1. FEBRUARI 1932 zoodat rveldia alle pelden het brandde en alles tot verging. over Op het ys te Scherj>enii Zeeland op het ijs. Op verschillende plaatsen in onze provincie is reeds van het ijs genoten, alhoewel in 7 algemeen nog weinig banen be rijdbaar waren en in hoofdzaak door de jeugd van de ijspret kon worden geprofiteerd. Een kijkje op de grachten van het stadje Tholen, waar slechts enkelen zich op het ijs waagden. Een vent uut de stad ei grond 'ekocht, bie den diek. Noe mö je wefen, dè m'n 'ier zó'n stiksje strand èn, nie zó groat, mae 't is toch wè wat. En noe 'eet 't, da die kaerel daer 'uusjes op gae zétten, om in de Zeuiner vreemdelienjen 'ier te kriegen. Ik gloove ik, dè 't 'n z'n centen net zó goed in 't waeter kan gooien, mae allee, 'um 'eet t'r zeker last van. Noe is 't'r 'n vereenigienge voe Vreemdeliengeverkeer op'ericht ók daer is Wullem Planke veurzitter van, en Verton doe vanzelfs ók mee. Noe kan ik mae nie begriepe, di je naer ons durp komt. a je mie vikansje gaet. Wat 'ei je 'ier noe te zien 'n Stik ouwe pompe voe 't raed'uus, mae dae vinde ik noe glad niks an. En dan 'ei je nog zó'n oud 'uus, mie 'n toren, mae dae bi jeók a gauw op uut'ekeken. Mae a zulder dae noe zinnig'eid in verruut Ze zeeje tegen mien je mot ók meedoen, wan jie 'eit dae nog zó'n stiksje grond ommenebie 't strand, en dü ka je ver'ure an de kampeerders. Ik zk wè glad gek weze D'r è'k van de zeumer tn Renisse genog van 'ezien. D& bin die kaerels die in 'n tente slaape, mae d& zk nie op mien grond weze, da dienk ik ók A' ze 'ier wille weze, dan motte Ze mae bie Verton in de kos gae, daer ze 't goed. Je doet t'r mae kouwe mee op en aermetierderigeid en zó meer. En die vent 'ei 'ekocht voe een hulden de vierkante meter da's noe nie zó diere, al is 't nie van de beste grond, mae tóch gin slechten ók. En die menschen uut stad bin altied 'n bitje aorig, wou 't nie Dies Koeter doe z'n auto wig, mie de crisis, zee 'fn. Mae dae mó je mien noe nie te veel over willen wies maeke. Iedereen die j' oort, 'eit mae over de crisis, en menschen die nooit 'n cent g'ad èn, vertellen je noe, dazze al d'r centen kwiet bin. Mae 'k 'ei je nog nie 'ezeid, di m'n 'ier goekoop vleisch 'ekregen èn. Dat m'n noe vroger ók wè's g'ad, mae di was van di bevrozen vleisch uut Amerika, en di was bucht. Mae noe is t'r zó mie 'elege, di de vrouwe van een slaeger uut de stad, 'n nieuwe mantel van knienevellen, een bonte jas noeme ze dat, gló'k, wil En die slaeger zee 'k gin centen, en toen zee 'eur t dan gee Krien mae 'n bitje minder (Krien is de knecht, weet je) en di dee t'n, mae Krien zee bobber jie maer op, ik gae op 'n air. Mae Krien die kon gin air vinden, en toen begos 't'n voe z'n eige, en 'um nam biekans al de klanten mee. Mae toen zee de slaeger 'k Zi je doadverkonkereere, 't is mien wè vier duzend geld waerd. En toen begosten ze te konkereeren, en dae begriep ik noe gin mieter van, wan voe di geld i fn toch wè voe 'eel de fermielje knienevellen kunne koapen. Afijn, om je 't noe mae trek te zeggen, noe komt die knecht mie vleisch 'ier op 't durp. Die wuven toch Z'ange alles mae an d'r lief di kan toch gin stand 'ouwe. 'k Bin gisteraeven nae d'uutvoerienge van de gimnestiek- vereenigienge 'ewist. Eest wou ik nie, en d'eeste aeven bin 'k ók nie 'ewist, mae d'aaren dag kwam Joppe bie m'n, en die zee Noom, noe begrip ik toch nie 't Is toch zovee mooi, en glad nie onfesoendelijk noe mó je vanaeven toch is gae. En zó bin 'k dan 'egae. En 'k mó je zegge, 't is mien nog vee mee'evalle, nae di'k t'r van g'oore a. Alleen begriep ik nie, wae da't noe allegaere voe dient. Vroger dee je wulder glad nie an zukke dienge, en bin m'n d'r noe minder op De guus van teegswoordig kan siuust nie mi zó vee verdraege, as wulder, di zeg ik PIER VAN 'T HOF. De ouile prikslee is ook nog in eere bij onze jeugd. Ook te V li stangen werd het ijsbaantje nog even geopend. Jeugdige rij- ders probeeren hid ys.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 7