^FT KIND 1358 VRIJDAG 29 APRIL 1932 No. 48 DOOR TORIS HAAGE1 Luitenant Birnsbury wierp vanaf het dek van de onderzeeboot Y. 9 nog een laatsten, langen blikop de krijtrotsen van de Engelsche kust. Er lagen pijn en weemoed in zijn donkere oogen, die echter, naarmate de gebroken kustlijn met den lichten horizont ineensmolt, plaats maakten voor een harde, onverzettelijke uitdrukking, die aan zijn scherpgesneden gelaat een trek van wan hopige vastberadenheid gaf. Met een ruk bevrijdde Birnsbury zich van het visioen dat hem gevangen hield en daalde in den commandotoren af. Terwijl hij een blik wierp in den periscoopspiegel, zag hij Higgins, den afstan denlezer en spreekbuisbediende, met een vlugge beweging iets wegstoppen. Hij keek den sergeant met een raadselachtige uitdrukking in zijn oogen aan en zag, dat een vluchtig rood diens wangen kleurde, alsof hij zich betrapt voelde op iets, waar voor hij zich schaamde. Birnsbury kuchte en zette zich op- het zadel van den commandostoel. „Mijlsvaart vroeg hij kort. „Veertien," antwoordde sergeant Higgins. Birnsbury zocht in den periscoopspiegel even het watervlak af en haalde vervolgens diep adem. „Hoogteroer correctie vier," commandeerde hij. „Hoogteroer: correctie vier," herhaalde Higgins door de spreekbuis naar de machinekamer. „Gereed om te duiken Higgins herhaalde het monotoon en werktuig lijk en een oogenblik later kwam het antwoord door „Oereed om te duiken." Weer zocht Birnsbury den zeespiegel af en met een harde stem commandeerde hij plotseling „Duiken „Duiken herhaalde Higgins door de spreek buis. Birnsbury dook met zijn hoofd uit het mangat en luisterde scherp naar de geluiden, die tot in den commandotoren doordrongen, alsof hij er een oogenblik aan twijfelde, of z'n commando wel werd uitgevoerd. Hij hoorde de zuigers van de hydrau lische pompen regelmatig op en neer slaan; sissend, slurpend, werd de olie in de leidingen gezogen en het gestamp der motoren deed het heele lichaam van de duikboot trillen. Tevreden stak Birnsbury zijn hoofd weer in het mangat. „Diepte commandeerde hij een oogenblik later. Higgins wierp een blik op den wijzer van de diepteafstandtrommel, die langzaam bleef rond draaien. „Vier, zes.... acht.... vijf meter.... Vijf, tweevierzes.... acht.... zes meter.." Regelmatig telde hij door en naarmate de duik boot dieper zonk, werd Birnsbury onrustiger. Hij kuchte en verzette zich eenige malen op den commandostoel, wierp herhaaldelijk een blik in den periscoopspiegel en keek dan weer tersluiks naar den sergeant, die met onverdeelde aandacht de cijfers van de draaiende trommel bleef af lezen. „Tien meter.... tien-twee.... tien-vier...." „Stop commandeerde Birnsbury plotseling. De Y 9 bleef op 10.4 meter diepte doorvaren, de hydraulische persen zwegen, alleen het krachtige stampen van de motoren was nog slechts hoorbaar. „Correctie nul," gelastte Birnsbury. „Correctie nul," riep Higgins door de spreekbuis. Gedurende twee minuten bleef alles stil in den commandotoren; toen ontsnapte Birnsbury een diepe zucht en trok hij zijn hoofd uit het mangat terug. „Higgins „Ja, commandant 9iei wandeluuïtje dei fMftfienmoedete „Dat ding, dat je in je hand hield, je weet wel, dat je wegstopte.wat was dat Er klonk een onrustige spanning in Birnsbury's stem en verwonderd keek de sergeant hem aan. „Een portret, commandant," antwoordde Hig gins een weinig verlegen. „Van wie, Higgins „Van mijn vrouw, commandant." Birnsbury schraapte zijn keel en dook weer in het mangat. „Gereed om te duiken Higgins gaf de waarschuwing door en een oogen blik later kwam het antwoord terug „Gereed om te duiken." „Duiken gelastte Birnsbury. Higgins keek verbaasd op wat had de comman dant vanmorgen, dat hij zoo onrustig was en schor sprak 'Opnieuw begon hij den diepteafstand af te lezen. „Twaalf-twee.... vier.... zes.... acht.... Dertien meter Hij telde tot twee en twintig meter en zenuw achtig klonk het plotseling uit den commando toren „Stop „Stop schreeuwde Higgins in de spreekbuis en weer viel er een zwijgen in de kleine ruimte, waarin een wanhopig man het lot van dertig op varenden in handen hield. „Higgins „Ja, commandant „Eh.... hou je van je vrouw?" „Natuurlijk, commandant, zou ik anders met haar getrouwd zijn vroeg de sergeant verbaasd. „Hm, getrouwd.... als je.... als je nou eens niet van haar hield, Higgins klonk aarzelend Birnsbury's stem. „Dat kan niet, want ik hou van 'r," gaf Higgins met een glimlach ten antwoord. „Ja maar, als.... als...." herhaalde Birns bury kregelig. „Als je nou eens niet van haar hield als je nu eens tot het inzicht kwam, dat Je je in je gevoelens vergist had als je vrouw een vreemde voor je bleef, ondanks alle moeite die je je gegeven had om in haar gevoels- en gedachtenleven op te gaan als je een leven had als in de hel als alle

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 14