A No. 35 VRIJDAG 29 JANUAR In de ziekenkamer nan het schip. De scheepsdokter onderzoekt den patiënt en deelt de symptonen der ziekte aan den troeeden officier mede, die telefonisch met den marconist in de seinkamer in verbinding staat. De adviezen van zijn collaga hoort de dokter door den koptelefoon. verpleger aan boord met zijn raad te kunnen bijstaan. Van het schip af worden den dokter de ziekteverschijnselen langs radio- telegrafischen weg medegedeeld, en op dezelfde wijze wordt geant woord. Het is echter noodzakelijk, dat de persènen, die als arts, ziekenoppasser of „eerste hulp bij ongelukken" optreden, de morse-teekens kennen, daar op verschillende schepen de ruimte het niet toelaat een luidsprekersinstallatie mede te nemen. Aan boord van het Duitsche vrachtschip „Nordiand", dat tusschen Stettin en Helsingfors vaart, werd een lid der bemanning plotseling ernstig ziek. De scheepsarts-verpleger kon wel vergiftigingsver schijnselen constateeren, maar durfde niet op eigen gelegenheid te opereeren. De marconist riep „Rügen Radio" op en de patiënt kon met goed gevolg behandeld worden. Onze foto's geven een duidelijk beeld, hoe de gang van zaken in dergelijke gevallen is, en bewijzen weer eens hoeveel de moderne techniek tot het welzijn der menschheid bijdraagt. Bet onderzoek oan den zieken matroos. De arts-verpleger kent de morse-teekenen, met behulp maaroan hij zijn bevelen ontvangt. Het komt vrij dikwijls voor, dat op schepen in volle zee zich zulke ziekten, zoodanige plotselinge, ernstige ongevallen voordoen, dat de scheepsarts een collega op het vaste land zou wenschen te raadplegen of, in het geval er geen dokter aanwezig is, de kennis van den ziekenoppasser niet toereikend is om't ziektegeval te behandelen. Vanzelfsprekend is het in het belang van den patiënt, dat hij zoo spoedig mogelijk wordt geholpen. Het schip bevindt zich echter 2472 uren van het „naastbijzijnde" ziekenhuis. In zulke gevallen behoeft men aan boord echter nog niet alle hoop op te geven. Want de marconist van het schip roept een radio-ontvangst station op het vasteland op en met behulp hiervan komen bevelen of raadgevingen door. De resultaten, die men met deze methode op de Oostzee bereikte, waren zoo voldoende, dat men ernstig over weegt, een zelfde toe te passen voor schepen, die zich op de Noord zee of zelfs op den Atlantischen Oceaan zouden bevinden. De schepen op de Oostzee roepen het radiostation op het eiland Rügen op, waar steeds, op alle uren van den dag en van den nacht, een arts aan- ig is, om onmiddellijk den zieken- De geneesheer op hel eiland geeft zijn adviezen door. !n de marconisten-kamer.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 13