Él i# -«0iMSi 7: VJ --ïiiSs V; t No. 29 meer die op windkracht draaien; geleidelijk gaan zij gebruik maken van machi nes. Dan worden de wieken afgenomen, en staat de molen in het land als een mensch zonder hoofd. Geen trooste- loozer gezicht dan een molen die van zijn wieken is be roofd. Indien men zoover komt, doet men beter, den heelen molen af te breken. Maar is dit ook noodig Naar het ons voorkomt, kan men toch den vorm van den molen handhaven, vooral daar de vereeniging „De Holland- sche Molen" overal steun geeft, waar het haar mogelijk is. Wij zouden dan ook allen mole naars in overweging willen geven, om, wanneer zij het plan koesteren, hun molen te moder- niseeren of geheel af te breken, zich eerst met genoemde veree- VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 De molen Ie Hresl 741 I In hel koren gemalen is. Hel i/ilarlen nan de zakken meet. Uolen zicht te Hoofdplaat niging in verbinding te stellen. Dikwijls is zelfs het behoud van den molen met steun der veree niging veel voordeeliger voor den molenaar, dan het doen afbreken er van om een nieuwen te laten verrijzen. Indien wij prijs stellen op een geregeld vreemdelingenbezoek, dan zul len wij alles in het werk moeten stellen, om de attracties van ons landschap te be houden. En daartoe behooren onge twijfeld onze molens, die een eerste plaats bekleeden in ons winderig land. Zie, hoe de molen daar als uitge beiteld staat tegen de lucht; met zijn massieven romp en sierlijken kap. Zie hoe de wieken draaien en zwaaien als het ware de lucht wegmaaien met for- schen slag. Laten wij ze behouden al de verschillende typen van molens de steenen, de houten, de rechthoekige en de ronde. Ze verdienen een beter lot dan te worden opgeruimd en voor afbraak te worden verkocht. En het is de taak van ieder, die iets van afbraakplannen hoort, bovengenoemde vereeni ging daarvan in kennis te stellen. Wat deze ver eeniging niet weet, kan zij niet verhinderen zij moet op de hoogte gesteld worden door ieder wien de schoonheid van het Zeeuwsche landschap ter harte gaat. Hen iler oudste molens uil Zeeumsch- Vlaan deren IS die oan Sas nan (Jenl.dieonrustbaiende teekenen nan nernal begint te nerloonen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 5