een model kan doen kiezen, welke ons niet staat, ons niet bevalt en vaak de bron is van veel spijt en ergernis. Laten wij dus goed na denken alvorens tot een keuze over te gaan. Wanneer wij met een weinig overleg te werk gaan, kunnen wij ons avondtoilet zóó samenstellen, dat het voor diverse gelegenheden dienst kan doen. Vooral op het oogenblik is dit zeer gemakkelijk nu Vrouw Mode bij de avondjaponnen korte man teltjes en pelerines heeft voorgeschreven. Laten wij b.v. onze keuze vallen op een zwarte dansjapon met korte mouwen, dan kan dezelfde japon mits voorzien van een zwart kanten of fluweelen bridgecoat uitstekend dienst doen op dinertjes en dergelijke gelegenheden. Schaft men zich bovendien een van die feestelijke brokaat jasjes aan, dan kan hetzelfde toilet op drie manieren gedragen worden, zonder dat een ieder terstond de oorspronkelijke dansjapon herkent. De nieuwe avondtoiletten lijken op het eerste gezicht heel eenvoudig, doch zijn haast zonder uitzondering zeer gecompliceerd van snit, nauw sluitend om de heupen en naar onderen toe heel wijd. Als materiaal genieten satijn, georgette, taftulte, mousseline en kant de voorkeur. Beide laatst genoemde stoffen worden vaak gecombineerd. Wat de kleuren betreft, domineeren dezen win ter wit, zwart, groen, bruin en blauw. Vele moderne japonnen doen door de pofmouw tjes, de pelerines en vooral door de vele strooken en strookjes die den rok sieren, denken aan de romantische baltoiletjes, waarin onze „Oma's" indertijd onze „Grootpa's" wisten te bekoren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 20