Bie ons op 't durp No. 40 VRIJDAG 4 MAART 1932 1095 Een oud straatje te Hulst, de Molen straat met gezicht op den molen. De pomp rechts staat nog steeds in het stroohulsel gepakt tegen event ueele koude vriesdagen in Februari en Maart. Jan Vansprille, die zo'n bitje renteniert, dae an 't neer- wurrevelwiggetje is toch 'n aorigen draoier Ie ieuw vroe ger nog k van de meiden, en a je 't mien vraegt, dan 'eit 'um dat nog glad nie verleerd. Nie, da 'k wa van de man za zegge, glad nie 'oor, wan a je 't roe allegaere gioave wou wa z'ier op 't durp klesse, dan k je wè dagwerk. Mae Plone zee van de weke „ei je 't k g'oore van Jan. en kwa", toen zee ik netuurlijk „Da'd 'k net nie". En toen zee 'eur Bè Pier, da zi 'k je dan toch 's even vertelle En noe mó je d'r bie Plone nie mee ankomme dk je gin tied 'eit of zukken gekles, wan a je dan wig bin en ze loapt 'n aar teugen 't lief, dan )dt je wè opdoeke. Afijn, zee ik, vertel jie me'n dat dan mae is. En toen begos ze E Jan die loapt Woessendag op 't durp en dae komt 'm 'nmisje tegen, afijn, 'leken nog k 'eel wat, zó mie korte keu zen en gepirrenten 'aer. Allé, 'um lee d'r mee an, en ze gienge zó saemen 'n endetje over 't durp. Mae 'um dus toch nie zó goed voe de menschen, wan 't was midden op den dag en daevoe vroog 't 'n of ze s' aeves 'n endje mie z'n gieng keuren. En die meid zee ja. En zó gienge ze van mekaere. Afijn, Jan die liep zó nog wat en toen gieng 't 'n wee naer 'uus. En toen 't 'n tuus kwam, zee Janne (d^'s z'n wuuf) de nieuwe meid is t'r. Net, zee Jan dan gae ik 's kieken of dat een deugdelijk misje is, wan je kan toch nie van alles in j'n 'uus 'aele. Mae toen 't n in de keuken kwam, besturf Jan 't bienae, wan dae zat d'eigeste meid wae 't 'n sachtermiddags op 't durp mie 'ekeurd k. Afijn, de kleuren slogen 'm uut. Mae ie most toch wat zegge en toen zee t'n Jie gaet toch zekers nooit mie vreemd man volk mee Bè nee, baas, zee die meid, mae ze keke toch mae nie nae mekaer. O, zee Jan, da 's mae goed ök, wan da kan 'ier ök nie op zó 'n durp. 'K joe vanachteremiddag mae's op de proef wille stelle, zie je, mae je mó goed begriepe, da dat 'ier nie gaet. Zó 'eit t'n z'n eigen d'r uut 'eklest, mae ie kos toch z'n mond nie 'ouwe en noe spreekt 't 'eele durp t'r schande van. 't Is toch ók wat, ee Ik zegge ik net, en a de vrouwe Zwieg stille riep 'eur dat 'oore de menschen die ^'t angae juust nooit. En dat is to-'h ök wè zó ök. Dae mó 'k noe ineens an dienke, omda Kees de smid 't ök nooit g'oore 'eit van Flup. Afijn, mae d4 's noe gin akkevietje om zó mae in de krante te zetten. A je dat is van m'n 'oore wil, dan mó je mae 's bie m'n komme, dan za'k je dat wè 's vertellen. Dae kom nog bie, d* 'k glad nie 'estemd bin voe zukken praet 't gae mie alles om terslechts, 'k wee 'n dotte cen ten verlore, en toch nie gespikkeleerd, glad nie, 't lieken t'r nie op, mae al wa je koapt vlieg nae benee en ik weet ik nie wat a t'r van komme mot. Dat 'k je noe k 's meer 'ezeid, en 'k bluuf d'r bie dat ik 'et nie weet. Afijn, zvieg t'r mae van. Oud en gries bin me toch a en k gelukkig nog 'n dek boven m'n kop. PIER VAN 'T HOF. Te Middelburg werden tien gemeente-woningen ge bouwd ter vervanging van de onbewoonbaar ver klaarde huisjes in de stad. Foto van de rij woninkjes in den Kareis gang. Langs den zeer verfraaiden Singel te Vlissingen worden thans de laatste voorberei dende werkzaamheden ver richt om ook dit laatste gedeelte een opknapbeurt te geven en het voor het verkeer in te richten. De gifmnastiekvereeniging Achilles te Middelburg gaf haar jaarlijksche uitvoering voor dames waar bij de hier afgebeelde standen veel succes oogstten. Geleidelijk worden onze Zeeuwsche klompenmakerijen ge moderniseerd en van machines voorzienwaarmee dan de klompen worden gemodelleerd en afgemaakt. Een kijkje in zoo'n gemoderniseerde klompenmakerij te Goes,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 7