Bie ons op 't durp ii li No. 29 VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 763 Op de tentoonstelling te Vlissingen nan 12 en 15 Dec. behaalde non de categorie Hlamne flex, dit exemplaar den Islen prijs. Patrijs Wyandotte kriel, eigenaar J. Luteijn. BV De Commissaris der Koningin bezocht te Heinkenszand de ziloeroossenkmeekerij nan de firma Cappon. Zjjn Exc. in bewondering noor een der mooie exemplaren. Je zè d'r nog van komme t'ooren. Pier Stobbe 'eit d'n auto 'ekocht, en ik weet ik nie, of t'm 'n betaeld 'eit ók, mae daer 'k nie mee te maeken. 'k E' d'r meer tegen dazze z'n vrouwe d'r mee riedt. Ik weet nog wè van vroeger toen ze mos gaen fietsenze stuukte trek op d'r gat en de volgende weeke tegen een boam en de fies an dettrementen. En noe zö'n wuuf in den auto. dis toch niks 'edaen. En kiek. je zè 't nie gloave, mae 'k noe gin gliek g'ad Z' is t'r 'n 'alf uure geleje mee van den diek 'erejen. Ze ree glad alleen, en toen kwam d'r 'n vrachtauto an, en boens zee Bette, ze lag in de dulleve. Niks gin ongelukken, alleen den auto, mae dan mó Pier ök mae uut z'n oagen kieke, daar 'eit 'n ze toch voe, ee Afijn, mae noe's ies anders. Daer ze van de Kristelijke radio-vereenigienge 'n Zeeuwschen dag "'ouwe. 'Eel den dag deur over ous eige landje, 'k iietiiurlijk altied deur geluusterd. En'k mö zeggen d'r was vee moois bie. Dien Dieleman uut Middel burg, die kan d'r wè van.'k 'Oore 'n netuurlijk wè '8 meer, want 'um is ók van de Landbouwmaaschappij, on dae kan d'n 't ök wè 's op 'eupen 'èn. En je kan 't nie zó gek uutdienke, oi 'um kan d'r over praete, zó mae glad uut z'n 'oot. 't Is eigelijk zonde dat z'n gin domenee geworren is. Afijn, ie 'ad dan nog wat over Zeeland, wè 'n bitje te vee ók, zou 'k zó zegge, want al de men- schen in Holland 'ooren 'oe goed m'n 't ier dan zudder wè vee wezen die mie den slechten tied nae Zeeland kommen, en dè's ók niks. En ie vertelde 'n ók 'n 'eele reeke diengen wae 'k nooit van g'oore mae je mó dienke, 't is 'n geleerd man, en ik bin ik mae van buten. En z' mooi 'ezongen ók, de misjes van St. Lau rens. Ik meende 't 'ooren dè m'n nichte die mie m'n neef Jan 'etrouwd is. d'r ók bie was. En dan Flupse z'n mie z'n mannen, dè klonk even goed. Afijn, k' d'r mae éèn dieng tegen, en dè was van zó'n stuk „de maitresse". A' je 't noe 'oort, dan is 't niks, mae je dat noe alleenig mae leest, wè mó je dae dan van dienke Ik zeg ik mae, ik Fransch geleerd op de schoole, nie zó vee, mae toch genogt om dè te begriepen. Afijn, 't was toch 'n mooie uut- zending, dè mö 'k zeggen. Vlee weeke 'e 'k 'n mooi boek 'elezen. 't Was nie van mien, mae 'k most terugstieren an iemand van de fermielje, en r.oe wou ik 't zelf koapen. Dus nae den boekwinkel, mae dae koste ze m'n nie 'ellepe wan 'k wist nie 'oe dat 't 'eeten. Ik zeg ik: mae wee jie dat dan nie, 'k je noe zegge, dè die vint z'n vrouw op d'r duvel gee't, en d'r dan mie 'n ander vandeur gaet Nee, dè wist t'r nie, wan zó iesstieng in zó vee boeken, zee t'un. Noe mö 'k mae wee wachtte tö'k wee's bie de fermielje bin. Allee, 'k gae je groete. Tot kommende weeke: PIE R VAN 'T HOF Gouden jubileum nan de tram VlissingenMid delburg. Op 10 Dec. was het 50 jaar ge- den, dat de tramnerbinding tusscheu Vlissin gen en Middelburg tot stand kwam, die than door de F.Z.E.M. wordt geëxploiteerd. Het be stuur nan de P.Z.E.M. tijdens de receptie met 't nolledige personeel nan de tram en de P.Z.E. M De tram in haar eerste stadium als stoomtram op de markt te Middelburg. VtNOeaoOBi OOOgm Pt«t^CLT^l^^(j|t^|0|^^.vUFT|GjèRIG BESTAAN Wt OE TRAM De beide stadia nan de tram humoristisch bekeken door Wim Abelenen, die een granure in hout neruaardigde, welke als feestgeschenk door 't personeel werd aangeboden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 27