Bie ons op 't durp 870 VRIJDAG 15 JANUARI 1932 No. 33 Na de opening door den burge, Goesposeerden de genoodigdei voor ons. Voe da 'k 't vergete, veel 'eil en zegen in't nieuwe jaer. Je begriep, dat is 't wè laet 'eworren, 't toch goed 'emeend is. Mae dae was wee is iesande knik ker, en dan kost een mensch vee zwaerig'eid, en a je nie in de stemming bin, dan mö je ök nie net doe of wè, wè jie Moeie Piete, je weet wè, die zó vee centen 'eit, en z' in een ouwe kouse bewaerde, a 'n niaend of wa geleen een evanhelist op bezoek. Afijn, 'oe gaet dat, eest koch ze een biebel van z'n, wan moeie Piete doe vee an de kerke, da mot 'ezeid, en 't is gin waer wat a de menschen over d'r klessen. En was 't dae noe mae mee uut 'ewist, mae die vint a nog ineer op z'n 'arte. 'Um wou een beroo voe zendelicngen op- richte, en daemee was 't 'n noe net bie moei Piete an 't goeie adres. Wan die 'eit 't noe mae eeuwig en altied over de zending; z' ei tuus ók van die buz- zen stae, wae je je centen in kan steke, en zó meer van da spul. Afijn, dien evanhelist wist t'r zó varre te kriegen, dazze bienae al d*r kostelijke» geld an die vent mee gaf. Ze zou d'r wè meer van 'ooren, zee t'n, mae z' oorden glad niks. En zó kwam ze bie ons. Noe mó je voe zukke diengen net bie m'n vrouwe wezen. Die kwam dae 's effen uut d'r 'oeksjestom men uul, wè mó jie dan ök mie die zendieng? Bluuf dae mie je klessen of, dè's werk voe den domenee, en k t'r geld noadig is, zk die 'eusch wè bie je kom men. En je kenden dien vent geeneens? Wa mieter nog an toe, wae bi je noe toch an'eland; 't lieken wè glad in j'n 'oot esloge! En moeie Piete zat mae te schreeuwen, en ze vroog an mien: zou je dienke, da 't allegaere wig is? Ik dienke van ja, zee ik vromme. Toen begos ze 'arder te schreeuwen, mae dae was ze nie mee 'e-ollepen. Eindlienge bin ik nae den burregemeester 'estapt, en den diejen zee dè ziet er lillijk uut, wan d'r 'k net wat over in den krante 'elezen. En verentig, dae stieng 't 'et dan is, dè die vint 'n oplichter was, die d'r z'n werk van miek, ouwe wuven centen af te zetten. Ik naer 'uus. Dè 's kwiet, zee ik, en toen je 't gaende. Moeie Piete gieng op de vloer, en dae lag ze mae mie d'r ermen en beenen te slaen. Afijn, m'n d'r naer 'uus 'ebrocht. Mae toen wier 't pas goed. Wan me snapten gauw, dè ze lank nie al d'r centen gegeven, en dè d'r voe 'n vrouwe alleen nog genog overbleef. M'n vrouwe wier zó giftig 'k ze nog nooit 'ezien en 'k ze mae gauw mee'enomen. Mae mie dat al was 't toch nie erg plezierig, om zó 't nieuwe jaer te behunnen. Van je fermielje mó je 't mae èn, wa julder? Mae m'n 't ók mae zó 'n bitje onderons g'ouwe. 'Evierd emmen 't eigelijk nie; van zelfs pooters mie kestanjes en zukken tuug, wae ze mien den duvel mee injaege, mae alia, da's noeeenpucl de gewente. D'aaren dag kwamme de guus mie de koenkelpot- ten; 'k d'r nog nooit zó vee bie tnekaere 'ezien as dit jaer. En mae ziengel Ik 'n bak mie centen bie de deure 'ezet, mae die was voe den middag leege, en toen m'n 't mae 'estaekt. In de middag m'n vee fersiete g'ad allegaere fermielje en buren en 'k mó zegge, de vrouwe 'ei t'r eige goed g'ouwe. Jaet, en dè mot 'ezeid ók, je zè aars wè dienke, dè'k noe nooit 's wè goeds van d'r te vertellen En dè 's toch gin waer; 't lieken t'r nie op. en dan mö je ök altied dienke, dè ze „Ons Zeeland'' ök leest, en vlee weke zee ze: Pier, jie schrieft altied mae over j'n eige; je nie oppast, dan zè ik's'n stiksje schrieven En dae bin 'k noe wè 'n bitje benauwd van. PIER VAN 'T HOF. De Christelijke Nationale Werkmansbond afd. Goes vierde op 11 Januari het 11-jarig bestaan. Foto nan het bestuur Te Goes merd op Maandag 4 Januari de gi/mnastiek- aal officieel geopend, die nan gemeentemege ten behoene nan de Ojrenbare en Christelijke scholen merd gebouwd. Foto nan het nieuwe gebouw. De St. Elisabeth-nereer ring te Middelburg heeft onder groote be langstelling haar 21-jarig bestaan gevierd. De heer A.v.dVelde te Missingen herdacht op 15 Januari het feit dat hij noor 40 jaar aldaar bij de Ned. Spoorwegen in betrek king kwam. Een stormrnoment bij de afgesloten sluisdeurljes nan de Vlissingsche nisschershanenwaar het water met kracht doorheen sijpelde.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 6