<4 A VRIJDAG 4 MAART 1932 No. 40 Kozakkenhoofdman Sachno Usti- mowitsch, vóór de Revolutie adju dant van den generaal der Tersky- Kozakken in het schilderachtig uniform van zijn regiment 3- Overste von Nerinomskyin de dracht der Elisabeth-Grad-huzaren, in de vooroorlogsjaren ie Petersburg tV' r i moei zich thans behelpen in dit vertrekje nan de barakken voor oorlogsinnalieden te Berlijn. Wie zal ze tellen, de duizenden Rus sen van allerlei rang en stand, van de meest uiteenloopende beroepen, die na het uitbreken der bolschewistische revolutie in 1918 uit hun vaderland zijn gevlucht Ze hebben zich verspreid over de geheele wereld, zooals eens de Fransche ci-devants ander de groote Revolutie, naar alle windstreken en men ontmoet ze zoowel in 't Noor, den en in het Westen, als in het Zuiden, Ooerste non Fuss, eens 'ommandant nan Uhlanen-regiment ander III. werkzaam als keukenchel nan een groot Restaurant. evengoed in Nederland, België en Frankrijk als in Engeland en in Amerika. Na hoeveel moeilijkheden ze er in slaag den de grenzen van hun zwaar beproefde land te overschrijden, na welke ontberingen vaak en zenuwsloopende achtervolgingen ze eindelijk de grenzen, waarachter voor hen het leven wenkte en de vrijheid gloorde, bereikten, daarvan hebben verschillenden hunner in de afgeloopen jaren in boek en blad verhaald. Want de revolutie is als een hollend paard, dat niets en niemand ontzietze loopt alles onder den voet, wat haar in den weg komt. Haar Dlik- ken zijn alleen gericht op het doel waar ze op los stormt rücksichts los verbreekt ze alle hinderpalen. Titel en rang verliezen tegenover de revolutie en haar aanhangers opeens alle waarde aanspraken op in 't verleden betoonde opoffering of op voor de gemeenschap ver worven verdiensten gelden niet meer. Alleen het heden, het mo ment, en de oogenblikkelijke ge zindheid hebben waarde voor haar, en nóg. En we weten het, hoe hooger de positie is geweest, door de emigreerenden vroeger bekleed, hoe zwaarder hun de plotselinge ver andering moet vallen, en hoe moei lijker het ook miet zijn, om zich aan die „Umwertung aller Werte" aan te passen. Dit is natuurlijk is llians thuiswerker voor een sigaretten-fabriek.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 12