ftofMRd|-9tafaai VRIJDAG 18 MAART 1932 n65 JZoo leefde Win- netou", Dertell de gids aan de jongens, (Be geen moord oan zijn oerhaal milten missen. r er diept in de avonturen oan Kara-ben-.Memsi En toen eenmaal zijn werken over 't Indianen- leven zulk een buiten sporig succes oogstten, ging Karl May ook an dere gebieden ontginnen. Hij schreef een reeks avonturenboeken over den Balkan, Noord-Afrika, die eveneens een groote bekendheid verwierven. Iedere jongen van van daag behoort nog „Kara- ben-Nemsi", „Koerdis- tan", e. d. te hebben ge lezen zij hebben zeker zooveel waarde als de moderne detective-roman. De levensloop van Karl May is een hoogst avontuurlijke geweest. Als zoon van een armen wever werd hij in 1842 in Hohenstein-Ernsthal geboren. Tot zijn zesde jaar bleef het kind blind. Daarna doorliep de jongen de dorpsschool en slaagde er later in het onderwijzersexamen af te leggen. Toen scheen het of dit leven mislukken zou. Hij maakte zich achtereenvolgens aan verschillende kleine diefstallen schuldig, die hem tenslotte voor vier jaar in de gevangenis deden verdwijnen. Vrij gelaten lichtte hij als inspecteur van politie vermomd in verschillende Duitsche garnizoenstad jes de kas, hetgeen hem ook in aanraking met den strafrechter bracht. De nieuwe gevangenisdirecteur verschafte hem echter de gelegenheid te gaan schrijven binnen de muren van zijn cel schreef hij zijn eerste Indianenboek. Het succes ervan was aanstonds zoo groot, dat Karl May, in de maat schappij teruggekeerd, doorging met zijn verhalen. Binnen korten tijd was hij een der meest gelezen auteurs van de wereld. Want niet alleen de jeugd, ook volwassenen namen, en nemen nog, graag voor ontspanning een boek als „De zwarte Mustay" ter hand. Het kan gerust gesteld worden naast menig verhaal van 'n Curwood of London. Toen Karl May in 1912 stierf, had hij zich een vermogen bijeen geschreven zijn roem was zelfs doorgedrongen tot bij de Roodhuiden, die, in contact ge komen met de Europeanen, verwon derd vernamen hoe hun faam van dapper heid en edelmoedig heid was gevestigd door iemand die hen evenmin kende, als zij hem. In het woonhuis van Karl May is een mu seum ingericht, dat nog geregeld wordt bezocht door jonge en oude bewonderaars. De roem van KarlMay zal blijven, zoolang de romantiek van het leven der Indiaansche stammen in staat zal zijn, onze bewondering te behouden. Een kleine bezoeker mag „De zilnerbuks" vasthouden, het geweer, dat alle lezers oan Karl May's boeken wel kennen. Jeugdige bezoekers die in het Karl May Museum wil len binnengelaten morden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 13