Bie ons op 't durp 902 VRIJDAG 22 JANUARI 1932 No. 34 De nationale Konijnen tent mm steüi ng te Oostburg behoort langzamerhand tot de ooornaamste, die op dat gebied in onze prooiiicie morden gehoudenVan de inzendingen behaalde deze Hollander ram nan P. nan Hal te Oostburg een beker ah mooiste konijn in zijn categorie Popikonijn, ooedster, dat den lsten prijs mon. Eigenaar J. Versprille te Oostburg. Wit Vlaamsche Reus, ooedsterHet mooiste konijn der groote rassen. Eigenaar A. Kraene te Zuidzande. Dae zit ik noe 's mie 'n moeilijke kwestie. D'r is 'ier 'n vrouwspersoon op 't durp, en die zee tegen mien Pier, ik wil trouwe. Ik zeggedaer 'ei jie gliek in, as ik nog vrie man was.... mae meer dust ik nie te zeggen, wan 'k sjuust verteld, dó de vrouwe de brieven ók leest. En noe mó 'k je is wó vraege, zee 'eur; noe mó jie is over mien schrieve in „Ons Zeeland" wan je mó begriepe, ik kan tóch nie mie m'n eige leure, en 'n vent mó'k Nou, zeg ik, ó'k t'r wat an doen kan, dan zó'k ik 'et nie laete. En noe motte alle joenge joengers is goed nae mien luistere Dó misje 'ei vee centen, 't Is 'n gaeve daeme, 'n Kedee zó je d'r nie vee mir 'eit. Gin stadsche daeme mie finten en kuren, mae 'n boeremeid van top tot tee. Z'is mooi ók. 'n Kuve van een duum 'oag, en 'n snoer kraelen, zó ó'k ze nog nooit 'ezien. Afijn je begriep me wèk je ze kriegt, dan 'ei j'n butenkansje, en 'k zou d'r mae gauw op of gae, anders is 't uutverkocht. 't Is anders nie vee tied noe, om te trouwen. Ik begriepe bienae nie, 'oe of je dat andurft. En noe è'k nog 'elezen in de krante, dazze in Frankriek bezig bin mie goud te maeken en dó mó waer wezen ók. Dan kan 'k de gouwe tientjes wè uut 't kammenet 'aelen, die bin dan ók niks mee waerd. En dan m'n nog 'n stel g'ad. Jan Verplakke vroog in de raedsvergaederienge om meer centen voe 't kommen; om opslag zó'k mae zegge, voe elke keere, dó je d'r 'ewist bin. Mae d'aere wazze dae noe nie zó voe. Ja mae, zee Jan, z' 't toch op St. Aresdienge ók 'edae. Mae afijn, wulder worië d'r nie van 'oaren. Kó je begriepe, in dezen tied mot er k genog betaeld worren. 't Is nerreges voe noadig, en a je voe de centen in de raed zit, dan 'oor je dae nie. julder? Mae noe nog 's wat. Daer è'k noe wat g'oare, dó kan 'k noe mae nie gloave. Z'è m'n verteld, dó de boeren op Kraayeland alles mie mesjienes laete dosse. En dan wier 't nog net zó diere, en 't strooi bleef nie eens zó goed. En ze zeie d'r bie, dó de boeren dó deejen om d'errebeiers op der nik te zitten. Mae 't is toch gin waer? 't Zou spietig weze, k 't wè waer was. Da kan 'k glad nie in komme, 'oe 'n mensch zó ies zou kunne doen. 'k E 't ók wè 's g'ad in de slechten tied, dó 'k tegen 't volk zee: Joengers, je motte 't mae's wó minder doed'r is gin mi. Mae dó dee je toch alleenig mae, 't nie mi ging; je zó gezeid de centen nie mi leggende Mae ja, j'ei altied vrekkige menschen g'ad, en die zun d'r ók wè altied bluven. Piet Vereeme z'n noom is doad; 'um is d'ofstee bemaekt, mae 'um kan 't' of zelfs nie bedrieve, en noe laet 't 'n 't zó gezeid mae bekasteleine. Mae 'k dienke nie, dó t'n d'r vee centen van zien zó. Kwó, 'k scheeje d'r uut; den verkesvuurder is t'r; 'k dienke 't tenminste; 'k 'oare zó 'n lewijt in de keuken, en noe zó'k mae's gaan kieke, wan de vrouwe is t'r nie erg op, dó 't 'n in den 'uzen komt, vanweges z'n onmenierlijkheid; 't is aórs 'n beste vint 'oor, en 'um verstae z'n vak goed, en dae gaet 'et toch maer om, ee Allee, tot kommende weeke dan mae wee. 't Is zacht buten, ee Je zou zó dienke dó *t voor- jaer wee an 't komme is. PIER VAN 'T HOF. Haoanna ooedster. Het mooiste konijn der midden- n. Eigenaar F. oan Hermijnen te Middelburg. Met dezen Ilaamschen Chinchilla ram behaalde de heer A. J. Nae je op de tentoonstelling te Axel een zijner drie eerste prijzen. Na den fruitoogst. Nu het seizoen oan het fruit loeer ooorbij is en de toeooer op de oeilingen is afgeloopen, morden de kisten te Góes opgestapeld tot zoo'n respectabele hoogte, dat het blijkt, hoe groot de aanooer is gemeest en hoe oelen er oan de oerpakking der Goesche oei ling hebben gebruik gemaakt. Den heer G. oan der Dussen oierde kortelings zijn gouden jubilé als orga nist der Ned. Heroormde Gemeente te St. Philipsland. De jubilaris tverd iH'reerd met de orde oan Oranje Nassau. De operette Reepelsteeltje merd door het kinder koor O.K.K. te Kruiningen (dir. Jac. Kole) met groot succes in De Korenbeurs opgeooerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 6