Al Tl SfBI I DE GOESCHE PLUIMVEEMARKT KOSSEMLSSE No. 30 VRIJDAG 25 DECEMBER 1931 797 /~"oes heeft behalve z'n gewone wekelijksche graan- en lappen- markt, ook een pluimveemarkt, die vooral tegen Kersttijd druk is. Heel wat tamme eenden, die voor wilde zullen doorgaan bij den Kerstdisch der stedelingen en volle kisten en manden tamme konijnen, die als hazepeper zullen worden opgediend, komen nu aan. Ook werkelijke hazen, ganzen en kalkoenen, alhoewel meer sporadisch. De handel gaat vlot voor stad en buitenland. Zeeuwsche koopers zien we er weinig. Maar juist daarom ves tigen we met deze serie foto's ook eens de aandacht op 'n pluimveemarkt in eigen omgeving, al laten we ons ook geen eend voor een gans of een konijn voor een haas aansmeren. Stilleoen oan de ware Zeeuwse he hazen. Aspirant kersthazen. Nieuwe aanvoer! De jongste pluim- veehandelaar bij de „Kerstganzen".die eenden zijn. Kijken, of ik hier voor ook nog een kooper kan vinden. Mina, gee 's gauw m'n schorte Kossemisse kom wee an Vorsche soppe op 'et viertje, Reuzelbollen in de pan. Zummen wee 's lekker eten, Zet de korpenduus mae klaer Je za zie, voe da m'n 't wete Zitte me in 't Nieuwejaer. Buten lei 't stik onder d'iezel Je za zie, dat 't vrieze gaet 'k zö straks 's rond'eloape, d'r sloge vonken uut de straet. 't Is voe ons 'n tied van rusten, 't Naejaerswerk is lang 'edae A 't 'et veurjaer wee gae komme, pakke me wè nae de spae, Stae me wee voe dag en dauwe in de kou we en de mist Is 't wee 'eele daege werke of 't nooit winter is 'ewist. Gooi mae gauw 'n blok of tweeë op 'et kossemisse-vier Straks wee leve 'm om te werke, Mae noe is 't voe ons plezier. P. B.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1931 | | pagina 29