Bie ons op yt durp No. 45 VRIJDAG 8 APRIL 1932 1251 Van die reize vertel ik je laeter wè's varder. Noe ê'k 'eel wat aers, wan ik dae een brief 'ekregen, wat èt ik al- tied mie de Paeschen uitvoere, Noe, en di kan ik je wè gauw vertellen, mie tweede Paeschen dan gae ik altied nae de kerremisse op 'Answest. Ja, wi zi 'k je zegge, voe ons soort menschen is dat nu eigentlijk een dag voe op de fies k 't goed weer is, bluuf t'r geeneen tuus, da kan 'k je wè vertelle. Dae bin d'r 'eel wat, die nae 't konkoerse gae, wan zienge, di kun ze 'ier in Zeeland best, di beloof ik je. Mae dae mot ik noe nie zö vee van Ik bin ik noe nie trek muzekaal en al di geschrèt van die joengers en meiden stae mien glad Nee, gee mien mae 'n trek'ammonici; of 'n pierement dae kom teminste leven uut. Afijn, dat 'k je noe i 'ezeid, ik gae nae Answest en ik mó'je d'r bievertelle, di d'r van 't jaer ok noga wa stieng. Ja, di stieng d'r. D'r was 'n circus, mae dae gae 'k nooit in, wan dan mó je zó'ezeid nie van beesten 'ouwe. Ze zegge altied, dat een boer niks om z'n beesten geet, mae ik kenne ik d'r wè, die d'r meer van 'ouwe i van d'r wuuf, wi 'k noe anders ok wee nie goed zk praete. Maer alli, dae gieng ik Mae 'k a goore, di d'r een spul was mie steene beelden d'r in, en di je dae aller'ande menschen kos zie, van die beroemdig'eden, zó'ezeid, en dae wou ik wè's kennis van En ik d'r in, mae 'k was eest toch wè 'n bitje schoef, wan d'r voe stienge in glaeze kasjes opgezette wuyen, die mie d'r oagen stienge te draoien, di je d'r akelek in je lief van Toen 'k t'r binnenkwam, zag ik eest in een 'oek 'n stik mure, mie een raempje mie traelies, en dae een vint achter, 'n Wuuf en een kind stienge d'r voe te schreeuwen. Afijn, ik keek ik 's in m'n boeksje, wae dat allegaere in stieng, wien of dat wazze, zi 'k mae zèn, en d'r stieng, da dat een kommenist was, en dae kos ik noe toch mae gin 'oogte van kriege, wan 't leken mien een 'eel fesoendelijke man, ie leken zelfs wé een bitje op de burremeester, en ie zat goed in de kleeren-ok. En een bitie verderop stieng d'r een beeld van Wijkstra, je weet wè, die vint die die vier velwachters vermoord'eit en je zou zegge, 'oe kan di noe toch, mae k 'k dat noe me 'eweten k, zou ik gerust mie die vint 'n endetje gae keuren. En k je dat noe nie zien kan, dan ka je toch ok mae nooit wete, wat k t'r boven j'n 'oot 'angt, di zeg ik mae. En dan was t'r nog zö'n waerzegster, en di leek mien meer, wan dae bin 'k 's eens nae toe 'ewist en die zee m'n di 'k i 'eel gauw op reize zou gae, over een groot waeter, en dat was sjuust in dien tijd, di 'k vlee jaer nae Renisse bin 'ewist, dus di komt uut. Je weet toch mae nooit wat of een aar weet, o mae Landru was t'r ok. Mae kiek, di viel mien noe eigelijk wee tegen. Wan in plekke dazze noe is die wuven cfr bie 'ezét 'adde, want ik wou ik wé's wete, of di knappe vrouws personen bin 'ewist, en dae schrieve de kranten noe nooit niks over, stieng t'r alleenig mae z'n kop, en dae was niks an te zien. A'k noe eerlijk mó weze, mó 'k j'er nog biever telle, di je 't an 'urn ok i nie kos zie, wan ik 'ad ik een ver keerd nummer in de kattaloggus voe m'n, en dae voe was ik mie een 'eel rijtje verkeerd, en ieuw ik 'um voe 'lenden burg, dien Duitscher, en ik mork 'et -pas, toen 'k bie 'n aopminsch kwam, wan di most dan een Franse he pleeg zuster weze, en di kos toch nie. Mae 'k zie, di't bladje i wee vol is, en 'k toch nog zó'n 'oop te vertellen. Den lesten tied dienk ik t'r wè's over, om een krante voe m'n eige alleenig te begunnen, wan di schien nog een best zaakje te wezen ok, mae di bin van die diengen, dae kom ie zómae nie toe. allee, tot kommende weeke, PIER VAN 'T HOF. De Bond pan Chr. Zangpereeni- gingen hield zijn Congres ie does, maarbij hij Dinsdag 29 Maart offici eel len Raadhuize werd onloangen. Een orooljjk poorjaars- geoal te St. Jansteen. Tot 'burgemeester pan Kruiningen- Hansmeert is be noemd de heer B. C. de Mul Johz., commies ter secre tarie pan Zierikzee, en geboortig oan Wemeldinge. Kijkje op het kanaal Wemeldinge Hansweert, dat hoogstwaarschijn lijk zal oerbreed morden, waar mee vermoedelijk nog dit jaar zal morden aangeoangen. Bij den landbouwer P. de Regt te Kals werden dezer dagen pier lammeren pan één schaap ge boren, wel een zeldzaam en opmerkelijk geoal. De heer P. Vader heeft offi cieel afscheid genomen als secretaris nan St. Laurens. Kijkje op de Axelsche brug ie Terneuzen, Se soms de drukte nauwelijks kan oerwerken en dringend perbetering vraagt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 3