VJ S C nvëii^s ■■HM Bie ons op t durp VRIJDAG 29 JANUARI 1932 No. 35 De gemengde zangvereeniging „De Volksstem" ie Vlissingen'vierde op Zaterdag 21 Januari haar 20-jarig bestaan en organiseerde bij deze gelegenheid 'n oncert-avond. „Ons Zeeland" lag nog nie op den durpei, of daer 'k dè misje, wae 'k vlee weeke over 'eschreven èn, over deii vloer. En ze was nog kwaed ök. Ik zegge: E' mae men schen lieve, noe 'k nog zó goed geprombeerd om joe an den man te briengen,en noe doe je zó sjegrijnig dè 't vreed is. E' mae Pier, menschen, zee 'eur, wè motte de men- schen noe wè nie van mien dienke? 'k E' je tóch nie 'ezeid, da je 't zó mos doe 't Lieken wè of 'k 'n verreke bin, da 'd an de mart 'ebrocht wordt. Kè je begriepe, 't is 'n groat schandael. Mae wè mö 'k dan doe? vroog ik. E', wè mieter, je mot t'r noe in schrievè, da 'd ik èt nie 'ewist bin. 'k Bin trouwes lank verzien ók. Noe, afijn, ik zegge je dan bie deze, dat Fiona Verkerke 't nie 'ewist is; dan begriep je me wè, ee Mae 'k zè d'r niks mi an spendeere. Noe is t'r 'ier 'n errebeièr, die a 't vroger nog a erm. Mae op 'n goeien dag gaet d'r een «ut de fer- mielje doad. 't Was zó mae 'n erm wuuf, tenminste, dè dochte ze. Mae toen ze de boel gienge opruume, vonde ze overal gouwe tientjes; in 't kammenet, in de spinne, in de koesse, afijn, je kan 't zó gek nie bediehke. Saeme was 't 'n paer duzend hulden. Ko Pape zó 'eette 'n die voelde z'n eigen ineens rieke. Ie dee 't geld in 't kammenet bie z'n tuus, en sins dien dag woue ze gin erpels mir ete, wan dè was goed voe erme menschen. Toen atte ze in plekke van erpels eiken dag ballen g'akt. En azze 't broad liete bakken, zeeje ze tegen Wullem den bakker: Doe 't 'r mae 16 eiers deur. wan me bin noe rieke. En a de guus centen mosten èn, dan 'aelden zie die mae uut 't kammenet, net zó vee azze wouë. Noe, dat 'ou netuurlijk gin stand, kè je begriepe! En nu weunt t'n op Nieuwdiek, en gaet t'n mie gaeren en band 't land in. Ik wil ik mae zeggen: ik bin d'r glad nie voe, om mae elleke cent op de banke te briengen, mae j' eit toch nie wig te gooien ök. En de menschen van teegswoordig spaere nie mi. Ze wille mae in "n auto rieje, en de meiden 'ange 't al an d'r lief. Ik weet nog wè van toen a ik nog nie 'etrouwd was! Afijn, dat 'k 's verteld, glok. En dan de bioskope! 'k Bin d'r één keer 'ewist. Da was 'n Diesendag, toen de buzze net voe m'n oagen wigree, en 't zukken slechten weer was, da 'k toch nie buten kon bluve; de mart was af'eloapen ók. Afijn, 'k gae d'r in, en 'k mó je zegge: '11 mooie uutviendienge is 't. Mae wè je dae noe toch allemaele zag; dè zouwe ze bie ons op 't durp nie motte uut'aele. Naekte wuven en danspertijen. en inbraeken, afijn, al die diengen wae j' in de krante van leest. Ik dienke ik d'r zó over: Dè mot de slechtig'eid toch wè in 't 'andje werke, vooral bie de jonge guus. Wan dè's noe toch gek, ee, al die moordpertijen en inbraeken, da gieng allemaele even goed; de pelisie was altied te laete, en je mee dee, jier je rieke. Wa kan dat noe voe nut èn Nee, dè was 'n arre tied, mie de kemedie! Dae gienge m'n altied nae toe, de vrouwe 'en ik, wan zó moddern bin me wè, zie je! En dan Bouwmeester kwam, en mie z'n mes 'n stik uut die arre vint wou snieje, afijn, dae wier je kempleet koud van, en bie de vrouwe liepe de traenen over d'r bakkes. Mae zie je, dè was noe't goeie d'rvan.zukke diengen ge beurden toch nie. D'r kwam altied wa tusschen, en dè was mae goed ök. Mae de bioskope! Nie an mien lief! PIER VAN 'T HOF- Op 18 Januari werd te Katsche Veereen nieuwe steiger in gebruik genomen. De Zierikzeesche boot voor den nieuwen steiger Een kijkje by het uitgebouwde palen- hoofd aan de haven te Breskens, dat onlangs gereed kwam en het in- j- naren in de hanen vergemakkelijkk De9heer J. de Jonge herdacht Woens dag j.l. zijn 40-jarig jubilé als tamboer van het fanfarege/.elschap E. M. M. te Kruiningenwaarvan hij tevens 10 jaren onafgebroken lid was. Groote brand te Axel. In den nacht van Zaterdag op Zondag 17 Januari is een ernstige brand uitgebroken in de schuur van JHaak van DrieI in den Beoosten Blijf wider te Axel, waarbij 12 koeien, 6 paarden, 1 var kens en de geheele landbouwinspan in de vlammen twrloren ging. De heer G. Schipper, die sedert ruim 40 jaar in dienst is geweest bij het Wolfaartsdijksclie Veer, heeft dezen dienst met pensioen verlaten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 6