V F DE O 1292 VRIJDAG 15 APRIL 1932 No. 46 Feestelijke intocht der herders, uoor 't begin der ruiterspelen. tusschen de Noordzee en de Middellandsche zee zouden wonen, tusschen Parijs en Nice, lijkt te onwaarschijnlijk om waar te zijn. Toch is het zoo. In het zuiden van Frankrijk, in de Provence, het berg achtige gebied, waardoor de Rhöne zich met moeite een bedding wringt, vindt men ze nog. Een volko men geïsoleerd land, deze Provence. Bergen aan alle zijden en het zijn nauwe en slecht begaanbare berg passen, die toegang ge ven tot de laagvlakten. Eeuwenoude zeden en ge bruiken bleven hieronaan- getast en worden er nog beoefend, niet om „folklo ristische redenen," maar ASJSvV'B'»VS r a's edelmoedige scherp- ^nvoliedig is bovenstaande titel eigenlijk. Want het gaat ditmaal niet over de koene ruiters, en vaak ook hardhandige roovers uit de prairiën van Texas,'t land van den Amerikaanschen cow boy, maar over de laatstleven- den van deze lieden, die even zeer betrouwbare veehoeders als gewiekste veedieven kunnen zijn, in Europa. Het avontuur is vaak dichter bij huis dan wij denken. Geheim zinnige en schuwe Chineezen laten wij wonen bij ranke pa goden in afgelegen hoeken van het Hemelsche Rijk, terwijl toch het Rotterdamsche Katendrecht en de Amsterdamsche Bantam mer straten zoo vlak in de buurt zijn; Zigeuners moeten leven in de ontoegankelijke bosschen van den Balkan terwijl men ,,heu- sche" vertegenwoordigers van dit volkje ieder badseizoen op Scheveningen kan aantreffen; negers willen wij uitsluitend in Soedan plaatsen, terwijl iedereen weet, dat hij ze op eiken straat hoek kan tegenkomen. Zoo is het ook met de cow boys. Dank zij de film kunnen wij hen niet anders denken dan Een cowboy pikt in nollen draf uit een schaal met munten gewild, hel juiste geld stuk, dat tenoren nart 'n kenmerk is voorzien schutters of verliefde hoo- geschoolrijders. Natuur lijk wonen zij in Amerika, en zwerven daar over eindclooze grasvlakten of galoppeeren langs de steilste hellingen van de Rockey Mountains, met hetzelfde gemak, waarmede wij tusschen een auto en een tramwagen doorfietsen. Maar dat er onvervalschte cowboys in Europa nan een herder. uit werkelijke levensbehoefte. Het bestaan is er niet gemakkelijk. De grond is er hard en onwillig, de arbeid zwaar, het land veelal in handen van grootgrondbezitters, die aan de Rivièra of in Parijs verblijven. Maar her vormingen vinden in de Camargue het oudste deel der Provence niet plaats. Het is er alles nog wild en onberoerd. De bever families leven er nog ongestoord in de dalen en moerassen en bouwen er hun kunstige woningen en bruggen, de paarden leven en draven er nog in wilde kudden, in grooten getale vindt men er nog del ongetemde die ren, sinds eeuwen de trots van de Provence. In de eenzaamheid van deze ongerepte

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 12