i No. 34 VRIJDAG 22 JANUARI 1932 901 tot op den dag van heden altijd gehad voor het „ver zien" 1 De complicaties, welke daaruit inderdaad zouden kunnen ontstaan zijn legio, enneen, men moet er eenvoudig niet aan denken. Dat we intusschen ook van deze laatste mogelijkheid niet zoo heel ver meer verwijderd zijn, mogen onze laatste photo's bewijzen, waarop het voor 'n paar jaar uitgevonden televisie-apparaat van Mihaly nu eens niet in caricatuur, maar in werke lijkheid is afgebeeld. We hebben verder nu nog maar één wensch dat de man die ons het geperfectionneerde televisie apparaat zal brengen, waarmee men de heele wereld kan beloeren, ons tegelijkertijd het middel aan de hand zal doen om er zelf in minder gewenschte oogenblikken aan te ontkomen. Want verbeeld je IM. F. Burgemeester Walker pan Nem-York, in December 1929 gefotografeerd poor het Tele- pisie-apparaat, maardoor hij BelliCompton, een tooneelsterzooniet zien kon ah hooren. van drie opera's tegelijk, en in den familiekring luistert vader onder 't dessert naar de nieuwste operette, terwijl moeder, die 'n tikje jaloersch is van complexie, door op den knop „Arrêt" te drukken, een eind maakt aan vaders verwijderde amoureuse perikelen. 't Is echter een feit, dat reeds in 1881 in Berlijn goedgeslaagde proeven werden ge nomen met het tele- phonisch overbrengen van operaopvoeringen. De kranten uit die dagen gaven er hoog van op. Natuurlijk, zoo besloot de artist, krijgen we straks wo ningen met inge bouwde opera-weer gevers en luidverster- kers 1 En heel ver heeft hij inderdaad de plank niet misgeslagen. Al leen verhuurt de huis baas ze er op heden nog niet bijmaar dat kan nog komen 1 Den grootstcn angst hebben de menschen „Ga poort, ik luister" zegt de phono graaf. „Lieoe hemel! Nou heeft ie mijn portret f Karikatuur op spreekmachine en photo- graphisch toestel tegelijk. Onze radio-telenisie. „En hier is de muziekleiding! Hier, door deze telephoon, hoort u de Zang-academie; door hel tweede 't Concertgebouw, en door 't derde het „American Theatre".... Karikatuur uit J8?7. beeld te brengen, in den teekentrant van dien tijd. Allerlei problemen, zoo stelden ze het voor, zouden door de uitvinding van de telefoon op de eenvoudigste manier worden opgelost. Vooral de toenmalige fransche caricaturist Robida wijdde aan dit interessante probleem een aantal schetsen, die we op deze bladzij den den lezer voorleggen, ter vergelijking van het geen men toen dacht te zullen krijgen en van wat men nu heeft. Men vindt er zij het niet altijd even geestig of geslaagd in uitgebeeld hoe de menschelijke stem door den aether wordt voortgebazuind,'t spraak- onderricht, ja, zelfs de luidspreker naast het bed voor menschen die ergvan hun gemak houden, moge lijk ook aan slapeloosheid lijden wordt niet vergeten. 'n Dame van de beau monde, in een dik gepol- sterde fauteuil weggedo ken, geniet op een carica tuur dateerend van 1849 totdat twee menschen zich van uit de verte met elkaar konden onderhouden, en, toen deze eerste stap eenmaal was gezet, hoeveel tientallen van jaren heeft het daarna nog niet ge duurd, vooraleer u bijvoorbeeld in de gelegenheid was, om met zoon of dochter in een heel an der werelddeel te converseeren, alsof ze in een stoel tegenover u zaten, inplaats van in Indië? Eerst uit de zeventiger jaren intusschen dateert deze eerste stap, werd de droom van eeuwen verwezenlijkt. Maar ook even spoedig waren de geestige teekenaars uit die dagen er bij om de mogelijk heden welke de nieuwe vinding bood, van den caricaturalen kant te bekijken en deze in Moeder heeft er genoeg pan en schakelt de radio uil 1

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 5